Jedno zlo kod nas nikada ne dolazi samo
Građani Čačka koji žive na levoj obali Morave već dugi niz godina muku muče sa dva velika problema. Jedan je nepostojanje uslova za iole prihvatljivo zadovoljenje primarnih zdravstvenih potreba.
U postojećoj ambulanti na Ljubić keju nalazi se preko dve hiljade zdravstvenih kartona, njoj gravitira oko 30.000 meštana, a tu rade samo dva lekara opšte prakse. Druga nedaća se odnosi na stalnu i sve veću opasnost od novih poplava na ovom području. Poplava koja se dogodila 2014.godine to je na najočigledniji način potvrdila, a godine 2016, 2018 i 2023. su to overile i za one najnevernije Tome.
Ova vlast u Čačku već dugo na različite načine, ali vrlo pompezno najavljuje da će baš ona te egzistencijalne probleme svojih građana da reši. I u neko doba je to i počela, ali se ispostavilo kako ona to ne ume.
Godine 2020. je počela izgradnja novog Doma zdravlja u Ljubiću, i to je učinjeno na prostoru koji je bio relativno pouzdano ograđen i zaštićen. To je trajalo sve dok su na placu bili smešteni uglavnom građevinski materijali, kao što su blokovi, betonsko gvožđe, drvena građa i slično. A onda kad su počeli zanatski radovi, kad je tu trebalo odlagati neuporedivo skuplju i sitniji opremu, ta ograda je naprasno uklonjena.
Velike količine elektro materijala, vodoinstalacioni materijali, opreme za izolaciju, ventilaciju i grejanje su ostavljene na milost i nemilost „slučajnim“ prolaznicima na lokaciji koja je veoma prometna ali potpuno neosvetljena i bez čuvara.
Sve je to učinjeno na mestu koje je udaljeno samo stotinak metara od kruga bivše Kovačnice iz koga su tek godinu ranije ukradena dva velika trafoa iz trafo stanice koja je uzgred bila pod naponom.
S obzirom na već precizno razrađen mehanizam naduvavanja troškova izgradnje javnih objekata kroz dodatne troškove, da li neko normalan može i da pomisli da je uklanjanje zaštitne ograde oko gradilišta učinjeno slučajno. I ako pri tom prema izvođaču radova eventualno postoje neizmireni dugovi, potpuno je jasno zašto ploča već propušta kišnicu, fasada je nabačena na izolacioni materijal bez odgovarajuće mrežice pa otpadne prilikom prve niže temperature i promene vlažnosti vazduha.
I to je verovatno samo nagoveštaj onoga šta će se tu još dogoditi kad se objekat poveže na električnu i vodovodnu mrežu, kad počnu malo jače kiše. Da li će sistem grejanja da greje, da plavi ili da hladi? Prastara je praksa zidara da zbog osvete gazdi neplatiši uzida nešto u odžak i ode.
Već sada je očigledno da tom Domu zdravlja, kao i onima koji su za njegovu gradnju odgovorni neće biti potrebna samo primarna zaštita, već da će teško pomoći i dugotrajna tercijarna zdravstvena zaštita. Dakle ovaj novi objekat već uveliko propada, a građanima na neodređeno vreme predstoji izbegavanja tog Doma zdravlja u širokom luku. To znači i izbegavanje vlastitog zdravlja, ili će se ispostaviti upravo suprotno, spašavanje svoje glave.
Onaj drugi kapitalni objekat, crpna stanica na ušću Moravca u Moravu svečano je započet početkom prošle godine uz obećanje da će biti funkcionalan do kraja te godine. U ovom slučaju je izabran izvođač radova koji očigledno zna svoj posao, a spreman je izgleda da i sam neko vreme finansira gradnju.
Naravno treba imati u vidu i činjenicu da ja za ovu vrstu specijalizovanih radova u Srbiji neuporedivo skromniji izbor, odnosno manje je dovoljno stručnih i kvalifikovanih izvođača.
Ovo gradilište je sve vreme bilo ograđeno i zaštićeno od nezvanih gostiju. Gradnja je išla malo sporijim dinamikom, verovatno i zbog toga što i u ovom slučaju finansiranje bilo sporije nego po ugovoru. Ovih dana su ipak u crpnu stanicu ugrađene i sve tri vodene pumpe velikog kapaciteta koje treba da prepumpavaju vodu iz te kasete u Moravu. Bar do sada, ni ova tako napredna čačanska vlast nije uspela da tu nešto zabrlja.
Ali i to je još jedna naša zabluda. Od njih smo čuli da su u poslednji čas zaboravili da te pumpe mora nešto i da pokreće i da to ne može da bude struja one snage koja može da upali sijalicu. Dakle tu sad treba izgraditi novu trafo stanicu i do nje dovesti struju.
Sledi predhodno idejni projekat, izvođački projekat, onda tender za izvođača pa gradnja. Treba trošiti još vremena, a s obzirom na ubrzane klimatske promene, za građane na keju je vremena sve manje. Osim ako i ovaj projekat ne proglase tajnim projektom od državnog značaja i delom EHPO-a, pa i ta trafo stanica po ubrzanom postupku doživi sudbinu pomenutog Doma zdravlja.
Zahvaljujući neverovatnoj inventivnosti ove vlasti, poplavljenima se, pored postojećih, sad nameće još jedna ogromna dilema, spasavati kao do sada samo svoje domove ili sad spasavati i te vodene pumpe u crpnoj stanici od nove poplave dok se struja ne pojavi.
Građanin poplavljeni,
kome sad treba i lečenje
______________________________________________________
Pa ovi kupljeni stručnjaci su u stanju da i kliker pokvare.
Pa zar i pumpe za vodu moramo da branimo od poplave? Nije u redu.
Ozonpres prave informacije daje, dok GZS glas zap. Srb. daje polu istine i prorežimske vesti.
Bole, ti si se malo izmakao pa iz te austrijske perspektive sigurno bolje vidiš situaciju nego mi ovde. A situacija je iz oba ugla očajna. Pozdrav od poplavljenih.