Velike misli Miljana Štrpca
Миљан Штрбац, технички директор ЈКП „Чачак“ Чачак и вођа Стручног тима за праћење Пројекта јавно – приватног партнерства за изградњу топлане на дрвну сечку и обављање функције конкурсне комисије за избор приватног партнера дао је интервју у Дневнику западне Србије дана 25.01.2023.г. у коме је покушао да објасни недоумице у вези наведеног пројекта.
Иначе, Миљан Штрбац се на инсистирање назови „новинара“ који је водио разговор са њим, као машински инжењер осим о техничким питањима, изјашњавао и о правним и економским аспектима (за шта није ни стручан ни овлашћен) уласка ЈКП Чачак у однос приватно-јавног партнерства за услугу даљинског грејања на дрвну сечку.
Његове изјаве садрже полуистине и неистине које су у супротности са Пројектом јавно – приватног партнерства који је овај Стручни тим израдио или само прихватио (а неко други га израдио), а који је усвојило ЈКП „Чачак“, односно на који је дала сагласност Скупштина града Чачка. Такође изјаве вође Стручног тима у супротности су са изјавама директора ЈКП „Чачак“ и градоначелника града Чачка.
Сматрамо да је, истине ради, потребно јавности указати на све противречности садржане у изјавама вође Стручног тима, а посебно како би јавност добила јасну слику о стручности и посвећености људи који намеравају да наметну граду Чачку уговор вредан 55 милиона евра са обавезама које трају 30 година.
Зато ћемо овим чланком указати на најзначајније неистине и полуистине:
1) Миљан Штрбац наводи као одлучујућу чињеницу која намеће потребу за изградњу топлана на дрвну сечку то да ће грејање на овај начин бити око 30% јефтиније.
Међутим, у Пројекту ЈПП на страни 41, наводи се искалкулисана цена 1 kwh топлотне енергије коју приватни парнер испоручује Чачку пре уласка у градски топловод, када се саберу фиксни и варијабилни део, и она на данашњи дан износи 7,64 дин/kwh. У Пројекту се не наводи да ли ову цену терети плаћање ПДВ у износу од 10% и ко га плаћа, а према нашим сазнањима, овај порез се заиста плаћа само што није наведено ко ће га платити.
На званичној интернет страници ЈКП „Чачак“ Чачак наведена је тренутна цена топлотне eнергије (варијабилни део) коју ово јавно предузеће наплаћује крајњем кориснику, дакле после проласка кроз градски топловод, и она износи 5,44 дин/kwh за стамбени простор, плус ПДВ у висини 10%, што износи 5,984 дин/kwh.
Ова цена у Београду (греје се на гас) са ПДВ износи 7 дин/kwh, што произилази из јавно доступних одлука градских власти.
У Пројекту је наведено да губитак топлотне енергије у градском топловоду износи просечно 16%, што значи да би цена испоручене топлотне енергије крајњем кориснику морала да буде најмање 16% скупља од цене ове енергије пре уласка у градски топловод.
Упоређујући цену топлотне енергије коју приватни партнер испоручује граду Чачку из котларница на дрвну сечку од 7,64 дин/kwh (без ПДВ) и без 16% губитака у транспорту са садашњом ценом топлотне енергије коју јавно предузеће наплаћује крајњим корисницима у стамбеном простору од 5,44 дин/kwh (без ПДВ), произилази да је цена приватног партнера значајно скупља, односно да би град Чачак морао да знатно повећа цену грејања да би имао средстава да приватном партнеру исплати све уговорне обавезе! То значи да је наведени уговор о јавно – приватном партнерству финансијски врло неповољан и да наводи Миљана Штрбца немају основа !!!!
2) Миљан Штрбац наводи да фиксни део накнаде реално приватном партнеру износи 120.000 евра годишње, не наводећи јасну рачуницу за такву калкулацију.
Међутим, на страни 7. Пројекта ЈПП наводи се да фиксни део накнаде приватном партнеру износи 8,57 еура по испорученом MWh енергије, односно да за планираних 28.000 MWh енергије износи 20.000 евра месечно или 240.000 евра годишње. На страни 9. Пројекта ЈПП даље се дословно наводи: „Уколико се догоди да услед промена на тржишту енергената дође до промене цене природног гаса, те она постане финансијски повољнија од дрвне сечке, Јавни партнер задржава право (!) да Приватном партнеру исплаћује само фиксни део накнаде за 20.000 MWh у тој грејној сезони.“
Потпуно је нејасна рачуница Миљана Штрпца како би он фиксни део дупло умањио, када је сам у пројекту ЈПП написао (или прихватио) други износ.
3) Миљан Штрбац наводи да би се, у случају да се реализује Пројекат ЈПП, Чачак грејао са око 2/3 енергије из гасних котлова, а 1/3 енергије би добијао из котлова на дрвну сечку.
