Izabrani su najbolji eko-reporteri u 2017. godini!
Proglašeni su pobednici konkursa „Štedi resurse, ne bacaj, recikliraj!“ koji je organizovan u okviru međunarodnog programa Mladi Eko-reporteri. U konkursu je učestvovalo preko 140 eko-reportera širom Srbije i žiri sastavljen od predstavnika udruženja „Ambasadori održivog razvoja i životne sredine“, RECAN fondacije i stručnih saradnika iz oblasti umetnosti i novinarstva imao je težak zadatak da izabere najbolje reportaže u formi članka, fotografije i videa.Žiri je doneo odluku da ove godine nagradi ukupno 14 radova.
Mladi su i ove godine izveštavali o problemima u životnoj sredini, predlagali rešenja gde god je moguće, a mnogi željni promena su otišli i korak dalje kako bi unapredili svoje okruženje. U gradovima širom Srbije, mladi su zasukli rukave, intervjuisali stanovništvo i radnike komunalnih preduzeća, sproveli ankete, a neki čak i organizovali lokalne reciklere da im pomognu sa odnošenjem različitih vrsta otpada.
Eko-reporteri iz OŠ “Marija Trandafil“ iz Veternika u svom članku „Bez sortiranja, nema recikliranja“ ukazali su da u širem centru Novog Sada postoji primarna selekcija, ali da u pregrađu u potpunosti nedostaje. Oni su napravili pravi mali istraživački poduhvat. Anketiranjem sugrađana videli su da većina ima volju da učestvuje u selekciji otpada, ali da nemaju uslova. Obilaskom gradske deponije postali su svesni da su neophodne promene i oni su spremni da započnu prvi korak ka reciklaži u svom školskom dvorištu.
Nikola Grković i Natalija Dojčinović iz Gimnazije u Velikoj Plani su nam u videu „Flaša život znači“predstavili problem zagađivanja sredine plastičnim flašama kroz jednu drugačiju perspektivu. Oni su nam u intervjuu sa svojom sugrađankom pokazali da reciklažom možemo da sačuvamo mnogo više od naše životne sredine.
Lena Jovanović iz OŠ „Kralj Petar Prvi“ iz Niša, je kroz svoju priču „Naš odnos prema otpadu“ pokazala da primarna selekcija i reciklaža u dve od pet niških opština značajno smanjuje količinu otpada koji se odnosi na deponije.
Nagrade najboljim eko-reporterima biće dodeljene na13. regionalnoj Konferenciji „Životna sredina ka Evropi – EnE17“, 5. juna 2017. godine u Beogradu, u prostorijama Privredne komore Srbije. Udruženje „Ambasadori održivog razvoja i životne sredine“ u saradnji sa Privrednom komorom Srbije tradicionalno organizuju i održavaju regionalnu Konferenciju „Životna sredina ka Evropi“ (EnE) koja je prerasla u okupljanje stručnjaka i zainteresovanih za održivi razvoj i sektor životne sredine. Konferencija je istovremeno jedan od zvaničnih događaja kojim UN (UNEP) obeležava Svetski dan životne sredine.
Pobedničke radove sa ovogodišnjeg konkursa možete pronaći na ovoj stranici: http://feeserbia.com/izabrani-su-najbolji-eko-reporteri-u-2017-godini-2/
Međunarodni program Mladi Eko-reporteri u Srbiji se sprovodi od 2013. godine. Ovo je četvrta godina zaredom da eko-reporteri izveštavaju o lokalnim problemimai pokazuju spremnost da preuzmu inicijativu ka lepšoj i čistijoj budućnosti.
Recan Fondacija za reciklažu limenki za piće je aktivna lokalno od 2005. godine i osnovana je kao neprofitna organizacija od strane Ball Packaging Europe, Beograd – Fabrike za proizvodnju limenki. Cilj Recan Fonda je da promoviše svest o značaju zaštite životne sredine, posebno među mlađom populacijom, da učvrsti svest o potrebi reciklaže limenki u razmišljanjima potrošača kao naučen i konačno uobičajen model ponašanja. Recan Fond deluje kroz edukaciju, s ciljem da reciklaža postane navika i da se spreči bacanje ambalaže, kroz pružanje informacija o aspektima zaštite životne sredine u procesu proizvodnje i reciklaže limenki. Recan radi program besplatnog prikupljanja iskorišćenih limenki za piće u kancelarijama, poslovnim prostorima,ugostiteljskim objektima, školama ili vrtićima. Ovaj program omogućava besplatno dobijanje kutija, kesa i promotivnog materijala, kao i povezivanje sa ovlašćenim reciklerima radi odvoženja materijala.
_________________________________________________________________