Više od pola cene goriva ide državi
Povećanje akciza na gorivo, oko dinar u proseku, do juče nije uticalo na poskupljenje benzina, evrodizela i auto-gasa na pumpama, iako je odluka vlade o povećanju ovih državnih nameta stupila na snagu u petak 1. februara.
Umesto očekivanog poskupljenja, gorivo je nastavilo da pojeftinjuje. Iako je reč o simboličnom smanjenju cena, od pola dinara do dinar, u zavisnosti od vrste derivata i pumpe, činjenica je da po pitanju cene evrodizela, Srbija više nije u samom vrhu po skupoći.
Ovo gorivo sada se skuplje prodaje u Grčkoj i Albaniji za deset do 50 centi.
Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije, kaže da od 1. februara proizvođači i uvoznici derivata imaju obavezu da u momentu stavljanja goriva u promet, plate uvećane iznose akciza, a budući da akciza ulazi u osnovicu za obračun PDV-a i nešto veći PDV.
– To je ono što je izvesno, a kada će ko od trgovaca na tržištu uvrstiti taj dodatni trošak u cenu benzina, dizela i TNG auto-gasa, različito je od kompanije do kompanije i zavisi od mnoštva faktora – kaže Mićović.
Jednom to poskupljenje mora da se vidi i na pumpi, dodaje on i kaže da je i nafta od kraja decembra poskupela oko 11 dolara za barel. Sa 50 na 62 koliko košta poslednje tri nedelje. Ali, ni to se nije odrazilo na skok cena, naprotiv. Pumpe su snižavale cene.
Naruku im ide i stabilan kurs dolara i evra, tako da većih iznenađenja ne bi trebalo da bude ni u narednom periodu. Ako korekcije i bude biće za iznos akcize.
Novina je samo što su u strukturi cena goriva državna zahvatanja od 1. februara veća. Za auto-gas čak 3,5 dinara, dok su benzin i dizel oko dinar. Ukupno gledajući po svakoj litri benzina državi pripada 57 procenata, evrodizela 54,9, a auto-gasa skoro 50 odsto od cene.
U svakom slučaju analiza prosečnih maloprodajnih cena goriva UNKS pokazuje da su cene benzina i dizela u Srbiji još od kraja oktobra u padu. Benzin je za nešto više od tri meseca pojeftinio 15 dinara po litru, dizel 12, a auto-gas sedam.
Politika
Vidimo se sutra na protestu!
70% od neto plate idu na poreze i doprinose, 20% pdv na sve sto kupite, akcize i porezi od goriva, kada saberet pola zaradjenog dajete drzavi, a oni bi jos da jasu
Molim vas da u sto vecem broju izadjemo sutra, na protest. NAS JE IPAK VISE!!!! 1 OD 5 MILIONA
Bez straha sutra na proteste !!
Pa sta mislite od cega se placa preko 2500 zaposlenih u Telekomu? preko 2000 u RTS? Elektrane? Distribucija? Vodovod? Imamo preko 200 vrsta drzavnih agencija? Dok se svi rodjaci i prijatelji nakace na drzavnu si*u, pa krenu da cokcu.
Majku li im j da im j. Naci kad sunem za iljadu dadok vlasti pesto i kusur dinara.