U petak štrajk upozorenja u javnim preduzećima
Zbog nepoštovanja kolektivnog ugovora zaposleni u čačanskim komunalnim preduzećima stupiće u jednosatni štrajk upozorenja u petak 25. decembra.
To je rečeno danas na konferenciji za novinare u Gradskom veću Samostalnog sindikata Srbije u Čačku.
Predsednik Samostalnog sindikata u Vodovodu Slobodan Milosavljević podsetio je da je kolektivni ugovor potpisan 30. juna u opštinskoj upravi ali da se on do sada nije poštovao, što je konstatovala i Komisija za praćenje primene kolektivnog ugovora u svom dopisu 2. decembra. Prema njegovim rečima kolektivni ugovor se ne poštuje u pogledu visine toplog obroka, regresa, plaćanj anoćnog rada i minulog rada.
– Tažili smo sastanak sa čelnicima lokalne samouprave ali nas nisu uvažili i do sada nismo imali sastanak. U program poslovanju za 2016. smo tražili uvećanje mase zarada da bi se ispoštovao kolektivni ugovor ali to nije uvaženo. Radnicu su spremili tužbe i čekaju naše odobrenje da ih podnesu, rekao je Milosavljević.
On je naveo prime užičkog Vodovoda protiv koga su radnici podnelu tužbe zbog čega je došlo do blokade računa preduzeća, a što je dovelo do toga da radnici nisu primali zarade dok se taj dug nije namirio.
Pavle Pavlović, predsednik sindikata Nezavisnost u JKP Komunalac i jedan od potpisnika posebnog kolektivnog ugovora, posebno je istakao da radnici čačanskih javnih preduzeća ne traže povećanje plata već da na lokalnom nivou sva komunalna preduzeća imaju isti topli obrok i minuli rad, što sada nije slučaj. Oni su demantovali navode zamenika gradonačelnika Radenka Lukovića da se masa zarada ne može uvećavati, navodeći da je u pet-šest gradova došlo do uvećanja.
– Najveće nepoštovanje kolektivnog ugovora je u predzećima JKP Komunalac i Gradsko zelenilo. U Komunalcu je prosečna zarada u septembru iznosila 28.333 dinara što je za 24, 2 procenata niža od prosečne zarade u opštini. Zbog toga ćemo u petak 25. decembra održati štrajk upozoenja od 10 do 11 časova sa minimumom procesa rada. Ako se ne ispune naši zahtevi zakazaćemo generalni protest ispred opštine, rekao je Pavlović.
Prema računici sindikalaca, da bi se ispoštovao kolektivni ugovor u Komunalcu, potrebno je oko 18 miliona dinara godišnje a u Vodovodu svega dva miliona. Oni navode da se ta sredstva mogu obezbedi uštedama u preduzeću, a ne povećanjem cena usluga.
Međutim, zamenik gradonačelnika Radenko Luković kaže da se masa zarada ne može uvećavati što je definisano zakonom koji je usvojila Skupština Srbije i da je on na to upozorio direktore javnih preduzeća. Luković kaže da bi uvećanim izdvajanjima za topli obrok, regres i minuli rad masa zarada bila drastično uvećana.
– Kolektivni ugovori su potpisani i oni se moraju poštovati. Poslovodstvo će preuzeti odgovornost ukoliko dođe do utuživanja. Apsolutno je bila poznata činjenica da u uslovima ograničene mase zarada mora doći do preraspodele. To što su se opredelili da idu na maksimalne iznose, kao što je topli obrok, regres, to se odrazilo na smanjenje cene rada i preraspodele, posebno kod radnika sa visokom stručnom spremom. Kada se bude odmrzla masa zarada mi ćemo podržavati usklađivanje zarada sa rezultatima rada, rekao je zamenik gradonačelnika Radenko Luković.