U Srbiji najviše cene interneta
Stanovnici Srbije plaćaju internet usluge po cenama koje su među najvišima u Evropi, navodi se u izveštaju o internetu u službi razvoja Evrope i centralne Azije.
Izveštaj je danas predstavljen u Bukureštu, saopštila je Svetska banka. Kako se navodi, regulatorni okvir Evropske unije je značajan faktor koji utiče na zakonodavne reforme u zemljama kandidatima za ulazak u EU, poput Srbije.
Unapređenje logistike, na primer, tako što bi se omogućila veća konkurencija i usvajanje novih tehnologija u sektoru infrastrukture, doprinelo bi otvaranju mogućnosti za e-trgovinu u zemlji. Nedostatak opcija za onlajn plaćanje predstavlja prepreku za e-trgovinu u Srbiji, pri čemu svega 15 odsto građana poseduje kreditnu karticu.
Istovremeno, kako se navodi u izveštaju, Srbija je jedan od lidera u globalnoj ponudi onlajn talenta.
Srpski frilenseri vide dobre mogućnosti u onlajn frilens poslovima, a zarada je visoka za one koji poseduju adekvatna znanja koja prate nove tehnologije.
„Iako internet otvara nove i ranije neviđene prilike, prisutna je i mogućnost daljeg isključivanja, naročito nekvalifikovanih radnika“, upozorava Hernan Vinkler, ekonomista Svetske banke za region Evrope i centralne Azije i glavni autor izveštaja.
„Moramo uvesti politike koje će ljudima pomoći da se prilagode novim izazovima“, ukazao je on, navodi se u saopštenju.
FoNet
U Rumuniji prosečna brzina po korisniku 73Mb/s, a ja ne mogu da dobijem brže od 20, jer ne može centrala da podrži. Najjeftiniji provajder u Srbiji za 10 evra daje oko 30Mb/s, u Rumuniji za 10 evra dobiješ 1000 Mb/s.