Godišnjica NATO bombardovanja, Čačak na udaru bio 11 puta
Данас се навршавају 22. године од почетка НАТО бомбардовања СРЈ. Напади су почели 24. марта 1999. и трајали су 11 недеља. Погинуло око 2.500 људи, а 5.000 људи је рањено. Тешко су оштећени инфраструктура, привредни објекти, школе, здравствене установе, медијске куће, споменици културе.
Акција НАТО-а уследила је после неуспешних преговора о решењу кризе на Косову у Рамбујеу и Паризу. Тадашње власти у Београду процениле су штету на око стотину милијарди долара и затражиле надокнаду од чланица НАТО-а. Група економиста Г17 штету је проценила на 29,6 милијарди долара. Бомбардовање је окончано 10. јуна, усвајањем Резолуције 1244 Савета безбедности УН.
Само је Чачак био на удару 11 пута. Погинуло је шесторо људи, а 22 лица су повређена. Срушене су три велике фабрике: компанија „Слобода“, „Цер“ и Технички ремонтни завод, у којима је хлеб зарађивало око 5.000 радника…Прва жртва варварских напада, са великих даљина и висина софистицираним оружјем ,била је 4. априла Милева Кувељић (73). која је страдала пред својом кућом код раскрснице на обилазнице недалеко од „Слободе“, док је троје суседа повређено, од којих је Богдан Проковић (69), после тромесечне борбе за живот, преминуо у Београду. Следеће жртве су били Драган Обренић (29) и Велија Џемаиловић(44). Све је тог дана, 10. маја почело у 15:12 часова док су људи ишли са посла, седали за ручак или радили у башти. Погинули су док је Велија подшишивао Драгана под крушком у његовом дворишту ! Само стотинак метара даље, тог пролећног дана, на обилазном путу трајала је још једна драма. Од Београда према Мокрој Гори кретао се камионет БГ 924-087 ГП „Стандард „, са осам радника.
– Када је почело да грува, повикали смо возачу да стане. Чим је скренуо са пута мало у страни и стао, све око нас се затресло – испричао је Иван Костић, један од људи из камионета уништеног од гелера, огња и експлозија. Погинуо је Наско Ристић (50), из Београда.
Уследили су напади на Чачак, у суботу, 15. маја, када је гађана индустријска зона. Бомбардовање је настављено у понедељак, 17.маја. Почев од 13:32 одјекнуло шест детонација. Бомбе бачене са авиона „Ф-16“ погодиле су „Цер“ и покидале део железничке пруге Чачак-Краљево…Иначе, први напад извршен је већ 28.априла, рано ујутру на подручје где се налази „Слобода“, која је била на мети агресора шест пута. За време агресије, која је трајала 78 дана, у 37 напада на мете у Моравичком округу лансирано је 215 пројектила. Тешко је страдала је ХИ „Милан Благојевић“ у Лучанима, уништени су репетитори РТС-а на Овчару, телекомуникациони уређаји на врху Рудника, Сателитска станица у Приликама код Ивањице, механизација „Хидроградње“…
Чачак био на удару 11 пута. Срушене су три велике фабрике, погинуло шесторо људи, док су 22 лица повређена.
У агресији на СР Југославију, која је окончана у четвртак 10.јуна, учествовало је око 1.200 авиона, базираних на аеродромима у Италији Великој Британији, Немачкој и Мађарској, са 36.219 полетања. Укупно је бачено 21.700 тона најразорнијих експлозива, а међу пројетилима су се налазиле и убојите касетне бомбе, чија је употреба била забрањена међународним споразумима.
Хронологија напада на Чачак Прве НАТО бомбе на Чачак пале су 25. марта на село Катрга када је страдало домаћинство Р. Домановића. Предајник РТС-а на Овчару је био мета неколико пута. Прве бомбе су га погодиле 15. априла, а затим се поново нашао на удару 22. априла и 11. маја. Слобода је први пут бомбардована 28. марта у јутарњим сатима, тачније у 4:45. Други напад на компанију Слоода догодио се 30. марта у 04:10. У својој кући тада је погинула Милева Кувељић, прва жртва у Чачку. Трећи напад на Слободу догодио се 6. априла, а четврти 12. априла. Први напад на фабрику Цер и Техничко-ремонтни завод се догодио 1. маја. Други напад на ове две фабрике се догодио 10. маја и тада су настрадале четири особе. Трајно је било оштећено око 3.000 стамбених објеката. |
Poginulo OKO 2500 ljudi…
OKO?
Sram da nas bude zbog toga što smo dozvolili da se do dana današnjeg ne zna ime svakog ljudskog bića koje je izgubilo život pod NATO bombama.
Podrzavam! Svako ime da se zna i da im se oblepli ambasada i poploca tim imenima. Mi smo svet.
Podrska…Valjalo bi obeleziti i zrtve hladnjaca…
Ne treba ni jedna nevina žrtva da ostane bezimena.
Ni jedan zločin ne treba da ode u zaborav.
Da se ne ponovi.
Ja bih tada na Kosovu, pa se ne sećam….
Nekad i negde, mozda i vratimo dug.
24 Mart 1999, prve bombe pale na selo Katrga, opština Čačak.