Vlada da objavi sve uslove i detalje međunarodnih kredita Srbije
Narodna stranka zahteva od Vlade Srbije da objavi sve detalje oko kredita koje Srbija uzima od stranih poverilaca. To moraju biti javni podaci, a ne ekskluzivitet male grupe ljudi na vlasti, jer se radi o interesima države i naroda koji će vraćati te kredite, navodi se u saopštenju NS.
U zvanični javni dug se po metodologiji međunarodnih finansijskih institucija računa samo iznos povučenih, a ne i ugovorenih kredita, odnosno sredstva koja su prošla državni trezor i dospelih kamata na taj dan. On je danas nešto ispod 31 milijardu evra.
Međutim, ako bi se računao zbir zvaničnog javnog duga, već ugovorenih kredita, garancija, duga javnih i državnih preduzeća, lokalnih samouprava i kamata, on bi iznosio najmanje 65 milijardi evra. Oba podatka govore da je stanje dramatično i da zaduživanje države mora biti potpuno javno i transparentno.
Očekivano je da poverioci gledaju svoje interese i bilo bi vrlo nekorektno da ih diskvalifikujemo i stigmatizujemo zbog toga, bez obzira odakle dolaze, jer niko silom nije terao Srbiju da se zadužuje kod njih. Vlada, a ne poverioci, treba da izađe sa svim detaljima oko kredita koje Srbije uzima.
–Posebno je važno da se zna šta Srbija daje kao kolateral ili garanciju vraćanja kredita ako dođe do teškoća ili zastoja u otplati. Iskustva nekih zemalja nas uče da to može biti pogubno i dramatično za zemlje dužnike, jer se i arbitražni sudovi u principu nalaze u zemljama poverioca – kaže Borislav Borović, predsednik Odbora Narodne stranke za privredu i finansije.
Tačno se moraju znati i kamate, vreme otplate i valutni rizici jer se radi o kreditima u stranoj valuti. Mora da se zna i da li postoje posebni zahtevi poverilaca poput uslovljavanja angažovanja svojih kompanija jer to bitno pogoršava ekonomski aspekt ako se domaće firme pojavljuju samo kao podizvođači.
– Vlada mora dati i odgovor zašto zaobilazi Zakon o javnim nabavkama, zašto se sve više opredeljuje za tajne međudržavne sporazume sa poznatim izvođačima i cenama bitno većim nego što bi se postiglo kroz međunarodne tendere i zašto ne prezentuje studije izvodljivosti i isplativosti investicija koje se rade novcem iz tih kredita – kaže Borović.
_____________________________________________________________