USPON – NAJinkluzivniji poslodavac za 2024. godinu
Forum za odgovorno poslovanje i Smart kolektiv, uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), po drugi put su dodelili Nagrade za najinkluzivnije poslodavce i to kompanijama koje su usmerene na stvaranje radnog okruženja u kom svi zaposleni imaju jednake mogućnosti za napredovanje i osećaju se uključeno i prihvaćeno u svim sferama rada.
Kompanije Generali Osiguranje i Erste Banka, kao i preduzeća INAK i Uspon, proglašeni su najinkluzivnijim poslodavcima za 2024. godinu. Takođe, nagrada za poseban doprinos zapošljavanju osoba sa invaliditetom u kategoriji velikih kompanija dodeljena je osiguravajućoj kući Generali Osiguranje, dok je u kategoriji malih i srednjih preduzeća ta nagrada pripala preduzeću INAK d.o.o.
Dodela nagrada za najinkluzivnije poslodavce organizovana je u okviru petnaestog Foruma o korporativnoj održivosti i odgovornosti i integraciji kriterijuma životne sredine, socijalnih i upravljačkih pitanja u poslovne i investicione odluke (CSR & ESG forum), gde su okupljeni eksperti za održivi razvoj i društveno odgovorno
poslovanje predstavili aktuelna rešenja i trendove iz ovih oblasti, dok je naglasak konferencije bio na inkluziji, kao i na standardima životne sredine i socijalnih i upravljačkih pitanja (ESG) i ciljevima održivog razvoja.
Na zvaničnom otvaranju konferencije obratili su se predstavnici USAID-a, Ambasada Savezne Republike Nemačke i Švajcarske u Republici Srbiji, kao i predstavnici Foruma za odgovorno poslovanje.
– Želim da pohvalim kompanije članice Foruma za odgovorno poslovanje i Mreže poslodavaca za zapošljavanje osoba sa invaliditetom, jer te kompanije, među kojima su i neki od najvećih poslodavaca u Srbiji, demonstriraju snažnu posvećenost zapošljavanju osoba sa invaliditetom i stvaranju inkluzivnijeg i pravednijeg radnog okruženja. Ovo je važno jer blizu 11.000 osoba sa invaliditetom u Srbiji je nezaposleno, a procenjuje se da 70 odsto njih živi u siromaštvu, i više od polovine zavisi od socijalnih davanja – izjavila je Naida Zečević-Bin, direktorka Kancelarije za demokratski i ekonomski razvoj, USAID.
– Iz perspektive Nemačke, mi vidimo Agendu 2030 i ciljeve održivog razvoja kao putokaz za inkluzivni i održivi ekonomski razvoj, a kriterijume ESG-a kao okvir za preduzeća da usklade svoje poslovanje sa ovim ciljevima. Ova dva pristupa nisu odvojena, već komplementarna i nadamo se da mogu doprineti postizanju promene načina razmišljanja koja nam je potrebna. To znači da održive poslovne prakse nisu izazov već prilika za rast i inovacije – izjavio je Per Krumrej, šef odeljenja za rad i socijalna pitanja, Ambasada Savezne Republike Nemačke u Republici Srbiji.
– Zadovoljstvo mi je da pozdravim goste CSR&ESG foruma, događaja koji je ključan za uspostavljanje dijaloga i novih inicijativa za održivu budućnost među predstavnicima biznis, javnog i civilnog sektora – izjavio je Rihard Kohli, šef razvojne saradnje pri Ambasadi Švajcarske u Srbiji i dodao da „Švajcarska podržava biznis sektor u Srbiji i aktivnosti koje podržavaju inkluziju, raznolikost i jednakost na radnom mestu“.
Neven Marinović, direktor Foruma za odgovorno poslovanje, izrazio je zadovoljstvo što se sve više govori o održivom poslovanju i ESG-u:
– Kao pioniri u ovoj oblasti, želimo da istaknemo da ESG nisu samo standardi ili sertifikacija, već promena poslovanja koja integriše interese društva, zaštitu životne sredine, inkluziju i transparentnost. Posebno nas raduje fokus na inkluziju i zapošljavanje ranjivih grupa uz partnere poput Foruma mladih sa invaliditetom, kao i ključne teme koje obrađujemo kroz platformu Održivi razvoj za sve, poput odnosa privatnog sektora prema biodiverzitetu, pristupa finansiranju i mnogih drugih – rekao je Marinović.
