Jačanje statističkog sistema Srbije
Zamenik šefa Delegacije EU u Srbiji Oskar Benedikt posetio je Republički zavod za statistiku (RZS) povodom predstavljanja donacije IT opreme koja je značajno unapredila poslovanja RZS.
Projekat „Jačanje statističkog sistema Srbije poboljšanjem metodologija i standarda kroz primenu dobre prakse“ čiji je korisnik RZS finansirala je Evropska unija, sa fokusom na dalji razvoj informaciono-komunikacionog sistema, modernizaciju i unapređenje poslovanja u Republičkom zavodu za statistiku.
Evropska unija je donacijom vrednosti 600 hiljada evra, obezbedila novu infrastrukturu Centra za obradu podataka, mrežnu infrastrukturu, servere, računare i ostalu perifernu opremu, što je značajno doprinelo unapređenju poslovanja.
Domaća IT kompanija ComTrade uspešno je implementirala ovaj projekat, fokusiran na dalji razvoj informaciono-komunikacionog sistema sa ciljem modernizacije i unapređenja poslovanja u Republičkom zavodu za statistiku.
Pored donacije opreme, EU je izdvojila dodatnih 3,4 miliona evra za podršku RZS za dalji razvoj informaciono-komunikacionog sistema RZS-a, unapređenje sistema nacionalnih računa, kao i dalji razvoj indikatora održivog razvoja.
U naredne dve godine trajanja projekta, između ostalog, RZS nastoji da poboljša koordinaciju, saradnju i komunikaciju sa svim proizvođačima zvanične statistike, kao i da nadležnim institucijama pruži stručnu pomoć u pripremi metodologija i podizanju kvaliteta i pouzdanosti prikupljenih podataka. Na taj način će se poboljšati merenje podataka kao i planiranje nacionalnih i međunarodnih razvojnih ciljeva.
Projekat takođe doprinosi ispunjavanju obaveza iz pregovaračkog poglavlja 18 za članstvo u EU koji predstavlja oblast statistike, a pored ovog poglavlja zvanična statistika treba da obezbedi podatke i za 16 drugih pregovaračkih poglavlja (od ukupno 35), posebno u oblastima ekonomije, finansija, poljoprivrede i regionalne politike.
Značaj ovog projekta je izuzetno velik kako sa aspekta nacionalnih potreba, a posebno uzimajući u obzir činjenicu da se napredak u procesu EU integracija meri i na osnovu zvaničnih statističkih podataka.
Ovaj projekat je deo kontinuirane podrške Evropske unije RZS za razvoj statističkog sistema Srbije. U poslednjih 15 godina bespovratna finansijska podrška EU iznosi 35 miliona evra.
___________________________________________________________________
Svaka čast CT-u, treba forsirati domaće firme. A CT je, inače, radio i sistem za obradu podataka u CERN-u, što dovoljno govori koliko su zaposleni u ovoj firmi sposobni za ovakve sisteme.
Nadam se da će ovakve firme u Srbiji nastupiti zajedno da se spreči davanje 4.4 miliona evra nekoj tamo engleskoj firmi da ovde započne posao u IT sektoru. Ne samo što bi time finansirali plate svojih programera novcem iz našeg budžeta i tako mogli da ponude veće plate onim najboljima, čime bi poslovanje domaćih IT kompanija bilo ugroženo odlaskom tih ljudi, već bi verovatno ispod žita i tražili da dobijaju tendere na ovakvim poslovima, što je dodatna šteta za budžet, jer bi profit nosili nazad u Englesku.
Надам се да ће нагло доћи до побољшања животног стандарда грађана СЕРБИЈЕ.До осамдесетих година у Београдском ужем подручју живело је две трћине становништва Сербије наравно и Метохија са Косовом била је у саставу СЕРБИЈЕ.Седамдесет посто свих високообразованих становника Сербије живело је на подручју Београда.Наравно ови подаци су из тадањиг статистичких годишњака покојне ТИТИНЕ ЈУГОСЛАВИЈЕ овог истог института.Наравно они тада нису имали ваку опрему и стручњакци ал радили људи са канап и оловку.Ови сад са компјујтери еве од деведесетих никако да скупе и објаве статистичке годишњаке са пописа становништва еве већ колко их би до сад како би остали стручњаци могли да обављају истраживања и проучавања. Наравно у магли се најдаље види пут будућности којим треба гацати. Срећно нам било,Наравно ОТАЏБИНА ТРЕБА да служи нама а не ми њој.