Међутим, у Пројекту ЈПП на 12. страници јасно је наведено да се две нове котларнице на дрвну сечку граде са приватним партнером ради замене половине топлотне енергије потребне граду Чачку за грејање, док, насупрот томе, директор ЈКП „Чачак“, председник Скупштине града и градоначелник Чачка изјављују да су ово „планови или алтернативе у случају да рат потраје….“ или да би „дало сигурност граду ако остане без ишта да се приоритетне установе загреју…“.
Да је прича о алтернативном гориву измишљотина градских званичника које нигде нема у Пројекту јавно – приватног партнерства, јасно је и из навода да је град Чачак дужан да плаћа приватном партнеру годишње 240.000 евра без обзира да ли ће користити њихову топлотну енергију или не. То значи да се ове две котларнице не могу држати у некој резерви, ако нам рат ускрати снабдевање гасом, јер ће град све време морати да плаћа ову фиксну накнаду, па нико нормалан не би у таквим условима закључивао уговор о изградњи нових котларница „за случај рата“ или за неку резерву, што би било крајње нерационално и скупо.
Зато, молимо градске званичнике да коначно усагласе изјаве и грађанима објасне када и колико ће се ове котларнице користити за грејање Чачка.
4) Миљан Штрбац наводи да се сагоревањем дрвне сечке у ваздух испушта само угљен диоксид и вода, а да би се азотни оксиди и несагореле честице елиминисали уграђеним филтерима.
Међутим, у Пројекту ЈПП на 40. страници наводи се: „Треба напоменути да је емисија CO2 (угљен диоксида) из дрвне биомасе 0 kg/kWh и да се за произведену топлотну енергију из овог енергентна неће плаћати еколошка такса.“ О филтерима за остале загађујуће материје нема ни речи.
Како то Миљан Штрбац у усменој изјави тврди да се сагоревањем дрвне сечке само емитује угљен диоксид и вода, а у Пројекту ЈПП који је презентовао одборницима тврди да је емисија угљен диоксида 0 kg/kWh? И зашто у Пројекту ЈПП нема ни речи о осталим загађујућим материјама, начинима за њихову евентуално елиминацију, филтерима, већ их Миљан само усмено наводи?
Вероватно зато што усмене речи никога не обавезују, а написане чињенице у Пројекту ЈПП би обавезивале приватног партнера на додатне трошкове за елиминацију штетних материја, с тим што емисија наведених штетних материја никада не би била на нули, као што је то код сагоревања гаса.
5) Миљан Штрбац наводи да је ЈКП „Чачак“ добило грађевинску дозволу за изградњу котларнице на дрвну сечку у Топлани „Љубић кеј“, а да је није добило за издавање грађевинске дозволе за изградњу топлане на дрвну сечку на локацији Градске топлане, због неусаглашености са Генералним урбанистичким планом града Чачка, али да ће се у току ове године наведени план изменити и омогућити градња ове топлане.
Међутим, ЈКП „Чачак“ није добило грађевинску дозволу за изградњу котларнице на дрвну сечку у Топлани „Љубић кеј“, већ само локацијске услове за доградњу и реконструкцију постојеће Топлане. До добијања грађевинске дозволе ЈКП „Чачак“ мора спровести поступке који се односе на процену утицаја на животну средину и заштиту ваздуха од загађења, чиме би надлежни органи заиста утврдили квалитет ваздуха који излази из реконструисане и дограђене котларнице.
Такође, ЈКП „Чачак“ није ни подносило захтев за издавање грађевинске дозволе за изградњу топлане на дрвну сечку на локацији Градске топлане, већ само захтев за потврђивање тзв. урбанистичког пројекта, који је одбијен. Да ли ће град Чачак изменити плански документ и омогућити изградњу нове топлане или не, отворено је питање, а претходно је неопходно спровести јавну расправу, на којој би грађани изразили своје мишљење о овим инвестицијама.
Невероватно је да технички директор јавног тела које треба да спроведе највећу инвестицију у историји града не зна законску процедуру, ни називе аката које треба да добије у тој процедури.
Али, то је још једна илустрација озбиљности приступа овој и оваквој градској инвестицији….
________________________________________________________________
Ne treba biti tako ostar prema direktoru, ja evo prvi verujem da sve sto je rekao je tacno ili barem polu tacno ili je donekle tacno ili je mozda malo parafrazirano. Eto, jasno je.
Ali zato debelo naplaceno.
Onako, bez veze.
Cista para.
Oprana, podeljena sa kim trebaa
Naravno, kako drugacije. Mora covek da vajdi nekako, nece da radi za dzabe.
Štrpcu je bitno da zaposli šezbesogodišnju suprugu u JKP i zato mora da se povija kako vetar duva.
