Aeromiting u Preljini
Tokom proteklog vikenda, uprkos loših meteorioloških prognoza, održan je Šesti aeromiting u organizaciji Aero kluba “Čačak”. Sabor vazduhoplovstva, kako su ga organizatori nazvali, okupio je veliki broj posetilaca, a članovi Aero kluba i saobraćajna policija u okviru svog delokruga rada, potrudili su se da sve prođe u najboljem redu.
Loši vremenski uslovi u okolini Preljine uslovili su izostanak najavljenih gostiju sa strane, koji su na aerodrom Ravan trebali da stignu svojim letilicama, ali je na drugoj strani to bio još jedan dokaz tvrdnjama upravnika aerodroma Boriše Mandića, da Ravan ima izvanredne predispozicije pogodne za avio saobraćaj, čak i kada na aerodromu Lađevci i nekim drugim okolnim aerodromima važi zabrana poletanja i sletanja.
Sabor vazduhoplovstva trajao je tri dana, od petka do nedelje, a u nedelju je centralnu manifestaciju Aeromiting, zvanično otvorio dr Aleksandar Radojević.
– Sa velikim zadovoljstvom poželeo sam dobrodošlicu svim učesnicima i posetiocima aeromitinga i svih programa Sabora vazduhoplovstva. Ova manifestacija već polako postaje tradicionalna, a od punog sjaja ove godine deli je zabrana poletanja sa matičnih aerodroma najavljenih gostiju i učesnika zbog loših vremenskih uslova, dok ovde u Preljini imamo sjajne vremenske uslove za letenje. Aeroinženjeri koji su pre više decenija zagovarali ideju da se u Preljini izgradi aerodrom imali su potpuno stručno znanje i dobru viziju, koju evo sada Boriša i njegova ekipa saradnika sa uspehom realizuju. Ravan je dobio status aerodroma i to je dobro. Ovde sada mogu da sleću civilne letilice, a nadam se da će uskoro biti stvoreni uslovi i odobreni letovi od većeg značaja za putnički i kargo saobraćaj. Kao meštanin Preljine osećam ponos zbog toga i Ravan je velika šansa za razvoj Preljine, ali još više za Čačak. Rekao bih da je za razvoj Čačka i Moravičkog okruga aerodrom u Preljini gotovo jednako važan kao i izgradnja autoputa. Ne može autoput da dođe do svakog grada, kao i što aerodromi ne mogu biti na teritoriji svih opština, ali i danas smo se uverili da Ravan ima svoje prednosti u odnosu na mnogo veći i opremljeniji aerodrom u Lađevcima. Dok je tamo zbog meteo uslova saobraćaj zatvoren, ovde imamo sve potrebne uslove za poletanje i sletanje, a tako je većim delom svake godine – rekao je dr Radojević.
Domet doleta letilica sa maksimum dvanaest sedišta, sa aerodroma u Preljini je onoliki koliko te letilice mogu sa količinom goriva koje imaju da dolete, istakao je Radojević, ali problem je nepostajanje carinske kontrole, pa svi koji dolaze iz inostranstva moraju najpre da slete na Surčin, pa tek po obavljenoj carinskoj kontroli da nastave let za Preljinu.
– Zbog komplikovane meteo situacije tek u poslednjem trenutku dobili smo dozvolu za održavanje manifestacije, što je smanjilo broj učesnika koji je planiran. Imamo samo goste sa aerodroma u Trsteniku, koji su došli vazdušnim putem. U hangaru posetioci mogu da prate virtuelne letove i da sami probaju let na letilici i aerodromu koji sami izaberu, po vremenskim uslovima koje, takođe, sami izaberu. U subotu smo imali modelare, koji su imali svoj program a i danas su sa nama. Imajući u vidu lošu vremensku prognozu, najavljivanu danima u napred, vrlo smo zadovoljni posetom publike sva tri dana. Verujem da su uživali u našem programu i da smo našu manifestaciju upisali u kalendar značajnih godišnjih manifestacija Čačka – kaže Violeta Marković iz organizacionog tima.
__________________________________________________________________
Хвала људима који се несбично дају да приближе небо свим грађанима.