Infektivna oboljenja-problem koji ne jenjava!
Iako je sve veći broj vlasnika kućnih ljubimaca svestan značaja preventivnih mera koje preduzimaju za zdravlje svojih drugara, broj životinja obolelih od infektivnih bolesti, za koje postoji vakcina ili drugi vid prevencije je i dalje relativno visok.
Problem održavanja uzročnika infektivnih oboljenja u populaciji pasa i mačaka, kako u domaćinstvima tako i na ulici, je multifaktorijalne prirode, te je za njegovo rešavanje ili makar adekvatnu kontrolu potrebna saradnja više različitih učesnika. Sami uzročnici vrlo lako cirkulišu kroz nevakcinisanu i nezaštićenu populaciju pasa i mačaka, te infektivne bolesti predstavljaju veliki izazov kako za same ljubimce i vlasnike, tako i za veterinare.
Najčešće infektivne bolesti koje se na našim prostorima mogu javiti kod pasa su: štenećak, parvoviroza, infektivni laringotraheitis, bolest srčanog crva, krpeljska groznica, đardioza i druge virusne, bakterijske i parazitske bolesti.
Kod mačaka se pojavljuju sledeća oboljenja: panleukopenija, herpes virus, mačija leukemija, mačija sida, infektivni peritonitis i dr. U zavisnosti od uzročnika, uzrast u kojem životinje mogu da obole je različit, kao i ozbiljnost samog oboljenja i težina kliničke slike. Ipak, mlade životinje su u daleko većem riziku od oboljevanja i kliničkog ispoljavanja većine infektivnih oboljenja.
Zašto je intenzivna nega od velikog značaja za obolele životinje?
Jednom kada dođe do ispoljavanja simptoma infektivnih oboljenja, budući da se uglavnom radi o mlađoj populaciji životinja, tok bolesti može biti veoma ozbiljan i ugroziti život ljubimca. Simptomi koji variraju od oboljenja do oboljenja mogu biti toliko intenzivni da je neophodno da životinja bude pod konstantnim veterinarskim nadzorom.
Intenzivna nega svake bolnice, pa i veterinarske, podrazumeva konstantni nadzor nad stanjem životinje, kako bi se utvrdilo delovanje terapije, uočile promene i moguća pogoršanja stanja i obezbedila pravovremena i adekvatna nega. Takva odeljenja su uglavnom opremljena različitom opremom, kao što su razni monitorinzi, infuzione i perfuzione pumpe, izvor kiseonika, uređaji za grejanje životinja, a koja omogućavaju veterinarima i veterinarskim tehničarima da prate stanje ljubimaca u datom trenutku, da aplikuju lekove kontinuirano, da mere odgovor organizma i fiziološke procese kod životinja, a sve sa ciljem da omoguće oporavak ljubimca.
Osoblje zaduženo za brigu o ljubimcima koji su u odeljenju intenzivne nege je obučeno da prepozna promene koje mogu biti alarmantne, da primeni adekvante procedure i da učini da boravak u bolnici bude što je moguće udobniji. Sve ovo pravi veliku raziku kada je dužina trajanja oboljenja i procenat ozdravljenja u pitanju jer često čak i kratak vremenski period u kojem su životinje bez nadzora veterinara i adekvatne terapije može da utiče na ishod same bolesti.
Preventiva je ključ uspeha!
Najbolja terapija za svako oboljenje je prevencija, a to podrazumeva sprečavanje da do samog oboljenja uopšte i dođe. Ukoliko planirate da vašu svakodnevnicu ulepšate i obogatite u saživotu sa životinjama , važno je da se na vreme informišete koje su to preventivne mere koje se preporučuju za svakog ljubimca kako bi ostali zdravi i imali što je moguće kvalitetniji i bezbrižniji život.
Urgentna Veterinarska ambulanta Oculus je mesto gde možete doći kada god je vašem ljubimcu neophodna pomoć. Visoko stručno osoblje i najsavremenija oprema obezbeđuje najbolji tretman za krznene drugare.
________________________________________________________________________