Bojler ima tri nivoa zaštite
Potencijalna bomba u stanu, smrtonosna zamka iz kupatila, samo su neki od zastrašujućih sinonima za aparat bez koga ni jedno domaćinstvo ne može – bojler. Učestali incidenti sa ovim uređajem koji su nedavno odneli nekoliko života, stvaraju strah kod stanovništva, međutim, stručnjaci ističu da je i bojler bezbedan ako se njime pravilno rukuje.
Jedno je sigurno, mora se isključivati prilikom tuširanja. Neispravni uređaji, nedovoljno dobro uzemljenje, i nemar ljudi prilikom tuširanja, mogu da dovedu do smrtnog ishoda.
-Kada izlazite iz kuće, bilo bi dobro da bojler isključujete. Jer, bolje je i da po povratku malo pričekate da se voda ugreje, nego da, ne daj bože, dođe do eksplozije i sve ode dođavola. Svakako treba imati na umu i da ispravan i pravilno održavan bojler nikada neće eksplodirati jer u sebi sadrži tri vrste zaštite. Tek ako, sve tri zakažu, može doći do eksplozije koja može da bude i smrtonosna po ukućane. Sve počinje od uzemljenja. U stambenim zgradama se radi po propisima, a radnici imaju stručni nadzor, što je veoma bitno. Kada pukne obloga koja štiti grejač u bojleru, tada nastupa uzemljenje koje nas štiti od strujnog udara, tako što nam izbaci osigurač. Međutim, kada je osigurač menjam na svoju ruku eto još jednog problema, objašnjava Mile Jovanović, električar.
Mali znaci koji pokazuju da bojler nije sasvim ispravan i da treba pozvati stručno lice su: kapljanje, šuštanje vode u kazanu, kao pred vrenje na ringli, ili neispravan termostat.
-Čim čujete šuštanje, to znači da se nataložio kamenac, voda u bojleru ne sme da vri. Kada je bojler uključen, treba isključiti grejalice, kalorifer, fen za kosu, savetuje majstor Mile.
Dugme termostata nikada ne treba podešavati tako da bojler zagreva vodu do maksimuma. Tada se oko grejača stvara više kamenca.
FID sklopka je jedina zastita 25/0.03A