Užičani oslobođeni plaćanja naknade za prolazak vozilima kroz NP Tara
Vlasnici vozila sa užičkim registracijama neće plaćati naknadu za prolazak kroz Nacionalni park Tara. O tome su jutros postigli dogovor sa gradonačelnicom Užica dr Jelenom Raković Radivojević i upravom NP Tara.
Naplata naknade je počela jutros, pa su Užičani i meštani bajinobaštanskih sela, koji imaju kuće i imanja na području NP Tara, organizovali protest na ulaznoj rampi parka u Perućcu.
Iako su odlukom NP Tara plaćanja te naknade oslobođena vozila sa bajinobaštanskim tablicama, meštani sela sa područja Bajine Bašte navode da se protive da se za njih, eventualno, uvede godišnja naknada od 2.000 dinara.
Užičani, koji imaju kuće i imanja u Nacionalnom parku, u delu koji pripada teritoriji Užica, u petak su tražili od užičke gradončelnice Užica da budu oslobođeni plaćanja te naknade i jutros su o tome postigli dogovor.
– Bili smo na sastanku sa gradonačelnicom, njenim saradnicima i direktorom NP Tara Dragićem Karaklićem. Gradonačelnica je,za vikend, kontaktirala nadležne u Vladi Srbije i dogovor je da se, trenutno, obustavi plaćanje naknade za vozila sa užičkim tablicama i rečeno nam je da će Vlada doneti odluku o trajnom ukidanju naknade za vozila sa užičkim registracijama – kaže za Ozonpress Lazar Tadić, koji je bio učesnik tog sastanka.
Tadić navodi da je „sastanak bio veoma konstruktivan i da su gradonačelnica i njeni saradnici razumeli problem i iskazali volju da ga brzo reše“.
– U NP Tara koristimo put od svega 200 metara, koliko nam je potrebo da dođemo do naših imanja – navodi naš sagovornik.
Osim toga, dodaje, predstavnici užičke vlasti obećali su da će rešiti velike komunalne probleme u selima koja pripadaju Užicu.
– Više od 4.000 domaćinstava, odnosno oko 10.000 meštana u nekoliko naselja na području NP Para, a teritorijalno pripadaju Užicu, imaju problema u snabdevanju vodom i strujom u 21. veku, a put Dobro Polje – Ljuto Polje nije potpuno asfaltiran. Gradonačelnica je obećala da će se nastaviti asfaliranje puta, jer su za to planirana sredstva u budžetu za ovu godinu- objašnjava Tadić.
Deo tog puta od tri kilometra je, dodaje, asfaltiran ranije i to zajedničkim sredstvima meštana i Grada. Tadić je podsetio na to da je budžetski novac za nastavak aslafliranja bio planiran i pre dve godine, ali su ta sredstva rebalasnom budžeta ukinuta, pa se nada da će gradska vlast ove godine ispuniti novo obećanje.
Gradonačelnica potvrdila dogovor
– Na sastanku sa direktorm NP Tara i meštanima, koji žive u delu NP Tara koji pripada Užicu, dogovorili smo se da se privremeno obustavi naplata takse za vozila sa užičkim registracijama za ulazak u NP Tara. Grad će danas uputiti inicijativu Ministarstvu za zaštitu životne sredine da se trajno oslobode plaćanja te takse sva vozila sa užičkim tablicama“, potvrdila je gradonačelnica Užica dr Jelena Raković Radivojević.
Da nije tuzno i zalosno, bilo bi smesno.
Pa kojoj drzavi mi placamo drumarine, eko takse i jos 100 kur..ca, ako ne mozemo slobodno da se krecemo i da nam niko ne uskace u dzep.
Je.o vas Kusturica i slicni kao on.
Sami pravimo drzave u drzavi, ne trebaju nam Albanci za to.
Iso sam na Kosovo i Metohiju posle svih ovih sra..a, ali nikad mi niko nije trazio da platim ni dinara za prelaz.
Pa sta oce ovi vise, da lepo zive i da nista ne rade.
To je nas Nemanja,on se vratio korenima, do duse, malo osakacen u predelu prepona.Mi sto generacijama ispastamo na svom ognjistu moramo biti kaznjeni na neki nacin.Pa, orali smo drumove ne tako davno,jedan od razloga…