Grupa učenika u Čačku takmičila se u opasnom izazovu na obilaznici
Jedna učenica osnovne škole umalo je poginula 10. decembra na kružnom putu u Čačku, gde se zbog „izazova“, takmičenja koje deca snimaju i potom kače na društvene mreže, našla pred samim točkovima kamiona.
Ovu užasnu scenu prepričala je sugrađanka Slavica D. i apelovala na roditelje da obrate pažnju, piše Telegraf.
– Apelujem na roditelje da kontrolišu sadržaje koje njihova deca gledaju i izazove koje sprovode sa svojim vršnjacima. Na kružnom putu, grupa đaka osnovno školskog uzrasta, juče se takmičila ko će pretrčati ulicu dok kolona prolazi, tako da ih kamion ne zgazi. Scena je užasna, gde je čovek koji je vozio normalnom brzinom mogao nedužan da usmrti devojčicu. Prestravljen je stao dok se ona smejala – napisala je Slavica D.
Užasnuta onim što je videla, ona je dodala da je „nedužan čovek mogao da uskrati svoju porodicu svog prisustva“.
– Kako bi on dokazao da je nedužan, ko bi ga zaštitio, kako bi objasnio tim roditeljima da se dete bacilo pred kamion dok su je vršnjaci podržavali u izazovu – pita se ova žena.
Komentari koji su usledili takođe su zastrušujući i potvrđuju da je ovaj izazov zapravo masovan. Jedna žena je navela da su se njoj isprečila deca od svega 10-11 godina koja su radila sklekove nasred kolovoza.
– Bila sam svedok sličnog. Pre možda dva-tri meseca vozila sam auto od Disa ka hotelu „Morava“. Dvojica dečaka su išla sredinom ulice, i dok sam se približavala jedan dečak je legao nasred ulice i počeo da radi sklekove. Ta deca su išla iz škole „Ratko Mitrović“, možda su peti, šesti razred. Strašno za gledati dokle su deca spremna da idu – napisala je ona.
U drugom komentaru navedeno je da su dve devojčice, prvo jedna, pa druga, legle preko pešačkog prelaza i snimale se.
– Doduše, izabrale su slabo prometnu ulicu i čekale su da nema mnogo vozila, al bez obzira na to, delovalo je suludo – upozorava se u ovom komentaru.
Sociološkinja Jelena Radović upozorava da mladi stalno pomeraju granice kad je reč o opasnim izazovima na društvenim mrežama, a da konstatno pomeranje granica govori da granicu više i nemamo.
– Izgubila se granica između toga šta je igra, a šta je izazov. Igra ima potpuno drugu konotaciju. Igra bi bila da se takmiče ko će koga više da nasmeje, ko će da ispriča duhovitiji vic, ko će da napravi ukusniji smuti… Međutim, tinejdžeri žele veću popularnost i na najrazličitije načine pomeraju granice na negativnu stranu. Sve se svodi na to: koja je sledeća opasnija stvar koju ćemo uraditi – ističe Radović.
Kako objašnjava, roditelji treba budu upoznati sa tim šta se dešava na društvenim mrežama da bi uopšte mogli da komuniciraju sa decom o tome.
– Ne bi bilo loše da se angažuju influenseri koji će govoriti da su te stvari pogrešne, kao što su to Nemci uradili, da šalju dobre i kvalitetne poruke. Ipak su influenseri uzori mladima, a ako imate vojsku kvalitetnih uzora i idola, lošeg sadržaja će biti sve manje – zaključuje Radović.
Koliko izazovi mogu biti opasni pokazala je strašna tragedija koja se dogodila u januaru ove godine. Dečak iz Beograda nastradao je dok je učestvovao u jezivom „Blackout“ izazovu na Tik-toku.
Telegraf
jednu motku da stavim u gepek pa ako mi nanesu stres bogami biće stresa i za njihove roditelje 😀
Stoka nevaspitana. Covek se muci u kamionu da nahrani porodicu i treba da robija ygog retardirane glupace. Ovu treba motkom
Pa sta deca se igraju. U ovakvom drustvu gde odrasli glasaju za mesiju I gledaju pink je dobro dok vas deca ne pojure tom motkom kojom pretite. Nasilje radja nasilje!!!
Batina i(li) fizički rad.
