Divlje deponije, industrijske otpadne vode i kanalizacija
Ako se posmatra po broju pritoka, Zapadna Morava, mada spada u red manjih reka, svrstava se u red značajnih srpskih reka, zbog čega je njena zaštita u interesu ne samo opština i gradova kroz koje protiče ili koji joj gravitiraju, već društva uopšte. Slivno područje ima površinu od 15.849 km2. Zapadna Morava prima 85 pritoka, a među njima se posebno ističu Ibar, Rasina, Bjelica, Čemernica, Dičina i Gruža. Osim Ibra u veće pritoke Zapadne Morave se svrstava još i Gruža, čiji tok iznosi 62 kilometra.
Razvijenost hidrografske mreže Zapadne Morave najjasnije se uočava na primeru opštine Vrnjačka Banja, u kojoj ima oko 200 km potoka i rečica koje se slivaju u Zapadnu Moravu. Međutim, koliko je Zapadna Morava bogata pritokama, podjednako je “bogata” i kada su zagađivači u pitanju. Bukvalno od mesta nastanka pa do ušća kod Stalaća, gde sa Južnom Moravom formira Veliku Moravu, Zapadnu Moravu ugrožavaju divlje deponije, Industrijske otpadne vode i sanitarne vode, odnosno kanalizacija.
Prema podacima na obalama Južne, Zapadne i Velike Morave registrovano je više od 1.000 divljih deponija, što na drugoj strani znači, kako procenjuju stručnjaci, da svako selo u Pomoravlju ima bar jednu divlju deponiju. Industrijske otpadne vode predstavljaju problem gotovo svih srpskih reka, budući da su industrijska postrojenja koja imaju sisteme za prečišćavanje u Srbiji prava retkost. Sa ovim problemom suočava se i Zapadna Morava koju podjednako ugrožava industrija koja otpadne vode direktno ili putem kanalizacione mreže ispušta u reke koje je formiraju ili njene pritoke kao što su Đetinja, Skrapež, Golijska Moravica, Ibar, Rasina… Naročito veliki problem sa industrijskim otpadnim vodama imaju Kraljevo i Trstenik, gde su locirane fabrike “Magnomhrom doo”, „FVK Kraljevo” „Kotlenik promet” ili “Prva petoletka”.
Incidenati koji su se dogodili u slivu Zapadne Morave u poslednjih nekoliko godina:– 22. avgusta 2006. godine zabeležen je pomor ribe ogromnih razmera u Zapadnoj Moravi i to u toku od dva kilometra između Ovčar Banje i manastira Nikolje.– 28 maja 2007. godine Institut za zaštitu zdravlja Srbije utvrdio je da je tok reke Gruže kroz opštinu Knić zagađen.– 30. jula 2007. godine došlo je do pomora ribe u reci Skrapež i to u dužini od 5 km, od centra Požege do ušća Skrapeža u Đetinju.. – 02. oktobra 2008. godine Republička inspekcija za zaštitu životne sredine utvrdila je da je došlo do izlivanja 50 litara amonijaka u reku Bjelicu.– 25. aprila 2009. godine došlo je do pojave velike količine bele pene koja je pokrila skoro celu reku Đetinju, u pojasu između dva mosta na Gradskoj plaži.– 18. novembra 2009. godine u reci Čemernici, koja se u blizini Čačka uliva u Zapadnu Moravu, zabeležen je pomor ribe.– 06. septembra 2010. godine potvrđena je opšte poznata činjenica zagađivanja reke Đetinje.– 03. septembra 2011. godine došlo je do pomora ribe u reci Ibar.– 30. jula 2013. godine dogodio se pomor ribe u reci Rasini.– 12. avgusta 2013. godine došlo je do uginuća oko 3200 komada ribe (krkuša, klen, potočna mrena i uklija) u ribljoj stazi na brani mini hidroelektrane MH „Moravica“ u Ivanjici.
Posebno alarmantan podatak predstavlja činjenica da fabrike u okviru „Prve petoletke“ otpadne vode ispuštaju direktno u rečni system, na šta ukazuju i rezultati hemijskih analiza po kojima otpadne vode iz pogona Petoletke sadrže velike količine sulfata i cinka. Sa ništa manjim problemom se suočava i Čačak, budući da se uzvodno od njega u Zapadnu Moravu, reke koje je formiraju ili njene pritoke, izlivaju vode iz ivanjičkih, ariljskih i firmi iz Guče i Lučana. Ništa manju opasnost, kada je reč o zagađenju Zapadne Morave, ne predstavljaju ni takozvane sanitarne vode, odnosno kanalizacija, putem koje se u reku, osim organskih materija, ulivaju i deterdženti i slične hemikalije koje predstavljaju opasnost po eko sistem.
Pored mineralnih i organskih materija koje su već bile prisutne u vodi čijom je upotrebom ova otpadna voda i nastala, ona još sadrži i značajne količine papira, sapuna, otpadaka od hrane, kao i velikog broja drugih otpadnih materija. Najveći deo zagadjivača domaće vode je organskog porekla i zbog toga je podložan za razvoj mikroorganizama koji se hrane mrtvim orgranskim materijalom, a najveći problem predstavljaju seoska domaćinsta koja nisu priključena na kanalizacionu mrežu.
– Emisija zagađenja iz Užica, Požege, Arilja, Ivanjice, Čačka, Kosovske Mitrovice, Novog Pazara, Raške, Kraljeva, Vrnjačke Banje, Trstenika i Kruševca predstavlja dominantan izvor, pre svega, organskog zagađenja Zapadne Morave. Zbog toga je reka Zapadna Morava zagađena od samog početka, pa sve do ušća kod Stalaća – zaključuje Milan Glidžić, u okviru rada “Rasprostranjenost zagađivača u slivu Zapadne Morave”.
Tekst je realizovan u sklopu projekta “Zapadna Morava – biser prirode ili slika i prilika nebrige” koji sufinansira Ministarstvo kulture i informisanja RS u skladu sa Konkursom za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja u 2016. godini. Stavovi izneti u pomenutom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
________________________________________________________________