У Србији просечна радна недеља дужа него у ЕУ
Радници у Србији су током прошле године у просеку радили 43,3 сата седмично, што је за скоро шест сати више од просека у Европској унији, објавила је 20. септембра европска служба за статистику Еуростат.
Уобичајена радна недеља за Европљане старости од 20 до 64 године 2022. године била је у просеку 37,5 сати, са знатним разликама међу земљама чланицама.
Најдужу радну недељу имали су Грци (41 сат), затим Пољаци (40,4), Румуни и Бугари (40,2), а најкраћу радници у Холандији (33,2), Немачкој (35,3) и Данској (35,4).
У анализи су обрачунати уобичајени сати које особа ради на главном послу, укључујући додатни рад, плаћен или неплаћен, али не рачунајући време путовања између куће и радног места и паузе за оброк. Ти подаци се односе на раднике са пуним и непуним радним временом.
Резултати за 2022. годину представљени су за чланице ЕУ и три земље ЕФТА (Исланд, Норвешка и Швајцарска) и Србију као државу кандидата за чланство, преноси Бета.
У ЕУ, 46,8 одсто запослених радило је између 40 и 44 сати седмично, 5,4 одсто је радило у просеку мање од 20 сати, а 7,6 одсто више од 50 сати.
У већини земаља ЕУ највећи проценат људи је радило од 40 до 44 сати, док је у Данској, Француској, Финској, Белгији и Ирској највећи проценат имало радну седмицу од 35 до 39 сати.
Грчка је имала највећи проценат људи који су радили више од 50 сати (13,2 одсто), док је у Холандији готово четвртина радника радила мање од 25 сати недељно.
У Србији је више од 10 одсто радника имало радну недељу дужу од 50 сати, а само око пет одсто је имало радну недељу краћу од 40 сати.
Када је у питању просечна радна седмица за раднике са пуним радним временом, Србија је на првом месту, са 44 сата.
Иза ње су Швајцарска (43,4) и Исланд (42,8), а од земаља ЕУ највише су радили Грци (42,7), а најмање Финци (38,8).
Радници са непуним радним временом имали су најдужу радну седмицу у Шведској (26,4) и Румунији (26,2), а најкраћу у Португалу (18,6).
У извештају Еуростата се наводи и да су мушкарци, запослени на пуно радно време, у просеку радили више сати седмично од жена у свим чланицама ЕУ, а највећа разлика је забележена у Ирској и Холандији, од четири, односно 3,7 сати.
Међутим, када су у питању радници са непуним радним временом, жене су имале дужу радну седмицу у већини земаља.
Највише сати на послу су провели квалификовани радници у пољопривреди, шумарству и рибарству (у просеку 43,9 сати недељно).
Kod nas je prosečna radna nedelja kraća,nego u EU,za to što smo postali ekonomski tigar a taj prosek nam kvari skupština,poslanici,koji rade po 24 h.