Zlatnici – tradicionalna investicija
Svi ljudi su upoznati sa vrednošću zlata. Svi znamo da zlato nosi intrinzičnu vrednost – već vekovima čovečanstvo koristi zlato kao najstabilniju formu novca i kao simbol prestiža, bogatstva ili izobilja. Ali da li je to stvar prošlosti? I da li zlato i dan-danas nosi značajnu vrednost?
Cena zlata je danas najviša u istoriji
Zlato danas, kao i hiljadama godina, nosi neverovatnu novčanu vrednost. Jedna unca zlata (31.1 gram) po trenutnim tržišnim cenama vredi oko 2650$. Samo ove godine je cena zlata porasla za više od 25%, počevši godinu sa cenom od oko 2066$ za jednu uncu.
I ovo nije rast samo ove godine, već cena zlata godinama strmoglavo raste. Cena jedne unce zlata 2014 godine je iznosila oko 1300$, što znači da je za samo jednu deceniju duplirala svoju vrednost. I finalno, hajde da pogledamo dugoročnu cenu zlata. Jedna unca zlata 1971. godine je iznosila samo 40$ po unci. Što znači da je cena zlata u proteklih 50 godina porasla za preko 6000%.
Mnogi faktori utiču na cenu zlata – kamatne stope, inflacija, geopolitičke tenzije, ponuda i tražnja, kupovine od strane centralnih banka i mnogi drugi faktori. Ono što je najbitnije, jeste da investitori a i narodne banke zlato tretiraju kao investiciju “sigurnog utočišta”. Što znači da u vremenima krize cena zlata ostaje stabilna i čak raste. Zlato u svojoj osnovi je čuvar vrednosti.
Ali nisu svi tipovi zlata isti, na primer, zlatni nakit iako ima dobru preprodajnu vrednost, ne može se tretirati kao investicija, jer u njegovu cenu ulazi i PDV, i umetnička vrednost i proizvodnja samog nakita od strane juvelira. Ovo znači da kada kupujete zlatni nakit, plaćate mnogo više od same tržišne vrednosti zlata.
Koje se zlato onda tretira kao investicija?
Investiciono zlato – zlatnici i poluge
Investiciono zlato je tip zlata koje je zakonski definisano i čija je prodaja oslobođena od PDV-a. Investiciono zlato ima striktne parametre proizvodnje koji se moraju poštovati kako bi ono bilo definisano kao investiciono. Postoje dve vrste investicionog zlata – zlatnik i poluga.
Da bi se jedna poluga tretirala kao investiciono zlato ona mora da ispuni sledeće uslove:
- Da je čistoća zlata minimum 995 hiljaditih delova (čistoća od 23,88 karata)
- Da se na poluzi navode težina, uzorak, serijski broj i proizvođač.
Zlatnici
Da bi se jedan zlatnik tretirao kao investiciono zlato on mora da ispuni sledeće uslove:
- Da je iskovan (tj. proizveden) nakon 1800. g.;
- Da jeste ili je bio zakonito sredstvo plaćanja u zemlji porekla;
- Da ima čistoću od minimum .900 hiljaditih delova (21,6 karata);
- Da se prodaje po ceni koja nije više od 80% veća od spot cene zlata koje sadrži.
Zlatnici su svetski poznati, u Srbiji ubedljivo najpoznatiji zlatnik jeste dukat Franc Jozefa. Ovaj dukat se proizvodi već 150 godina bez ikakvih promena u svom izgledu ili sadržini zlata. Proizvodi ga Austrijska kovnica koja pripada Narodnoj banci Austrije.
Ovaj dukat je i dan-danas podjednako, ako ne i više, dobra investicija kao u vremenu kada je prvi put iskovan 1872. godine. Pored ovog dukata, Austrijska kovnica proizvodi i mnoge druge svetski poznate zlatnike, poput Bečke filharmonije. Zlatnik Bečka filharmonija je najprodavaniji zlatnik u Evropi i Japanu već dugi niz godina. Ovaj zlatnik je zapravo i zvanično sredstvo plaćanja u Austriji i nosi nominalnu vrednost od 100 evra. Naravno, sama vrednost zlata u kovanici je 25 puta vrednije od same nominalne vrednosti.
Postoje i mnogi drugi poznati zlatnici u svetu kao što je američki zlatni orao, kanadski javorov list, južnoafrički krugerrand ili britanski suveren.
Svi ovi zlatnici imaju male razlike u količini zlata ili u estetskom izgledu, ali svi oni vrše istu funkciju, a ta funkcija je očuvanje vrednosti. Štednja u formi zlata postaje sve popularnija, i kao što smo videli od samog rasta cene zlata, nije čudo zašto.
Zlatnici su već hiljadama godina kroz istoriju vredni, i izgleda da se to neće menjati u budućnosti.
____________________________________________________