Ekološka bomba preti Čačku
Redakciji portala Ozon pres obratili su se radnici koji brinu o rashladnim postrojenjima u čačanskoj Hladnjači, upozoravajući i apelujući na nadležne da u najkraćem roku nešto preduzmu na sanaciji ove svojevrsne ekološke bombe koja više od pola godine preti Čačku i Čačanima.
-Hladnjači je ponovo isključena struja zbog čega je u rashladnim postrojenjima ponovo došlo do curenja amonijaka. U situaciji kada su postrojenja, koja se nalaze u izuzetno lošem stanju bez struje teško je kontrolisati curenje amonijaka, s obzirom na to da nismo u mogućnosti da koristimo uređaje koji ovaj opasni gas usisavaju i tako ga neutrališu. Od decembra prošle godine kada je Hladnjača prestala sa radom i kada je došlo do curenja amonijaka ništa nije urađeno da se spreči moguća ekološka katastrofa. U Hladnjači više nema radnika ostalo je samo nas pet koji u tri smene brinemo o rashladnim dotrajalim postrojenjima, a da za to niti primamo platu niti možemo da ostvarimo svoj radno-pravni status-upozoravaju radnici koji su posetili našu redakciju, dodajući da se u ovom trenutku u rezervoarima nalazi uskladišteno oko 10 tona tečnog amonijaka.
Da radnici koji se, snalazeći se kako znaju i umeju, brinu o rashladnom sistemu Hladnjače ne preteruju i da se radi o zaista alarmantnoj situaciji uverili smo se jutros na licu mesta. Već na prvi pogled čak i potpunom laiku je jasno da se radi o postrojenju koje se nalazi u katastrofalnom stanju. Već na nekoliko desetina metara od zgrade u kojoj je smešten sistem za hlađenje može se osetiti neprijatni miris amonijaka koji nadražuju grlo. Cevi kroz koji cirkuliše ova opasna materija i ventili nagriženi su korozijom i samo je pitanje trenutka, kako upozoravaju radnici, kada će neki ventil popustiti budući da je maksimalni predviđeni pritisak 15 bara, a da manometri sada pokazuju pritisak od nepunih devet bara.
-Mesta gde smo ustanovili curenje polivamo vodom budući da ona ima sposobnost da apsorbuje amonijak, što je samo trenutno rešenje-kažu radnici.
Poseban kuriozitet u svemu predstavlja činjenica da se radnici u čijim rukama se, kada je reč o Hladnjači, praktično nalazi bezbednost grada nalaze u svojevrsnom pravnom vakumu. Na jednoj strani su onemogućeni da se prijave na evidenciju Nacionalne službe za zapošljavanje, a na drugoj za svakodnevni rad ne primaju nikakvu naknadu niti mogu da overe zdravstvene knjižice, zbog čega mesecima bezuspešno obijaju pragove inspekcijskih i ostalih orgna, a o čemu ćete uskoro moći opširnije da pročitate na portalu Ozon pres.
Kakvu opasnost u ovom trenutku predstavlja Hladnjača najbolje ilustruje svojevremena tvrdnja Dragiše Broćića načelnika odeljenja za vanredne situacije izneta u vreme kada je zabeleženo prvo curenje amonijaka u postrojenjima ove firme.
– Deset tona amonijaka je ogromna količina na naseljenoj lokaciji na kojoj se nalazi ovo preduzeće. Ako ta količina iscuri u atmosferu, dogodila bi se katastrofa. Za amonijak je karakteristično da je lako zapaljiv i eksplozivan u koncentraciji od 10 do 15 odsto, koja može da se stvori samo unutar objekta. Požar i eksplozija mogući su samo u objektu koji je izolovan od ostatka fabričkog kompleksa, ali je napolju otrovan u znatno manjoj koncentraciji i tu je glavni problem. Najveća opasnost po stanovništvo dolazi od njegovih otrovnih svojstava, upozorio je Broćić.
Mada je od prestanka rada čačanske Hladnjače i upozorenja o mogućim posledicama havarije prošlo više od pola godine, nadležni još ništa nisu preduzeli da saniraju ovu ekološku pretnju. U međuvremenu čačansku hladnjaču je kupio Auto Čačak ali, kako objašnjavaju radnici koji rade na održavanju, još uvek nije ušao u posed pa Hladnjača nema pravnog zastupnika. Svojevremeno inspekcijske službe su bivšem vlasniku, pokojnom Milenku Surudžiću, naložile da iz rezervoara istoči amonijak, za šta je bilo neophodno oko 50.000 evra, što on nije uradio zbog nedostatka novca. Protiv Surudžića je tada sproveden prekršajni postupak, što očigledno nije urodilo plodom, pa su Čačani i dalje suočeni sa pretnjom ove svojevrsne ekološke bombe u neposrednoj blizini Gradske bolnice i poprilično gusto naseljenog dela grada.
Ima amonijaka i u Sladari! !!
a nikakve reakcije?
Strava i užas !
https://www.ozonpress.net/ekonomija/cacanka-hladnjaca-dobija-novog-vlasnika/