Mucenik
mora znati da za par godina kada ode u penziju, ostaje samo ono sto se zove dostojanstvo i obraz.
Zivi mo u vremenu,gde nabavke roba i usluga,se pored drustvenih moze nabaviti i od privatnih.
S tom razlikom,sto
drustveni budjet za razliku od privatnog ne podleze,kontrole javnosti.
Nazalost ovaj primer nije ni prvi ni poslednji,da tehnicki direktor javnog preduzeca,donosi odluku za novu kotlarnicu i u isto vreme je u timu za kulturu.
Presli smo,iz ne demokratcko u demokratcko drustvo,a odluku o trosenju narodnih para,odlucujemo na nacin koji se odlucivao u jednopartiskom,ne demokratckom drustvu.
Evo primera iz mog licnog iskustva.Koji se
sada ponovijo i na primeru kulturne prestonice Cacka.
Kada sam pre jednu deceniju bio u poslovnoj igri,oko uklanjanja visoko rizicnih stabala,postojala
je komisija na nivou grada cija se odluka ili svedocenje o krajnom ishodu odluke dali treba meni ili nekom drugom ustupiti posao oko uklanjanja visokorizicnih stabala,bili su
po jedan prestavnik javnih preduzeca grada Cacka.
To je postaklo da
razmisljam,kakve oni veze imaju sa mojim zanatom.Samo je jedan od njih,koristi motornu tedsteru,i to za licne potrebe,NE DA OBARA STABLA,vec da presece nesto sitno za kucevne potrebe.
Toliko me je davijo,ispitivao a covek bas nista o ovoj mojo usluzi ne zna nije uputno da ga prozivam,a trebo bi,jer mu je proradila ona malogradjanska zavist.Ni jedan clan komisije,nije imao diplomu sumarskog fakulteta.
Poludeo sam,nikako da prihvatim realnost.
Vremenom sam morao da nadjem pristup kako da
shvate da to sto ja radim da to
nema nikakve slicnosti sa radom testere,
na imanju ili u
sumi.
Posle tog kontakta trebalo je da prodje jos mnogo vremena.
Da shvatim kako,sistem fukcjonise.
Odlucuju oni koji nikad nisu drzali motornu testeru u ruci.
Tak kad sam shvatijo,ko donosi odluke,da ti koji donose,vecinom nemaju pojma,jer sistem donosi odluke,a kad sistem donosi,on ne moze da ODGOVARA ZA SVOJE POSTUPKE,
NEZNANJE,ZA SVOJE GRESKE.
Jer narod je radijo za sistem ne za sebe,zato nije ni cudno sto
su svi vecinom postupci,proizvodpromasaji sistema.
Ako nisi u sistemu,ti si neprijatelj,a ako jesi ti ni zasta nesnosis odgovornost.
Sta je odavno trebalo da se desi u Srbiji!
Trebalo je da svaki gradonacelnik ima veca ovlascenja i jos rigoroznije odgovornosti.
Gradonacelnik treba da okupi par savetnika,oko sebe i za svaki
Projekat formira nove timove.
Dokle traje projekat toliko traje i tim,a ne isti birokrati iz javnih preduzeca.
Zato nije i cudo sto nemamo nikakvis referenci,a narod
se kako ko snalazi u jednopartiskoj djugli.Nazalost osnov svih komunikacija je koruocije a ne konkurencija.
Ovde nije praksa da grdonacelnik za kuturu napravi tim od ljudi koji ni jedan ne mora da bude iz Cacka,a kamoli iz
javnih preduzeca.
Tu sad nailazimo na mnogo menadjerskih potrebnih znanja.
kao trediva dogadjaja u drustvenoj atmosveri planete zemlje.
.
To su atributi uspesnosti u vremenu civilizacije u kojoj zivimo.
Ovo sto se desava u Cacku i u Srbiji ovo je nasledjeno,i nazalost ce se nastaviti i u Buducnosti.
Moze Srbija da pronalazi nove i
nove rudnike,i da
pronalazi povoljne kredite,ovde je proble na PRVOM MESTU trend opste kulture naroda.
Sve dok se ne racisti,ne uvede predmet o posledicama komunizma mi se necemo pomeriti sa mrtve tacke.
Protka Cacak.
Koliko je ozbiljna priča oko ove toplane na drva najbolje se može zaključiti iz informacije da je punomoćnik JP „Čačak“ u prigovoru na rešenje Uprave za urbanizam lažno naveo da glavni kotao od 35 MW u Gradskoj toplani ne radi. Potpuna laž!
Kako im onda verovati o ovome što pričaju kako će za Čačka biti koristan ugovor od 55 miliona evra na rok od 30 godina?! Pa oni tada neće ni postojati!