Čačak pune dve decenije bio u Austriji
После Пожаревачког мира склопљеног пре 300 година, oд 15.новембра 1718. године, из Љубића надзирана граница између две моћне царевине: Аустрије и Турске.
Ових дана пропустили смо , пре свега заборавношћу историчара, да се подсетимо на један несвакидашњи јубилеј везан за прошлост нашег краја. Наиме, крајем јула обележена је 300. годишњица Пожаревачког мира склопљеног између Аустрије и Турске, после две године ратовања ове две супротстављене и тада моћне царевине. Претходиле су му победе аустријске војске, предвођене Еугеном Савојским, код Петроварадина, Темишвара и Београда. У том војевању Беч је, осим источног Срема, Баната и Мале Влашке, освојио и пространо подручје тадашње северне Србије.
Овим споразумом успостављена је нова граница, која је једним делом ишла од Сталаћа, све до испод Чачка, левом обалом Западне Мораве. Према споразуму постигнутом 15. новембра 1718. године, приликом заседања заједничке комисије у механи на коти 237, негде између Љубића и Трбушана, Чачак је припао Аустрији, док су села Кулиновци, Атеница и Лозница остала у Османском царству. Граница се потом враћала на леву обалу Мораве, остављајући Бељину Турцима, да би од ушћа Каменице наставила према њеном изворишту, препуштајући им највећи део Богданице и предајући Аустријанцима опустела села Прањане и Дружетиће, одакле је кренула на запад преко Маљена и Повлена.
Овако успостављено разграничење између две супротстављене империје, постојала је све до Београдског мира склопљеног 1739.године, којим је, после новог двогодишњег рата, Турска повратила Северну Србију и Босну. У Чачку је џамија из турског времена поново постала хришћанска црква, у чијој близини је изграђен и мањи шанац као погранично утврђење.
О неким детаљима владавине у овом делу Србије, до којих сам дошао припремањем књиге „Љубићки векови“, сведоче записи из Бечког ратног архива (Kriegsarchiv, neuaquista, fasc No 465), где се помиње Љубић, са још пет села : Каменица, Трбушани, Чачак, Мојсиње и Остра, као део осме од укупно 18 компанија под Рудничким дистриктом, са чардацима у Трбушанима и Балуги. Седиште ове компаније било је у Чачку са капетаном Николом Ивановићем, који је по подацима из 1725.године, имао на располагању“ 150 хајдука, 50 хусара и 50 помоћника.“
Овај документ говори о Љубићу као“ хајдучком селу“, чији су новодосељени становници, војници у саставу србијанске милиције, чували границу према Турској, успостављеној Пожаревачким миром. Припаднике националне милиције правила су обавезивала да имају добру пушку, сабљу и фишеклију за чување барута, ако је била реч о поменутим хајдуцима, док су хусари морали да поседују доброг коња, сабљу, пар пиштоља, карабин и малу фишеклију. Они за вршење граничарске службе нису добијали плату, али су били ослобођени пореских дажбина на приходе од земље коју су добили да обрађују.
Пораст броја становника Србије, после ратних разарања, протеривања и сеоба, у овом периоду био је веома спор. Према евиденцији црквених власти, из 1735/36. Чачак је имао само 17, Љубић 28, а Прањани свега три дома! После аустријског слома и Београдског мира 1739. године завладала је и глад. Враћена турска власт почела је да уводи нове обавезе, девети део од усева и кулук на спахијским поседима…Од чачанске цркве поново је настала џамија…
Данас, пуна три столећа од ових догађања, која су утицала на судбину Балкана све до данас, наш град, крај и читава Србија, поново су на путу да постану, али без ратова, равноправан део Европе…
Родољуб Петровић
_______________________________________________________________
Један од историјских основа, аспеката, за будућу (обновљену) општину Љубић у састава Града Чачка. Има ту још традиције: Љубић и цео овде поменути крај на левој обали Мораве је под Турцима припадао Рудничкој нахији, а десна обала Мораве (Чачак и сва остала села) Пожешкој нахији…
Zar stvarno misite da ce nas glas da vredi isto kao Nemacki, Francuski ili Danski ako ikad udjemo u EU
Boze, sto ne ostadosmo do dana danasnjeg u njihovoj vlasti?!
