Zelena ekonomija potencijal Čačka
U sali Skupštine grada je održana tribina na temu zaštite životne sredine i zelenoj ekonomiji. Sa građanima su razgovarali direktor Agencije za zaštitu životne sredine Srbije Filip Radović i Aleksandar Dragišić, direktor Zavoda za zaštitu prirode Srbije.
Direktor Agencije za zaštitu životne sredine Srbije Filip Radović najavio je da će narednih godina broj radnih mesta u zelenoj ekonomiji rasti, napominjući da će veliki impuls tome dati Zeleni fond koji će ponovo početi da funkcioniše od 1. januara. Radović je upozrio da Srbija trenutno godišnje za oblast ekologije izdvaja oko 1,8 miliona evra, Slovenija 20 miliona evra, Austrija 80 miliona evra, Engleska 800 milona funti, a SAD 400 milijardi dolara.
-Srbija izdvaja za ekologiju oko 0,3 odsto BDP, što je dosta manje u odnosu na zemlje EU. SA novim fondom očekujem da ćemo to dramatično povećati. Zeleni fond će početi da funkcioniše od 1. januara i u njega će se slivati novac naplaćen od ekoloških taksi. To će biti značajna sredstva koje ćemo upotrebljavati za projekte u oblasti zaštite životne sredine, i koji će otvoriti nova radna mesta. Poslednjih godina dosta je urađeno na preradi otpada, raste procenat otpada koji se reciklira, pa smo tako u preradi ambalažnog otpada sa 20 doši na 42 procenta. To je tempo kojim ćemo, ne samo postati lider u regionu, nego i stići evropske zemlje. U nekim oblastima kaskamo, kao što je reciklaža otpada iz energetskih postrojenja, ali i tu se javljaju kompanije koje imaju nameru da proizvode građevinske proizvode od pepela, rekao je Radović.
Veliki podstrek razvoju zelene ekonomije može dati i Ovčarsko-kablarska klisura kao zaštićeno prirosdo ali i kulturno-istorijsko dobro, i to pre svega u oblasti turizma i domaće radinosti.
– Klisura može da bude dobar podstrekač ekonomskog razvoja, uzimajući u obzir ova dešavanja oko otvaranja auto-puta što će doprineti mnogo većoj poseti ceog područja. Svuda u svetu zaštićena prirodna dobra doprinose razvoju zajednice, pre svega domaće radinosti, čiste proizvodnje i usluga, zdravog turizma – rekao je Aleksandar Dragišić, direktor Zavoda za zaštitu prirode Srbije, najavljujući da će zaštićeno područje Ovčarsko-kablarska klisura biti prošireno i da je projekat upućen Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine.
Mirjana Đoković, pomoćnik gradonačelnika za oblast ekonomskog razvoja i zaštitu životne sredine, podsetila je da Čačak poslednjij godina izdvaja značajna sredstva za kapitalne ekološke projekte, ali i edukaciju najmlađih. Za tu namenu ove godine u budžetu je izdvojeno 33 miliona dinara, a najveći kapitalni objekat je izgradnja gasne stanice na lokaciji Prosveta.
– Vrednost projekta je oko 13 miliona dinara, a kroz rebelans ćemo izdvojiti još tri miliona dinara. Tom investicijom koja će biti otvorena za Dan grada, ugasićemo pretposlednju ugljaru u gradskom jezgru, čime ćemo doprineti da život u gradu bude zdraviji – rekla je pomoćnica gradonačelnika.
Ona je najavila da će grad spremati projekte i konkurisati kod raznog fondova, uključujući i upravo raspisani konkurs Ministarstva rudarstva i energetike koji je namenjen za podizanje energetske efikasnosti.
_____________________________________________________________
Што се тиче екологије најбоље је по њу када би цивилизација нестала.А ови мудродератори нек се побрину о осиромашеном уранијуму које ти њихови спонзори бацише на територију Сербије, па сада нам исповедају приче и бајке како фосилна горива трују атмосверу.Нека то причају мало браћи КИНЕЗИМА .То што цивилизација сагори није ни делић топлоте која стиже са сунца,ако ме памћење служи то су две калорије по сантиметру квадратном у секунди.Докона господа једу народу хлеб.