U Srbiji najskuplja putarina
Korišćenje autoputeva kroz Srbiju od 1. jula biće 12% skuplje, a svaki put kad poskupi putarina nametne se pitanje zašto Srbija ne uvede vinjete, odnosno sistem naplate korišćenja autoputeva sa vremenskim ograničenjem.
Kako piše Politika, ovakav sistem postoji u većini zemalja u okruženju i ispostavilo se kao najjftinije za vozače.
U Putevima Srbije objašnjavaju za Politiku da se naša država strateški opredelila za sistem naplate putarine prema pređenom kilometru.
– Ovakav način plaćanja putarine se, prema važećim propisima EU, smatra najpravednijim sistemom naplate jer korisnik autoputa plaća putarinu za pređeni broj kilometara (zatvoreni sistem naplate putarine) – kažu u ovom javnom preduzeću zaduženom za održavanje puteva.
U Putevima podsećaju da se ovakav sistem primenjuje još u 12 evropskih zemalja: Italiji, Španiji, Portugaliji, Francuskoj, Severnoj Makedoniji, BiH, Grčkoj, Hrvatskoj, Turskoj, Norveškoj, Irskoj i Poljskoj.
– Republika Srbija za putnička vozila ima najnižu cenu putarine po pređenom kilometru u odnosu na ostale evropske zemlje. Primera radi, u Srbiji je to 0,036 EUR, u Turskoj 0,039 EUR, u Grčkoj 0,054 EUR, itd – navode u ovom javnom preduzeću.
Kao prednost vinjeta nad drugim sistemima naplate putarine često se navodi vožnja autoputevima bez zaustavljanja. Međutim, u Putevima Srbije podsećaju da korisnici srpskih autoputeva od 2007. godine imaju mogućnost upotrebe elektronske naplate, odnosno beskontaktnog plaćanja putarine korišćenjem ENP uređaja.
– Korišćenje vinjeta pogodnije je za vozače koji svakodnevno koriste autoput, dok je za korisnike koji to čine povremeno ili vozače u tranzitu, ovaj sistem znatno skuplji i nepravedniji. Primera radi, vozač koji pređe 1.000 kilometara plaća isto kao i vozač koji koristi 50 kilometara autoputa, što znači da manje plaća onaj vozač koji više koristi autoput. Iz tog razloga se zatvoreni sistem smatra najpravedniji – kažu za Politiku u Putevima Srbije.
Kako dalje dodaju, procene su da prihod koji bi se ostvarivao preko vinjeta „ne bi bio dovoljan za kvalitetno održavanje autoputeva, već su potrebne dodatne subvencije države“.
– U prilog neisplativosti vinjeta govori i činjenica da svih devet evropskih zemalja, koje putarinu naplaćuju preko vinjeta, putarinu za vozila nosivosti preko 3,5 tona naplaćuju po pređenom kilometru, a čak šest od devet naplaćuju dodatne takse za tunele, mostove i magistralne puteve – navode u Putevima Srbije.
Stav Evropskog komiteta za transport je da se budućnost naplate putarine na evropskim autoputevima ogleda u uspostavljanju interoperabilnog sistema elektronske naplate putarine po pređenom kilometru.
Podsetimo, kada Skupština Srbije usvoji predlog izmena Zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara, koji je Vlada uputila u parlament po hitnom postupku, putarina od Beograda do Smedereva, kao i od Beograda do Sremske Mitrovice koštaće nešto više od 210 dinara, umesto dosadašnjih 190.
Da bi trebalo uvesti vinjete, trebalo bi. Tako se radi svuda u normalnom svetu. Ali daleko od toga da smo najskuplji. Još smo mi bagatela za Hrvatsku. Zagreb – Split (400 km) preko 20 evra (a leti obavezno imaju i sezonsko povećanje cene od desetak posto).
„vozač koji pređe 1.000 kilometara plaća isto kao i vozač koji koristi 50 kilometara autoputa, što znači da manje plaća onaj vozač koji više koristi autoput“
APSOLUTNO TAČNO
Za Sloveniju pišete da je skuplje nedeljna vi jeta od sedmične. 😂 A što se cene tiče, mora da se nikada nistd vozili kroz Hrvatsku i Italiju, pa tako lupetate. Uvek vam je tudje bolje. Nismo sjajni, ali nismo ni najgori.