Behatonirinje preče od ekologije i zdravlja Čačana
Sudeći na osnovu relevantnih podataka Zapadna Morava odavno nije reka kojom su se Čačani ponosili i ponose već svojevrsni kolektor otpadnih voda, budući da istraživanja ukazuju da je ovaj nekadašnji biser Zapadne Srbije bukvalno izložen najrazličitijim zagađenjima od izvorišta do ušća.
Kada se u vidu imaju ekološki akcidenti poput rašomonijade sa zagađenjem Morave naftnim derivatima, čak i laicima je jasno da ekologija, osim u predizbornim kampanjama, čačansku vlast interesuje koliko i snegovi Kilimandžara. Pa tako dok Mirjana Đoković, samopromovisani ekološki ekspert i pomoćnica gradonačelnika za zaštitu životne sredine, uveseljava Čačane bajkama o čišćenju jezera Međuvršje i prodaji „blagorodnog“ mulja Izraelcima i Japancima, Morava je u sve gorem stanju. U međuvremenu kad je Čačak uvršten u projekat izgradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, mnogima se učinilo da za Zapadnu Moravu dolaze bolji dani, ma kad se to desilo.
Ali!!!
Da bi najavljeni sistemi za prečišćavanje otpadnih voda uopšte imali svrhu neophodno je, pre nego bude zakopana prva lopata, da se reši čitav niz problem. Jedan od njih je i „fekalno vrelo“ iz koga se na levoj obali Morave, pored mosta na kružnom putu, uzvodno od lokacije budućeg postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, već više godina povremeno, a posle prošlogodišnje bujice koja je pokidala kanalizacionu cev koja ispod reke Ljubić spaja sa gradskim kolektorom, fekalije neprestano izlivaju direktno u reku.
Na ovaj problem su nas upozorili naši čitaoci koji žive na desnoj obali Morave, koji su bezuspešno upozoravali nadležne na ovaj problem, da bi se sve završilo prebacivanjem odgovornosti sa jednih na druge.
– Podneo sam prijavu komunalnoj policiji koja je izašla na teren napravila zapisnik, fotografisala i na tome se završilo. Od njihove načelnice dobio odgovor da oni nisu nadležni za to. Obratio sam se i Mirjani Đoković pomoćnici gradonačelnika resorno zaduženoj za zaštitu životne sredine koja me je uputila na Vodovod. U Vodovodu sam dobio obaveštenje da je za sanaciju ovog problema potrebno veliko materijalno ulaganje ali da će do leta on biti konačno rešen – tvrdi naš čitalac.
Direktor JP Vodovod Zoran Pantović ne spori postojanje ovog problema najavljujući da su za njegovo rešenje obezbeđena finansijska sredstva, izabran izvođač radova i da će on biti rešen za nekoliko meseci, čim vodostaj reke bude to dozvolio. On u izjavi za Ozon Press objašnjava da je reč o zahtevnom tehničkom poduvatu koji podrazumeva da se podbušivanjem rečnog dna reka premosti sa kanalizacionom i sa vodovodnom cevi, koje je pokidala prošlogodišnja bujica. Rukovodioci JP Vodovod istovremeno navode da je i ranije na tom mestu dolazilo do izlivanja fekalne kanalizacije, na šta upozoravaju građani, usled prekida u snabdevanju pumpne stanice električnom energijom pa je dolazilo do prelivanja i oticanja kanalizacije u reku.
– Da bi se problem prelivanja usled prestanka rada pumpi zbog nestanka električne energije trajno rešio neophodna je nabavka izuzetno jakog i skupog agregata sličnog onome kod nadvožnjaka u bizini Medicine rada. Reč je o izuzeno skupoj investiciji, koja će uprkos tome morati da se realizuje pre nego što planirano postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda bude stavljeno u funkciju – objašnjavaju u čačanskom Vodovodu.
Kada je reč o uzrocima ovog svojevrsnog ekokoškog problema, dva su ključna.
