Čačani se ne opiru alko-testu
Saobraćajna policija u Srbiji od 1. oktobra sprovodi rigoroznu kontrolu alkoholisanostin vozača. Bez obzira na razlog zbog kojeg vas je policajac zaustavio, bićete podrvgnuti alko-testu. U Saobraćajnoj policiji PU Čačak kažu da su građani prihvatili novi način kontrole i da se ona odvija bez problema.
Poslednjih šest godina u Srbiji se godišnje otkrije oko 50.000 vozača pod dejstvom alkohola. Kako se taj broj ne smanjuje Saobraćajna policija uspostavila je novi kriterijum- svaki vozač, bez obzira da li je zaustavljen zbog nekog prekršaja ili rutinske kontrole, mora da prođe test alkoholisanosti.
Nova mera trebalo bi da smanji broj alkoholisanih vozača na putevima i da poveća bezbednost saobraćaja, kaže načelnik Saobraćajne policije u Čačku Radoslav Bošković. Prema njegovim rečima, većina građana se ne opire kontroli na alkohol.
– Ovakav način rada sigurno će doprineti da se smanji broj vozača koji upravljaju vozilom pod dejstvom alkohola. Nisu česti slučajevi da se vozači opiru, odnosno da onemogućavaju vršenje kontrole. Obično vozači koji voze pod dejstvom alkohola pokušavaju da negoduju, da izbegnu kontrolu, ali se kontrola uvek izvrši, izuzev kod onih koji izričito odbijaju da se podvrgnu alko-testu za šta postoji poseban vid prekršaja i posebna sankcija, kaže Radoslav Bošković, načelnik Saobraćajne policije PU Čačak.
Kako objašnjava načelnik Bošković, kontrola na alkohol traje veoma kratko. Pomoću uređaja koji omogućava takozvano pasivno uzorkovanje za sekund – dva, bez stavljanja u usta, detektuje se da li vozač ima alkohola u organizmu ili ne. Ukoliko nema, on nastavlja dalje bez preteranog zadržavanja,
– Ukoliko uređaj pokaže prisustvo alkohola u organizmu, pristupa se aktivnom alko-testiranju, odnosno utvrđuje se tačna količina alkohola u organizmu. Zakono je propisano da je vozač dužan da postupi po nalogu službenog lica i da omogući vršenja ispitivanja. Analizu krvi vozač ima pravo da traži samo ako osporava rezultate koji su dobijeni pomoću odgovarajućih sredstava. Vozač ne može zahtevati samo analizu krvi već se prvenstveno mora podvrgnuti alko-testiranju pomoću odgovarajućih sredstava, objašnjava Bošković.
Zakon je veoma strog kada je u pitanju vožnja pod dejstvom alkohola. Ako vam se prilikom kontrole u krvi pronađe od 0,3 do 0,5 promila alkohola kazna iznosi 5.000 dinara. Od 0,51 pa naviše kazne se kreću od od 6.000 do 120.000 din. Ali to nisu jedine sankcije.
– Pored novčane kazne izriče se zaštitna mera zabrana vožnje od tri do osam meseci i kazneni poeni od šest do 14 poena, što zavisi od stepena alkoholisanosti. Pored propisanih sankcija, propisano je isključenje vozača iz saobaćaja na licu mesta, podseća načelnik Bošković.
Treba naglasiti i da za vozače početnike, koji imaju probnu vozačku dozvolu, važi nulta tolerancija na alcohol, što znači da uopšte ne smeju imati ovu supstancu u krvi.