Зато да би теби ускратили прилику да достигнеш свој животни идеал и постанеш аустријски коњушар. Слажем се, чиста пакост. Али, увек можеш да купиш аутобуску карту и одеш у Беч и да будеш у њиховој власти. Потребна им је јефтина радна снага.
hehhe…jeftina radna snaga…oKO 400.000 Srba zivi u Becu, a koliko tek u Nemackoj….tamo nema plate ispod 1.200 evra. Minimalac za najsprostije poslove. Bas jeftina radna snaga. Debilko
Не бих рекао да Срби чине четвртину становништва Беча. Ако ти се допада, ти буди тамо, нико те не спречава.
Pametan covek bi rekao daj da vidimo sto tamo idu ljudi, ali ne i kreten kao ti…svi su drugi u krivu samo mi pametni koji pokako nestajemo…ybog debila kao sto si ti
Ти и ова Јелена сте подједнако паметни као градоначелник. Како сте то лепо и оштроумно закључили да ми полако нестајемо јер људи не иду одавде у Беч.
Не видим свој утицај на ваше миграције, слободно одмигрирајте где год хоћете, диљем Европе, па и даље.
Ja bih rekao demografe da se demograftska slika ne popravlja ponizavanjem svega sto nije nase. I za Slovence smo pricali da su austrijski konjusari a oni sacuvase svoj identitet, kulturu, podigose standard bez ratova, samo pamecu. Nas je taj inat u stilu „slobodno emigrirajte gde hocete“ i slicno mnogo kostao, tako da ti predlazem da manje sipas bes tamo gde mu nije mesto. Ako ovako bude i dalje u ovoj drzavi i ovom gradu, sta da ocekujemo nego da mladi idu sto dalje.
Марко, туговање за туђом окупацијом није ни мало похвално.
Поређење које си навео не стоји, погрешно је и само указује на твоје неразумевање и несхватање процеса који су створили и образовали догађаје о којима ти невешто пишеш. И шта си на крају желео да напишеш, осим да изразиш неко немушто неслагање и да, колико схватам, подржиш аустријску окупацију?
Швабе су окупирале Чачак у оба светска рата, и од тога ништа добро није настало, а затим су нас опет и бомбардовали 1999. иако им то њихов устав забрањује.
Нисам знао да у Чачку има толико потенцијалних квислинга.
Tako je, a stan i režije 1.100€, i to ako si na periferiji u jednosobnom stanu!
Turcima deveti deo dobara a danas peti deo dajemo. Kamo lepe srece da smo ostali austriska kolonija.
Razjareni turci se vratili i uveli porez „deveti deo“sto znaci 11.1% ,a danas porrz kod nasih srba 20% odnosno peti deo.Znaci skoro duplo veci nego kod tueaka.Podatak za razmisljanje?
Nije bio u sastavu Austrougarske nego Austrije. Austrougarska je nastala tek 1867. godine sporazumom izmedju Austrije i Ugarske.
Redakcija portala zahvaljuje na ovom komentaru i izvinjava se čitaocima i autoru teksta zbog greške u naslovu i u prvoj rečenici teksta gde se umesto Austrije pominje Austrougarska. Greška je nastala nepažnjom redakcije, a ne autora teksta.
Glasam za više ovakvih tekstova!
Niš se posle 11 godina izborio sa formianje sajma. Pola novca daje Evropa.
I Čačak je na raskršću, ali bez energije za sajam.
Recimo sajam mozgova!!!
Хе Хе ако добро прочитах Чачак имо 17 становнка. Јеботе која је то сила била.Шта је тај Стрцимир онда бре радио те оће му дижу споменике. Очиглеан пример оне народне Нећеш попа у руку поадију ћеш у дупе.
Pročitaj još koji put, možda shvatiš da se radi od 17 domova, što nije neka cifra, ali svakako je veća od 17 stanovnika, uzevši u obzir da su ljudi tada imali više dece, za razliku od današnjih porodica koji gaje pse.
(Nemam ništa protiv pasa, čak ih veoma volim.)
Kako možeš da jedeš pse!?