U čačanskom kraju i ove godine neće biti kajsija
Zbog mraza koji je čačanski kraj zadesio u februaru, martu i aprilu i ove godine neće biti roda kajsije. To je najnovija procena stručnjaka nakon pregleda voćnjaka poslednjih nedelja. Šteta je totalna na oko 400 hektara, odnosno kod 500 voćara u Miokovcima i okolnim selima. Međutim, bez obzira što neće biti prinosa mora se obaviti zaštita, odnosno prskanje, savetuju agronomi. Mnogi voćari, na žalost kažu, da ove godine neće paliti lampek za kajsijevaču.
Mladi voćar iz Gornje Gorevnice Mileta Mojićević pod kajsijom ima oko šest hektara. Najveći deo roda uglavnom je prerađivao u rakiju, a manju količinu je izvozio na rusko tržište. Ove godine i njegov voćnjak je pretrpeo veliku štetu od mraza.
,,Vrlo je opasno ako se sada zapusti kajsija“ , kaže dr Ivan Glišić sa Agronomskog fakulteta u Čačku. Ako leto bude kišno može se dogoditi da stablo rano ostane bez lista, krene retro vegetacija na jesen i voće uđe nespremno i u sledeću zimu.
,,Što se đubrenja, odnosno prihranjivanja tiče, to treba svesti na minimalnu meru. Možda čak prekinuti sa bilo kakvim prihranjivanjima i đubrenjima da opet ne bi izazvali bujan porast. U ovoj vegetaciji pomoći nema osim normalnih mera nege“, kaže dr Glišić.
Čačanski kraj , odnosno Miokovci, Prijevor, Gornja Gorevnica , Milićevci , značajna je regija u Srbiji po proizvodnji kajsije. Međutim , klimatske promene sve više narušavaju prepoznatljivost ovog lokaliteta po dobrim prinosima i kvalitetnom rodu , a protiv prirode se ne može.
,, Kod zasnivanja novih zasada bilo bi poželjno da se sadnice sade na istočnim ,a ne na južnim i jugozapadnim stranama“ , takođe je jedan od saveta dr Ivana Glišića . Iako smo dve godine bez roda , ne bi trebalo da dignemo ruke od ove voćne vrste, kaže naš sagovornik .
Gordana Rajičić, TV Lav
Dve godine bez roda,a prethodne dve godine dobra cena od 20 dinara,prava steta…
Ko je kriv, crveni ili žuti ili plavi