Pre svega višedecenijska nekontrolisana eksploatacija šljunka iz Morave uzrokovala je da se cevi, kanalizaciona i vodovodna, koje premošćuju reku umesto da budu ispod rečnog dna, na dubini većoj od jednog metra, nađu nezaštićene na površini dna gde ih je prošlogodišnja bujica pokidala, kako kažu u Vodovodu, kao da je reč o slamkama, a ne o čeličnim cevima.
Drugi ključni problem zbog koga žitelji ovog dela Čačka, nepunu godinu dana svakodnevno trpe smrad fekalne kanalizacije, je nadekvatan odnos lokalne vlasti prema ovom i sličnim komunalnim i ekološkim problemima, pravdajući se nedostatkom novca.
Međutim, kada se u obzir uzme da je svojevremeno lokalna vlast predvođena Todorović magistrom Milunom, na skalameriju koju jedino gradonačelnik, njegovi saradnici i partijski drugovi doživljavaju kao novogodišnju jelku slupala 30.000 evra, teško je prihvatiti ovo objašnjenje. Baš kao i kada se u vidu ima da je na behatoniranje gradske plaže i bedema, rogobatnu ogradu u Bulevaru Vuka Karadžića… potrošeno više od 750.000 evra i da se lokalna vlast zbog „uređenja“ čak kreditno zadužila. Stoga sve ovo ukazuje da je Todorović magistru Milunu i njegovim saradnicima šminkanje grada behatonom mnogo važnije od zdravlja građana. Naročito kada se u u obzir uzme da mnogi povrtari i poljoprivrednici svoje povrtnjake i njive navodnjavaju rečnom vodom u koju se samo nekoliko kilometara uzvodno izlivaju fekalije i deterdženti, pa ček i hemikalije koje nesavesni privrednici ispuštaju u gradsku kanalizaciju.
U najkraćem, samo po sebi se nameće pitanje, zbog čega se aktuelna kao i prethodne vlasti, nisu kreditno zadužile kako bi se nabavio pomenuti agregat koji bi obezbedio stabilno napajanje pumpnog postrojenja električnom energijom kako bi se sprečilo prelivanje fekalne kanalizacije u reku? Zbog čega Grad Čačak tim povodom nije aplicirao za predpristupna sredstva Evropske unije namenjena zaštiti životne sredine? Zašto ni Todorović magistar Milun, član predsedništva vladajuće stranke ni njegovi prethodnici, s obzirom da su u Vladi Srbije sedeli i Ilić magistar Velimir i Snežana Bogosavljević Bošković nisu upotrebili ministarski uticaj kako bi ovaj problem bio rešen.
Uostalom da je lokalnoj vlasti stalo do ekologije Mirjana Đoković, čije obrazovanje sa zaštitom životne sredine ima dodira koliko i sa astrofizikom, se ne bi našla na funkciji pomoćnika gradonačelnika resorno zadužena za ovu oblast. Tim pre kada se u obzir uzme da JP Gradsko zelenilo vodi diplomirani biolog kome je ekologija deo struke, ali su neki drugi viši i niži interesi očigledno bili i ostali preči od interesa i zdravlja Čačana.
(Opiširnije u narednom broju Čačanskih novina koji je u prodaji od 30. marta)
___________________________________________________________________
Na sve strane po gradu fekalije se izlivaju u vodene tokove. Bitno je da je da su svi lokalni funkcioneri sve deblji i deblji. I sve bogatiji. A vi građani i dalje budite ovce za šišanje.
Silovanje prirode a Milunu puna usta ekologije, obican kraj lazova
fejalije u Moravi, fekalije u foteljama, fekalije u gradskoj upravi…
sve u svemu…“zlatno doba“ … za fekalije
Mi smo u fekalijama do grla, samo da ne pokleknemo.
cuti, ne talasaj
axaxaxaxa
uskoro ce da zveknu u ventilator, pa ce svasta da prsti…samo strpljivo