Grip kosi Srbiju: do sada 15 umrlih
Svinjski grip je odneo još jednu žrtvu: na Intenzivnoj nezi Klinike za infektivne bolesti u Kragujevcu i pored svih napora lekara infektologa i anesteziologa juče je preminuo pacijent iz Paraćina, star 36 godina. Prema rečima direktorke ove Klinike, prof. dr Olgice Gajović, preminuli pacijent je pre obolevanja od virusa gripa, imao oslabljeni imunitet a na lečenje je primljen u veoma lošem zdravstvenom stanju.
Lekari se uzdržavaju od prognoza, ali prema broju pacijenata koji su trenutno u vrlo teškom stanju, priključeni narespiratore, strahuje se da on možda neće biti i poslednja ovogodišnja žrtva.
– Svi smo se borili za život ovog čoveka, ali bolest je bila jača. Na respiratorima u ovom času imamo tri pacijenata. Sve su žene, jedna je iz Rekovca, a dve iz Novog Pazara, koje su u teškom stanju – kazala je Vanja Đorđević, pi–ar kragujevačkog KC.
I u niškoj Infektivnoj klinici sa dijagnozom gripa juče je ležalo osmoro pacijenata, od kojih je u najtežem stanju bolesnica iz Knjaževca, stara 41 godinu, koja je priključena na aparat za veštačko disanje, potvrdio je direktor ove ustanove, profesor dr Žarko Ranković. Do juče, na osnovu dobijenih podataka iz drugih zdravstvenih institucija, Institutu za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut” je prijavljeno 15 smrtnih ishoda koji mogu da se dovedu u vezu sa gripom, saopštila je jučedr Dragana Dimitrijević, epidemiolog ove ustanove. Najveći broj umrlih su stariji od 65 godina, koji su već imali neka od hroničnih oboljenja. Iz „Batuta” poručuju da ovogodišnja sezona gripa ima uobičajeni tok i da nema nikakvog „odskakanja” od situacije uobičajene za ovaj period. Podsećaju takođe da je u 2010. godini bilo prijavljenih 27 smrtnih ishoda, 2011. godine – 31, 2012. godine samo jedan i tokom 2013. 17 smrtnih ishoda.
Dr Ranković, infektolog, na osnovu sadašnjeg broja pacijenata koji dolaze na Infektivnu kliniku u Nišu sadašnju situaciju ocenjuje kao „srednju epidemiju”, s tim što ima bolesnika sa ozbiljnijom kliničkom slikom.
– Osnovni problem je što hronični bolesnici: oboleli od opstruktivne boleti pluća, astmatičari, dijabetičari i kardiološki bolesnicineće da se vakcinišu. Po mojim saznanjima, nema ni jednog pacijenta koji je bio vakcinisan, a da se razboleo i dobio teži oblik gripa ili umro– kaže profesor Ranković.
Na našu primedbu da se stiče utisak da od posledica gripa umiru vrlo mladi ljudi, sa svega 33 godine, koliko je imala trudnica iz Velike Plane ili 34 godine, koliko je bio star pacijent iz Užica, dr Ranković kaže da se, nažalost, od gripa umire i u mlađem dobu.
– Neke studije govore da je čak kod mlađih ljudi imunološki odgovor na grip burniji i da su pluća mesto gde se u organizmu odigrava najveća drama, koja se nažalost završi loše. Na žalost, nikada se ne može predvideti tok bolesti – objašnjava dr Ranković.
Međutim, prof. dr Branislav Tiodorović, epidemiolog sa Medicinskog fakulteta u Nišu tvrdi da epidemije gripa, za sada– nema!
– Da bi nešto bilo proglašeno epidemijom mora da postoji neuobičajeni i nagli porast obolelih, a ovo se sada ne dešava. Godinama se u Srbiji umire od gripa, ali moje kolege, klinički lekari nisu navodili dijagnozu gripa kao uzrok smrti, već hroničnu bolest od koje je pacijent godinama bolovao.Sada su lekari mnogo svesniji da je grip izazvao komplikacije i smrtni ishod – objašnjava dr Tiodorović.
Politika