U okviru nagrade „Najinkluzivniji poslodavac“ posebno je izdvojeno priznanje za zapošljavanje osoba sa invaliditetom, s ciljem naglašavanja važnosti stvaranja jednakih mogućnosti za zapošljavanje na tržištu rada koje je otvoreno, inkluzivno i dostupno osobama sa invaliditetom, što je ujedno i ključni cilj projekta Posao po meri, u
okviru kojeg je pokrenuta ova nagrada.
– Ova nagrada je potvrda da smo na pravom putu, ali i podstrek da nastavimo dalje, jer inkluzija nije cilj, već proces koji nas sve unapređuje – izjavila je prilikom uručenja nagrade Ivana Mulić, menadžerka za organizacionu kulturu u Generali Osiguranju Srbija.
Nevenka Kostadinova, preduzetnica i vlasnica preduzeća INAK je naglasila da je „ovo priznanje dokaz strateškog opredeljenja našeg preduzeća za jednakost, različitost i inkluziju, čime doprinosimo poslovnoj zajednici i pravednijem društvu.“
Nagrada za najinkluzivnijeg poslodavca ove godine dodeljena je kompanijama i malim i srednjim preduzećima, kako bi se dodatno istakao njihov doprinos unapređenju inkluzije i jednakosti na radnom mestu.
– Zajedno pokrećemo promene i gradimo kulturu jednakih šansi za sve naše klijente, zaposlene i društvo u celini – izjavila je Sonja Konakov Svirčev, menadžerka za društveno odgovorno poslovanje, diverzitet i inkluziju u Erste Banci Srbija.
Vladimir Krstić, suvlasnik i generalni direktor preduzeća Uspon izrazio je zahvalnost što je nagrada prepoznala njihove korporativne vrednosti kao što su važnost inkluzije i podjednaka prava svih društvenih i socijalnih grupa i dodao da je ona dodeljena njihovoj najvećoj vrednosti – svim zaposlenima.
Glavna sesija događaja bila je posvećena inkluziji osoba sa invaliditetom i njenom pozitivnom uticaju na inovativnost i organizacionu kulturu. Među učesnicima su se istakli prošlogodišnji dobitnici nagrade „Najinkluzivniji poslodavac”, koji su podelili konkretna i praktična rešenja za unapređenje politika, praksi i programa podrške zaposlenima s invaliditetom u preduzećima.
CSR&ESG Forum i dodela Nagrade „Najinkluzivniji poslodovac“ realizovani su u okviru projekta „Posao po meri: Ekonomsko osnaživanje osoba sa invaliditetom“, koji finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a sprovodi Forum mladih sa invaliditetom. Ostali partneri na projektu su Caritas Srbije, Fondacija Ana i Vlade Divac, Smart kolektiv i Centar za samostalni život osoba sa invaliditetom Srbije. Podršku je pružila i platforma „Održivi razvoj za sve“ koju finansiraju vlade Švajcarske i Nemačke, a sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ). Prijatelji konferencije su Coca-Cola HBC Srbija, Elixir Group i Maxi, dok su
medijski partneri BizLife, Održi me, Nova ekonomija, Diplomacy & Commerce, In Store i Daily Green.
Izvor: Smart Kolektiv
_________________________________________
Samo SNS firme se nagradjuju i sta ce biti kad padne vlast i oni mogu da zatvore.
Najrelevantnije bi bilo da se radnici pitaju koji poslodavac bi dobio nagradu.
Ovako je ja tebi, ti meni, a radniku minimalac ili duplo radno vreme.
Sa 271 na 308 din je cena rada po satu od januara 2025.godine, sto znaci da je minimalac 56000 din, a kod „nagrađenih“ plata je par hiljadarki veća a radi se više od 40 sati nedeljno.. Vidim to ne pise nigde u toj nagradi..
U Čačku ne postoji privatna firma koja zaslužuje ovakvu nagradu, da se ne lažemo, a ovaj što sedi na 5 stolica bio nekad zanimljiv lik, ali ga kao i sve ostale iskvariše „puste“ pare