Црвени картон за ЈКП
Општински одбор Српског покрета Двери у Горњем Милановцу актуелизовао је причу о „даљинском управљању“ контејнерима у тој општини. У саопштењу Општинског одбора наводи се следеће:
Управо је ово случај са „паметним контејнерима“ о којима смо више пута писали и чије смо увођење аргументовано критиковали. У старту смо упозоравали да је то идеја од које не може бити користи, јер је непрактично да се камион шета од контејнера до контејнера, са једног на други крај града. Предлагали смо да се планирана средства употребе за друге, корисније сврхе.
Да смо били у праву доказ је допис који смо добили од ЈКП „Горњи Милановац“ на наш захтев за доставу информација од јавног значаја. У том допису стоји да је систем завршен 16. 07. 2020. и да је њиме обухваћено 200 контејнера који су путем 4 базне станице били бежично повезани са центром из кога се вршио надзор и у који су се сливале информације о напуњености, односно препуњености контејнера. Такође, каже се и да је систем функционисао све до 23. 10. 2020. године (око 3 месеца) када је неки камион покидао кабл од видео надзора, којом приликом је дошло до рушења оџака, оштећења крова и тоталне штете на мрежном уређају „gateway“. Од тада је систем ван функције, а пред Привредним судом у Чачку је у току спор за накнаду штете. Каже се и да ће се систем оспособити и пустити у функцију након наплате штете.
Шта ово значи? Замислите да купите трактор од 225.000 евра и да вам комшија исече гуму после 3 месеца. Ви тужите комшију за накнаду штете и не возите трактор све док суд не пресуди и наплатите одштету! То ћете, наравно, урадити само у случају да вам трактор и није потребан, већ сте га купили да нервирате комшију. Али, ако вам трактор треба, тужићете комшију, али ћете одмах и купити нову гуму и наставити да користите трактор. Бесмислено је да вам због пар хиљада евра стоји и труне уређај који вреди 225.000 евра и који вам је потребан.
Уређај који је уништен, „gateway“ како кажу, односно мрежни пролаз је релативно јефтин и његова цена се креће од неколико стотина до пар хиљада евра. Па, да кошта и читавих 10.000 евра, не би због њега смео да стоји систем који кошта 225.000 евра. То је јасан доказ да је увођење система „паметних“ контејнера било непотребно. Оџак и кров су сигурно поправили одмах, без чекања на одлуку суда и наплату одштете. Ових дана смо поново обишли те „паметне“ контејнере и видели да су сензори у њима затрпани ђубретом, као и сами контејнери и да цео систем пропада већ скоро годину и по дана.
Замислите сада на шта су се све могле потрошити толике паре. Шта би оне значиле сиромашним породицама, болесној деци, самохраним мајкама? Уместо шетања деце по погонима ЈКП, ради неког њиховог просвећивања, могли су се тим парама купити апарати за сакупљање пластичних флаша и лименки, који би се поставили испред школа и вртића, при чему би деца добила неки динар за сваку убачену флашу или лименку. У Београду и Крагујевцу има таквих апарата одавно. То би истински допринело едукацији наших малишана и подизању њихове свести у погледу екологије.
___________________________________________________
stop naprednom teroru
Cepaće vas Vučko još Dugooooo dugoo a vi umesto da stenjete ima da šapućete stop naprednom teroru.