Na koje roditelje se apeluje kada su oni gori od dece.
Gospodinu Ljubu Majstorovicu koji je bio opsiran u svom javnom izlaganju predlozio bih da bolje cuti.
Dok si Ljubo skitao po belom svetu drugi su ti decu vaspitavali i hranili.Posle dugogodisnjeg klosarenja resio si da dajes savete i vaspitavas.
Zato ih kerovi u civilu snimaju i legitimno,ko zna šta može da im padne na pamet.ne daj bože da skandiraju protiv vučića,daleko bilo.a to da legnu pred kamion,to nije ništa.
Kako su starije generacije imale mozga u 15 godina da ne rade sklekove na ulice. Ako on u 15 god, ne zna da ne sme da stane pred kamion i nije mi ga žao. Žao mi da neko od nevinih vozača ne zaglavi u zatvor. Pišu pre neki dan ona devojčica se ubila jer je trpela nasilje preko interneta. Nije mogla da se seti da isključi telefon ili kompjuter i da ode da prošeta, da uzme da pročita neku knjigu. Pobesnela deca. Umesto da treniraju neki sport, sviraju, zezaju se oni ceo dan bleje u one telefone i gledaju one idiote baka prase i ostale kretenčine. Što je napisao ovaj u prednodnom komentaru, motka iz raja izašla.
Prijatelju ništa za dodati na tvoj komentar. Sve tačno.
Isprebijati roditelje i nista ne pricati.
„Iz škole RATKO MITROVIĆ“ A prethodno navedeno da su išli iz pravca Disa ka H. Morava. Sada me zanima kako je gospođa zaključila da su deca iz škole RATKO MITROVIĆ. Ne moramo mi uvek da budemo najgori, od vremena pa do sad. Molim vas da ne navodite neka nagađanja bez konkretnog dokaza. Hvala.
Gledao sam pre par meseci scenu, dva klinca koji nemaju više od po 8-9 godina prelaze ulicu na crveno, i staju na sred pešačkog, okreću se ka autu koji im se približava a vozi ga žena, i u isto vreme joj pokazuju srednji prst jednom rukom dok se drugom drže za međunožje. Iskreno, nisam bio baš cvećka kad sam bio mali, ali ovo što danas klinci rade je otišlo predaleko. Naopaka vremena došla, a čini se još gora dolaze.
To je nevaspitanje koje nose iz porodice. A ni u školi nije mnogo bolje čim nastavnici izvode maloletnu decu na ulicu da se umesto njih bave politikom. Mnogo vremena treba još da se opametimo u Srbiji. Za pare i Gvozden može da bude novinar. Prolaze samo ljudi bez obraza i trunke morala. Ko da nam vaspitava decu?
Auuuu…pa radila bi motka,ruke, noge…pa ma kakav sok bio. U njivu sa retardima pizda li im materina.
Nisu krivi roditelji. Deca iza naših leđa mogu svašta da urade. Gledaju gluposti na Tik Toku po ceo dan. Ukinuti Tik Tok u našoj državi. A sve je krenulo od online nastave kada su im dali telefone i računare da bi pratili nastavu. Roditelji na poslu ,oni ceo dan uz ekran,pa ko može da ih kontroliše? I sada se u srednjim školama koristi online vid nastave ,a deca redovno idu u školu. Svašta gledaju,užasno se ponašaju,svi su uniformisani,knjige ne čitaju…Raspad školstva raspad države.
nisu krivi roditelji nego SISTEM NE VALJA.sa decom treba da rade pedagozi, psiholozi,treneri..i roditelji kako bi deca pozitivno iskoristila slobodno vreme. vrh drzave je primer negativnog ponasanja.nekad je predsednik uslikan kako ore sa konjima,sa traktorom kako radi na strugu….da bi se motivisala omladina. sad svi oce u pandure da voze motore i presretsce…. predsednik im je peskir, narkos,kum,zvalo,picousti. ako vrh drzave nije uzor,zasta su krivi roditelji, veoma je tesko vaspitati omladinu.u svim sferama zivota i rada urusena su merila vrednosti.motka ne menja svest vec stvara inat.sto bi reka lala; za kaj bi ja tukal moju sosu.to je isto kad bi tukal po dzaku.sve sto valja iz njega (nje)izade,a sto ne vala u njemu (njoj) ostane.