Unovčite polovne stvari
U okviru akcija staro za novo građani svoje stare automobile, belu tehniku, mobilne telefone, pa čak i garderobu mogu da odnesu na procenu i zamene za novu po povoljnijoj ceni, uz doplatu.
Staru belu tehniku uz nadoknadu moguće je odneti i na reciklažu. Međutim, bez obzira na sve mogućnosti i povoljnosti, kako tvrdi Jovan Jovanović, direktor centra za zaštitu potrošača Forum, kupovna moć velikog broja ljudi je čak i za takve ponude suviše mala.
Vlasništvo
– Ako uštedite 1.000 evra pri kupovini automobila, nije malo, ali treba da imate i onih 10.000 evra, koje treba da doplatite. S obzirom na kupovnu moć građana, mislim da akcije neće bitno uticati na povećanje kupovine – objašnjava Jovanović.
„Fijat“ nudi mogućnost vlasnicima da svoj automobil koji je stariji od 10 godina daju na reciklažu i zamene ga novim po povoljnijim cenama.
Novina je da u obzir dolaze i totalno havarisana vozila koja ne moraju da budu starija od 10 godina. Na uvid je potrebno doneti samo potvrdu o vlasništvu starog vozila.
Viši nivo
Slična ponuda može se naći u većini prodajnih centara, gde se nakon procene polovnog automobila dobija snižena cena, po kojoj može da se kupi novo vozilo.
Male nadoknade
Prodavci bele tehnike poput „Tehnomanije“ i „Moskomerca“ povremeno imaju akciju staro za novo, kad za stari šporet ili veš-mašinu možete da dobijete vaučer za kupovinu novog uređaja u vrednosti od 1.000 do 2.000 dinara.
Međutim, Jovanović ukazuje na to da, ukoliko nemate organizovan prevoz te robe, akcija nije isplativa.
– To su vrlo male nadoknade i ima mnogo prepreka. Otkup funkcioniše tako što vi svoju robu odvezete kod njih, a prevoz će vas koštati onoliko koliko treba da dobijete od otkupa. Treba da platite kola ili kamion koji će to da odvezu i tu nema pozitivne računice – kaže Jovanović.
Robna marka „H&M“ poznata je po održivosti i često ima akciju za reciklažu stare garderobe. Potrebno je da donesete stare stvari, a zauzvrat dobijate popust od 15 odsto za kupovinu novih.