Todorović: Deponija “Duboko“ nije gotova priča, nastavljamo rad na sanaciji i izgradnji
Priča o deponiji Duboko nije završena i daleko smo od toga, izjavio je gradonačelnik Čačka Milun Todorović posle sednice Gradskog veća.
On je obavestio javnost da je na nedavnom sastanku u Vladi Srbije, na kome je prisustvovalo svih devet predstavnika gradova i opština osnivača sa resornom ministarkom Irenom Vujović i njenim saradnicima, dogovoreno da se nastavi sa izradom projektno-tehničke dokumentacije i aktivnosti na dobijanju dozvole za proširenje i potpune sanacije deponije “Duboko“.
– Očekujemo da to bude u narednih nekoliko meseci, nakon čega bi Ministarstvo za zaštitu životne sredine trebalo da raspiše javni poziv za izgradnju kompletne deponije, za šta je potreban ogroman novac. Dogovor je da većina radnika ostanu u Dubokom dok će višak apsorbovati javna preduzeća u Gradu Užicu – rekao je Todorović.
Na pitanje kako komentariše izjavu gradonačelnice Užica koja daje izjave da se deponija “Duboko“ više neće koristiti, Todorović je rekao da se i njen potpis nalazi na dokumentu koji su potpisali čelnici svih devet lokalnih samouprava, a u kom se od ministarstva zahteva da ova regionalna deponija i dalje bude u funkciji.
– Svi smo se saglasili i potpisali taj akt, svih devet osnivača i svih devet lokalnih samouprava. Znači da smo se svi saglasili da se deponija “Duboko“ i dalje koristi i to smo overili potpisom i pečatom. Dakle, nastavljamo sa regionalnom deponijom Duboko. Tražite taj dokument. Moramo biti mnogo aktivniji u narednom periodu i mi sa lokala, ali i projektanti. Doneli smo odluku i da ubuduće mnogo veću nadležnost oko daljeg funkcionisanja deponije ima koordinaciono telo, a ne Nadzorni odbor. Ogroman novac, oko 19,5 miliona evra je do sada uloženo u “Duboko“. Procena je da će potpuna rekonstrucija i izgradnja novih elemenata deponije koštati oko 30 miliona evra. Naravno, mi taj novac nemamo, ali ministarstvo je saglasno sa nama da idemo u taj projekat, i da kada projekat bude gotov ministarstvo raspiše javni poziv i da uđemo u izgradnju. To će, naravno, trajati i moramo da radimo sve što u međuvremenu radimo. Da nabavimo mašinu gde ćemo balirati mokru frakciju, da radimo selekciju suve frakcije i da izađemo na tržište. U završnim smo pregovorima sa cementarama da im prodajemo taj balirani mokri otpad – otkrio je planove Todorović.
Gradonačelnik je obećao da će za desetak dana konačno biti očišćena transfer stanica, a da će se otpad transportovati na deponije i Lapovo, Knić i Jagodinu.
Ako je 19,5 miliona evra ogroman novac, šta je onda 15 milijardi evra za EXPO.
Vala bas
Nastaviće se jedino sa izvlačenjem novca iz budžeta preko deponije. A smeće će i dalje ići na privatne deponije po ogromnim cenama
lupeta ko pritvoren prozor ,…
Zaboravi. Meštani više nikada neće dozvoliti deponiju.
Momir se nada novom mandatu direktora, on najbolje vodi posao!
Проблем је што у старту депонија није радила како је смишљена, да се класира отпад, а кад већ хоћу да спаљују у цементарама и још да ми плаћамо то што нас трују, конкретно у Косјерићу, боље да то никад и не крене у рад,
Mi smo jedan divlji narod, očigledno imamo neke tatarske, mongolske, nomadske krvi. Sami sebi uništavamo okolinu, ali kako je danas 21. vek niko nam neće dozvoliti da idemp dalje kao skakavci i devastiramo. Kakav narod takva vlast, to je tako.