Udruživanje – put do opstanka na tržištu
Teškoće sa kojima se suočavaju preduzetnice u Srbiji uglavnom su identične onima sa koje muče i njihove muške kolege, s tim što kao dodatno opterećenje predstavlja i tradicionalni snažno izražen. U nastojanju da se priagode zahtevu tržišta, što lakše prebrode prepreke, priagode se privrednom i ekonomskom ambijentu i preduzetnice su pribegle udruživanju, pa je tokom nekoliko poslednjih decenija i u Srbiji osnovano na desetine udruženja koje okupljaju preduzetnice i njihova preduzeća. Ova udruženja sudeći na osnovu dosadašnje prakse okupljaju ili preduzeća srodnih delatnosti što im omogućije lakši pristup i opstanak na tržištu ili opšta udruženja, poput čačanskog “Udruženja poslovnih žena Nadežda Petrovič” koja povezuju preduzetnice bez obzira na delatnost kojom se njihove firme bave.
Osim na lokanom principu preduzetnice su se udružile i na nivou države pa je tako osnovano i Udruženje poslovnih žena Srbije koje tesno sarađuje sa udruženjima preduzetnica na nivou lokala, okruga i regiona.
– Udruženje poslovnih žena Srbije je snažan, prepoznatljiv i kompetentan partner u dijalogu državnog i privatnog sektora, koji doprinosi socijalnom i ekonomskom razvoju, sa posebnim naglaskom na žensko preduzetništvo, kao faktorom ekonomskog rasta. Udruženje poslovnih žena Srbije je najveća nacionalna organizacija žena preduzetnica. UPŽ ima vodeću ulogu u organizovanju poslovnih žena i pružanju vrhunske podrške, kao i promociji preduzetnica Srbije. Udruženje se bavi aktivnim zagovaranjem u cilju poboljšanja poslovne klime i podsticanja umrežavanja na lokalnom, regionalnom i međunarodnom nivou. Naši ciljevi su: povećanje broja žena koje započinju sopstveni biznis; povećanje vidljivosti žena koje su vlasnice preduzeća; ohrabrivanje vlasnica preduzeća da šire biznis; stvaranje i podsticanje foruma na kome preduzetnice mogu da razmenjuju ideje i stiču nove poslovne kontakte; uticaj na kreiranje politike razvoja malih i srednjih preduzeća.
Jačanje veza između žena preduzetnica na lokalnom, regionalnom i međunarodnom nivou, kroz razmenu iskustava i ideja; promocija društvene odgovornosti i visokih standarda etike u poslovanju; Aktivnosti Udruženja poslovnih žena Srbije pružaju velike mogućnosti za umrežavanje članica, za promovisanje njihovih poslova, stvaranje poslovnih kontakata, a time i novih mogućnosti poslovanja – navodi se između ostalog na sajtu Udruženja poslovnih žena Srbije.
Zvanični podaci govore da je u Srbiji udeo ženskog preduzetništva u ukupnom broju aktivnih preduzeća 25,8 što ne odudara previše od evropskog proseka koji iznosi 30 procenata. Ono što je veći problem preduzeća u Srbiji u odnosu na one u EU jeste njihova održivost i na to treba da se obrati pažnja u budućnosti.
Iako je žensko preduzetništvo u Srbiji na početku bilo najzastupljenije u oblastima na nivou tradicionalnih zanimanja (usluge poput knjigovodstvenih agencija, prodavnica garderobe, frizerskih i kozmetičkih salona, apoteka, škola privatnih jezika itd…) danas ono dostiže najveću zastupljenost u marketingu, IT sektoru, sektoru komunikacija, kao i u bankarstvu. Ovde vidimo pomak u delatnostima koje su nekad dostizale samo okvir mikro ili malih preduzeća sa niskim nivoom profita, a danas imaju veću mogućnost ekspanzije.
- Tekst u sklopu projekta „Čačansko žensko preduzetništvo – ekonomsko, socijalno i društveno osnaživanje žena“ koji je sufinansiran iz budžeta Grada Čačka. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva
______________________________________________________