Prethodni članak
Kako je Sveti Nikola postao najčešća srpska slava
Stara Srbija bila je zemlja seljaka u kojoj je najveći deo stanovništva preko cele godine radio u polju. Zima je bila jedini period kada je bilo vremena za predah, pa je Sveti Nikola, koji se slavi 6. decembra po starom, odnosno 19. decembra po novom kalendaru, bio idealan.
Osim ovoga, neki etnolozi ističu i da je za rasprostranjenost kulta Svetog Nikole među Srbima zaslužno i već poslovično siromaštvo našeg naroda. Kako Sveti Nikola pada u vreme božićnog posta, takvu slavu je uvek moguće spremiti – treba samo malo hleba, krompira i rakije, pa da se ugoste gosti i „ispoštuje“ svetac. A, ako se nađe i malo ribe… onda je to već prava gozba, prenosi Dnevno.
Verovatno je da je svaki od ovih razloga u određenoj meri doprineo današnjoj popularnosti Svetog Nikole među Srbima. Kako bilo, svima koji slave, kao i onima koji idu na slavu, želimo da u miru i slozi provedu ovaj dan.
Vekovima su naši Predci slavili Slavu Nikoljdan,i mi potomci na našoj viševekovnoj imovini slavili,sa radošću,u zdravlju,veselju,pre više godina nam to Versko i Hrišćansko pravo oduze nasilno Ivanjička sudija,proteraše nas nasilno sa lično naše zakonske imovine..
Svet Nikola se ne slavi 19.12. već 06.12. SPC koristi Julijanski kalendar kao zvaničan.
Bože Teo, ko te u razvoju omeo i kako je smeo, mili Teo?
Poznajem lično slučaj,gde danas ne gori Slavska sveća,zbog teškog zlodela ivanjičkog suda.