Такође и депозит за отварање туристичких агенција, могућност да се туристички инспектор појави анонимно као купац аранжмана и одузимање лиценци за рад туристичкој агенцији којој се два пута у једној години забрани рад, новине су Закона о туризму чије одредбе на снагу ступају данас.
Законом о туризму тако се ствара основ да се убудуће туристичке агенције организатори путовања разврстају у категорије, у односу на број путника и вредност аранжмана, објаснио је раније државни секретар у Министарству трговине, телекомуникација и туризма Мирослав Кнежевић.
Он је додао да ће све бити уређено правилником.
Кнежевић каже да је новим законом додатно уведена могућост за одузимање лиценце код организатора путовања ако у једној години дође два пута до забране рада.
Такође, туристички инспектори при контроли моћи ће да наступе и као анонимни купци аранжмана.
Поред досадашње обавезе гаранције туристицким агенцијама уводи се и депозит као услов за добијање лиценце, а државни секретар казао је да се ова обавеза уводи „како не би могла тек тако да се отвори туристичка агенција без икаквог капитала“.
„Усклађивањем нивоа депозита и гаранција имаћемо већи степен заштите наших путника, јер у случају да дође до већих штета нама је циљ да направимо баланс између вредности продатих аранжмана и онога што може надоместити ту вредност у случају да не дође до реализације путовања“, објаснио је Кнежевић.
Директор Националне асоцијације туристицких агенција Yута Александар Сеничић каже да убудуће агенције које, рецимо, нуде путовање у Венецију неће моћи накнадно да наплаћују трансфер до Венеције, јер су путници, на пример, смештени 50 километара даље, него це у понуди морати да истакну шта све она подразумева, шта путник плаћа, односно да араманжман буде без скривених трошкова.
„Јединствена цена туиристичког аранжмана подразумева а све трошкове које путник треба да плати да би започео путовање буду укључене у цену, авионски превоз, путовања бродом и слично, а такоје и таксе морају бити укључене у комплетну цену“, рекао је Сеничић за Танјуг.