Danas je Badnji dan
Pravoslavni vernici u Srbiji danas obeležavaju Badnji dan tradicionalnim unošenjem i paljenjem badnjaka, liturgijama u hramovima i porodičnim okupljanjem za posnom trpezom, pred najradosnihi hrišćanski praznik Božić – praznik kojim se proslavlja rođenje Isusa Hrista.
U Božićnoj poslanici poglavar SPC je poručio i da su nam danas više nego ikad, potrebni mir na zemlji i dobra volja među ljudima i narodima!
Božić je dan kada se slavi rođenje Isusa Hrista i, zajedno sa Uskrsom, predstavlja jedan od najvećih hrišćanskih praznika.
Pripreme za ovaj praznik počinju 40 dana pre 7. januara Božićnim postom koji predstavlja pročišćenje duha i tela, a ljudi se u Srbiji pozdravljaju rečima „Hristos se rodi”, a otpozdravljaju sa „Vaistinu se rodi”.
Etnolog Vesna Marjanović objašnjava da sam ciklus obrednih radnji započinje sa božićnim postom, koji traje šest nedelja, nastavlja se obeleževanjem Badnjeg dana i Božića, da bi se završio na Bogojavljenje, 19. januara.
„Ali, sada kada živimo ubrzano, svi rituali su se sveli manje više na ta dva praznična dana”, rekla je Marjanović.
Badnji dan je poslednji dan posta, dan kada se obavezno priprema posna večera, a prati ga i druga simbolika kod Srba, seča badnjaka, unošenje slame, bacanje oraha, pijukanje dece koju predvodi domaćica i obilaženje u krug prostorije u kojoj se postavlja posna večera.
Smatra se da je Badnji dan povezan sa pokojnicima, pa se veruje da su te večeri zajedno živi i njihovi pokojnici, odnosno preci, objašnjava Marjanović.
„Sva hrana koja se pripremala u prošlosti, a koja se priprema i danas ima to značenje veze ovog i onog sveta”, istakla je ona.
Kad je reč o samom obeležavanju Božića, običaj je da ujutru jedan član porodice odlazi u crkvu, da bi se po povratku prvi put posle posta, omrsili, a obavezno je i lomljenje pogače.
„Održalo se verovanje da se na Božić nigde ne ide i da je porodica na okupu”, kaže Marjanović i dodaje da je u nekim krajevima, na severu Srbije, postojao običaj da se uveče izlazi iz kuće u šetnju ulicama ili na konjima, dok mladi muškarci tek oženjeni odlaze u tazbinu, gde dobijaju darove.
Smatra se da prva osoba koja za Božić dođe u kuću, polažajnik, uspešan mladi čovek koji treba da donese prosperitet domaćinstvu.
„I sam Božić je početak svih početaka, simboliše rađanje, a sa druge strane treba da se pomogne da se priroda i vegetacija probude”, navela je Marjanović.
Kako je rekla, Božić po julijanskom kalendaru, pored srpske, slave i ruska, jermenska crkva, Sveta gora i jedan deo koptske crkve.
Srbi Božić obeležavaju od pamtiveka, a Badnjakom, odnosno božićnim drvetom se u kuću unosi sreća, zdravlje i napredak.
Uz drvo, daruje se i žito da bi naredna godina bila plodna.
MIR BOŽJI,HRISTOS SE RODI,svim pravoslavcima od srca želim da u zdravlju i veselju,provedu ovaj praznik sa najmilijima,na svom ognjištu u okolini Guče,predci su nam upražnjavali ovaj običaj,vekovima sekli Badnjak u našoj zakonskoj šumi,pre više godina nas nasilno sa naše viševekovne imovine protera Ivanjički sud,živi se u izgnanstvu,živimo za dan,kada će nam neko vratiti nasilno otetu imovinu i nastaviti kao i svi gradjani Srbije,da ovaj i druge verske praznike,običaje,provodimo na svom kućnom pragu
Bitno je porodice da otimačinu koju ste doživeli,niste odgovorili nasiljem,budite dostojanstveni kao i dosad,i nažalost ostanite verni našoj Crkvi,verujte u Boga i pravdu,nosite Pravoslavlje u srcu,bilo gde da ste,od BOGA će te biti nagradjeni a ovi iz Ivanjice i drugi što vi oteše grudu zemlje ne bih im bio u koži,HRISTOS SE RODI !