Čačanima za rad bliža Amerika
Svake godine više od 170 mladih Čačana na studijama na državnim fakultetima ima prosek veći od 8,5. Ipak, zanemarljiv je broj onih koji se posle završenog akademskog školovanja vraća u rodni grad, svega od 10 do 15 odsto njih. Podaci Republičkog zavoda za statistiku kazuju da se godišnje iz grada na Moravi iseli oko 1.000 mladih Čačana, koji najčešće odlaze u Beograd, Novi Sad, Kragujevac, ali najviše njih kao svoje odredište bira – Ameriku, gde idu u potrazi za boljim životom, odnosno poslom i lepšim društvenim životom.
Nedavno obelodanjeni rezultati ankete „Procena mladih o bezbednosti u gradu“, pokazali su da tek 9,7 odsto ispitanika, svršenih srednjoškolaca, svoju budućnost vidi u Čačku, dok svaki drugi anketirani ne želi da živi u rodnom gradu. Velika grupa od 56 odsto želi da živi u Beogradu ili u drugom većem gradu u Srbiji, a 34 procenata ispitanih budućnost vezuje za inostranstvo, govori ovo istraživanje.
Činjenica je da gradska vlast nema nikakvu ili veoma lošu saradnju sa lokalnom privredom, kao ni sa resornim ministarstvima Vlade, ni fondovima EU. To je prouzrokovalo da je Čačak danas potpuno izolovan grad u kome od 2008. godine nema nijedne investicije, a samim tim ni otvaranja novih radnih mesta niti šanse da se mlad čovek u Čačku negde zaposli.
Pored toga, često se u razgovoru Čačana prepričava rečenica: „Život u Čačku sveo se na tri slova ‘s’ – svadbe, sahrane i slave“. Izrekao ju je mladi magistar mašinstva Miloš Vujović, koji je iz jedne firme, u kojoj je bio zaposlen, prvo otišao u Beograd, a potom u – Nigeriju.
– Nije samo radno mesto ono što će vratiti mlade u rodni grad. Opisivanje kulturnog života u Čačku moglso bi se, tokom godine, svesti na dva, tri značajna kulturna događaja, među kojima je svakako „Disovo proleće“. Retkost je da u Čačku posetite koncert dobre rok grupe, nema bioskopske sale, grad od oko 120.000 stanovnika nema profesionalno pozorište, nema zatvoren bazen… – rekla nam je Maša M. (23), student prava.
Gradski čelnici, s druge strane, pozivaju mladež da se vrati u rodni grad, jer, kako ističu, „ima mnogo stvari koje Čačak karakterišu kao dobru sredinu za život“.
APATIJA
KAO razlog za napuštanje ognjišta mnogi mladi navode da se Čačak pretvorio u malu učmalu provinciju, gde vladaju nepotizam, mito i korupcija, besperspektivnost, a društvenog i kulturnog života gotovo da nema.
NA pitanje šta je to što vas odvlači iz svog rodnog grada – većina mladih odgovorilo nam je da je to, pre svega, težak dolazak do zaposlenja. Brojka nezaposlenih u Čačku već nekoliko godina kreće se oko 11.000, a među njima je mnogo i onih sa fakultetskom diplomom, odnosno oko 35 procenata mladih je nezaposleno.
Novosti
Где сте сад ботови, аа?
Samo me zanima šta to gradski čelnici imaju da ponude mladima u Čačku pa ih pozivaju da se vrate…
Radila sam kao pripravnik u Opštini i to su me jedva primili jer nisam imala nikakvu vezi. Nakon završetka pripravničkog nisu me zaposlili uprkos činjenici da sam završila Fakultet političkih nauka (Međunarodni odnosi) sa prosekom 9,63. Stupila je tzv. Uredba o zabrani zapošljavanja u javnim institucijama. Pomirila sam se sa tim, otišla u maline i radila gotovo dva meseca svaki dan. Kad sam se vratila u opštinu da pokupim neke dokumente, vidim njih 15 novozaposlenih, potpuno nepoznatih lica. Došlo mi je od muke da sednem na sred hodnika i da počnem da plačem. Kako je loš kad se osećaš bespomoćno, i ne možeš ništa da promeniš. Godinu dana je prošlo od tad ja i dalje nemam posao i pravo da Vam kažem otišla bih danas iz zemlje da mogu. Nesrećna je ova Srbija i ovaj grad.
Ниси љубавница неког се…ње из Партије иначе би радила као саветница. Бежи ти из ове идиле зване Србистан, толико је овде све корумпирано да ће нам ускоро требати и веза за куповину уља и брашна. Народ је полудео и затупљен телевизијом, избори ништа не решавају јер све партије исто раде, и да се промени власт неким случајем, исти бандити ће променити беџ и опет пљачкати народ.