Ugostitelji u Srbiji nezadovoljni merama koje je Vlada usvojila
Ugostitelji u Srbiji nezadovoljni su merama koje je Vlada usvojila u četvrtak, kako bi im dodatno pomogla, jer osim povoljnih kredita koji su im ponuđeni ništa nije konkretno urađeno za ovu granu privrede, koja je i najugroženija pandemijom, pišu danas Večernje novosti.
Predloženim merama nisu zadovoljni ni vlasnici preduzeća koji se bave putničkim saobraćajem, ali ni turističke agencije, a mnogi će ponuđene kredite uzeti da vrate dugovanja državi, navodi list.
Predstavnici privrede i Vlade uspeli su da dogovore povoljne kredite Fonda za razvoj za likvidnost i obrtna sredstva, sa kamatom od jedan odsto na godišnjem nivou.
Predsednik Udruženja hotelijera i restoratera Srbije Georgi Genov kaže da su mere pomoći dobre, ali nedovoljne.
On smatra da će biti onih koji će uzeti kredit kako bi uspeli da plate državi sve obaveze koje imaju.
„Uzeće da bi vratili državi ono što joj duguju. Sve zemlje u Evropskoj uniji pomogle su ovom sektoru privrede konkretno, osim Srbije“, rekao je Genov.
On je podsetio da je postojala mogućnost da se konkuriše za dobijanje minimalca, i naglasio da su to „mnogi“ učinili.
Kako je rekao, ni lokalne samouprave pomogle nisu pomogle i upozorio da je ovde reč o spasavanju zaposlenih, jer hotel „može da se zatvori na godinu dana i neće da propadne“, ali da treba obezbediti novac za plate i doprinose ljudi koji rade.
Vlasnik „Alko grupe“ Miroljub Aleksić takođe smatra da donete mere nisu dovoljne za oporavak i naveo da će otvaranje hotela i sve troškove biti finansirani „iz proizvodnje ostalih firmi, jer krediti nisu pomoć i moraju da se vrate“.
„Prihoda nema, jer nema ni gostiju u celoj Srbiji. Vlada je obećala pomoć, ali je na kraju ispalo da su to samo krediti za likvidnost. Mnogi veliki hoteli već su stavili hipoteku prilikom uzimanja kredita za svoju izgradnju, pa to neće moći sad da urade“, rekao je Aleksić za Večernje novosti.
I sam nezadovoljan njihovim terorisanjem preglasnom muzikom.
Ja bi vama dao necu da budem vulgaran .Ko je gledao Drakceta znace o cemu pricam
Stop naprednoj pljacki !
Da li je normalno da koka kola bude 180-220 din? Da li je normalno da bilo sta ima cenu koju ima? Pa drugari, dugo ste se bahatili na narodu (normalno niko nije duzan da sedne u kafic), ali posto vi nemate obzira nece imati ni vlada i to je to.
Drugari, posto vec 70% radite na crno, bar te cene dovedite u neku normalu.
Gospoda zele da im neki drugi plati ova dva meseca da neotvaraju svoju kesu.Kao sto napisa neko gore cene sumanute,naplacuju sve.Ne mogu da zaboravim kad su mi deci u jednom eminentnon lokalu navodno prirodan sok a u stvari sirup za razblazivanje casu 2 deci naplatili 200 dinara
Preterali su sa cenama. Rakija 140 din. Nek spuste cene pa ce narod da ide u kafane.
Ako je litar rakije 500 dinara onda kolika je zarada od samo jednog litra? Koliko se casica od 140 dinara dobije od jednog litra, zna li neko?
Da li vam je ikada država isplatila zarade i to za tri meseca umesto vas? Da li vam je neko nekada odložio poreze i doprinose? Da li vam je do sad neko dao kredit od 1%? Šta bi ste vi još? Vi sto imate velike hotele, izgleda ste zaboravili na subvencije koje ste dobili od države kad ste otvarali hotele od 5 zvezdica. Tražite još da vam država da novca, a to je novac koji ćemo svi mi vraćati, a većina nas neće biti u mogućnosti da udje u vaše objekte.
Čim imaju malo profita ili uslov za kredit, odmah X5, X6, Q5, Q7, bitno da se drugima dokaže „uspeh“, ali čim ima problema u poslovanju, pomaži državo.
Koliko je tih kavedžija koji su nešto učinili za narod, za državu, za grad? Ima ih, ali u promilima.
Не може да се прође улицом од тих ваших вагона. Како то да у пешачким зонама у Београду, Новом Саду, Нишу… нема таквих вагона. Једно је башта, а друго вагончина! Све то порушити, баште мало смањити и привући их локалима, па да и ми уживамо као Парижани у својим бистроима. Немамо железницу, а град пун вагона.