Za FRA nada do 30. juna
Fabrika reznog alata nije pronašla kupca u tri kruga prodaje kapitala. Uzrok izostanka ponuda za kupovinu fabrike su, kako je bilo i očekivano, milionska dugovanja koja nijedan zainteresovani kupac nije želeo da preuzme.
Zamenik gradonačelnika Radenko Luković rekao je za TV Telemark da će država štititi fabriku do 30. juna 2016. godine, izrazivši optimizam da će fabrika do tog roka naći novog vlasnika. On je rekao da menadžment fabrike sada radi na smanjenju komercijalnih dugovanja i da su u toku pregovori sa Halkbankom oko otkupa duga od pet miliona evra za znatno manji iznos.
– Izgubio se malo korak sa vremenom, jer su srovedena tri ciklusa prodaje FRA. Model prodaje fabrike je model prodaje kapitala. Taj model podrazumeva da potencijalni kupac treba da preuzme obavezu održivosti proizvodnje dve godine i da zadrži sve radnike. Novi vlasnik kupuje imovinu vrednu 36 miliona evra i obaveze vredne oko 30 miliona evra. U slučaju uspešne privatizacije država je svojim zaključkom predvidela otpis 18 miliona evra obaveza. Ono što je otežavajuća okolnost to je struktura ovih drugih 12 miliona evra obaveza. Tu je dug od pet miliona evra prema bivšoj Čačanskoj banci, četiri miliona evra prema radnicima i negde oko tri miliona evra su ostale obaveze. Država će štititi ove fabrike do kraja juna 2016. godine. Menadžment fabrike pokušava da relaksira dugove od 12 miliona evra, i mislim da su na dobrom putu da najveću obavezu prema Halk banci relaksiraju, odnosno da će otkupiti taj dug za neki daleko niži iznos. U poslednjoj su fazi pregovora. Dug prema radnicima će se namiriti prodajom imovine a koja neće ugroziti procec proizvodnje, navodi zamenik gradonačelnika.
Kada su u pitanju kupci, prema rečima Lukovića, fabrika ozbiljno na tome radi. U toku su pregovori sa kompanijama koje su njihovi kupci, a sa njima će se ući i u fazu stvaranja konzorcijuma. On je pozvao i čačanske privrednike da uđu u priču oko kupovine fabrike.
– Šaljem povuku našim privrednicima i udruženjima da se i oni prepoznaju i da uzmu fabriku koja ima pozitivnu tekuću ekonomiju. Treba uložiti u nove tehnologije, skoncentrisati prozvodnju na jednoj lokaciji, racionalizovati troškove, poručio je Luković.
Zamenik gradonačelnika je ponovio da je optimista u vezi budućnosti fabrike, poručujući da će ona sledeće godine, 1. juna, uspešno obeležiti 63 godine postojanja i uspešnog rada. Ukoliko se to ne bi dogodilo, kaže Luković, bio bi to veliki poraz menadžmenta ali i svih onih koji su bili u ovoj temi.
– Fabrika nikada u svom radnom veku nije prekidala rad. FRA je u sistemu velikih sistema koje je jedino danas opstalo. Kada to kažem, imam u vidu da su nestali Sloboda aparati, nestao je Cer, Tehnos, Fabrika hartije, PKS, Prvi maj… To su bili sve veliki sistemi i giganti. Danas je ostala samo FRA, kao tržišno orjentisano preduzeće i njenu sudbinu određivalo je tržište. FRA je prošla kroz jako teška vremena, od sankcija međunarodne zajednice, hiperinflacije, greške u postupku privatizacije. To je prevaziđno. Fabrika je preživela i frontalna utuživanja oko 3.000 radnika. Fabrika je izbegla pogubni treći krug privatizacije. To sve daje pravo na optimizam da će fabrika uspešno prebroditi i ovu situaciju, rekao je Luković u emisiji Oštrica na TV Telemark.