Više iskopanog litijuma u Srbiji znači manje Srbije u Evropskoj uniji
Potpredsednik Srbija centra i pokrajinski poslanik dr Mihailo Brkić izjavio je da je kopanje litijuma u Srbiji geopolitički interes cele EU, ali je i omiljena inicijativa vlasti SNS-a u Srbiji.
– Međutim, problem leži u tome što takva kratkoročna simfonija interesa dve strane, EU i Srbije, dugoročno upravo dovodi do razilaska međusobnih interesa. Zbog toga će trpeti slabija strana, a to svakako jeste Srbija, jer devastiran teren, ekonomski, populaciono i naravno ekološki, nije teren koji je potreban Evropskoj uniji. Više iskopanog litijuma u Srbiji, dugoročno znači manje Srbije u Evropskoj uniji – rekao je Brkić u autorskom tekstu.
Prema njegovim rečima, Srbija bi mogla, po otpočinjanju eksploatacije litijuma, da postane primer onoga što se u ekonomiji naziva prokletsvom resursa, poznatim i kao paradoks izobilja i kao primer naveo ostrvsku državu Nauru.
– Reč je o kamenom ostrvu sa bogatim naslagama fosfata, koji su bitan mineral u vojnoj industriji i industriji veštačkih đubriva. Više od jednog veka rudarenja stvorilo je iluziju blagostanja, koja se koju deceniju potom potpuno raspršila. Nauru je danas zemlja karakteristična po uništenoj životnoj sredini, u proseku izuzetno gojaznom stanovništvu i državi koja preživljava tako što između ostalog od Austarlije dobija finansijsku podršku da bi bila kontroverzno “utočište“ za migrante iz jugoistočne Azije koje ta ista Australija neće na svojoj teritoriji – objasnio je Brkić.
On je dodao i to da je Nauru danas jedan od međunarodnih centara za „pranje“ novca.
– Ova zemlja je još 2008. godine priznala Kosovo kao nezavisnu državu, ali je isti taj Nauru već 2009. postao četvrta zemlja, posle Rusije, Nikaragve i Venecuele, koja je priznala i Abhaziju, otcepljenu autonomnu republiku Gruzije. Razlog za takve „hrabre“ spoljnopolitičke akcije bio je u humanitarnoj pomoći koju Nauru dobija od velikih sila da bi uopšte njegovo stanovništvo moglo da preživi.
Brkić je napomenuo da iskopavanje litijuma neće doneti blagodeti Srbiji kako to najavljuje Aleksandar Vučić.
– Ako neko stvarno misli, ili kao što to čine pomenuti SNS zvaničnici gotovo se zaklinje, da će se Srbija iz siromaštva izvući litijumom i tako obogaćena približiti EU trebalo bi da pred očima stalno ima slučaj Republike Nauru. Poučan je, a može i da se proveri na licu mesta – zaključio je Brkić.
__________________________________________
„Više iskopanog litijuma u Srbiji, dugoročno znači manje Srbije u Evropskoj uniji.“ – ako je tako, onda kopaj 24/7!