Kako postupati u slučaju požara (VIDEO)
U poslednje dve sedmice u Čačku se dogodilo nekoliko požara u stambenim zgradama, u kojima na svu sreću nije bilo nastradalih ili povređenih. Po rečima nadležnih, prilikom dolaska na teren uočeno je da građani ne ponašaju u skladu sa savetima i pravilima u ovakvim situacijama.
Pre svega građani su napuštali zgradu liftom što je strogo zabranjeno, jer se pri požarima odmah isključuje struja u objektima, što automatski znači da bi mogli da ostanete zarobljeni u liftu što bi moglo da dovede do tragičnih ishoda.
Zbog toga smo se obratili vatrogasno-spasilačkoj jedinici u Čačku kako bi dali savete kako se ponašati u ovakvim situacijama.
Najbitnije je ne paničiti i pokušati da se ugasi početni požar, da li je to šerpa ili novogodišnja rasveta. Morate imati preventivu u vidu PP aparata. Ako vidimo da to ne možemo, zovemo vatrogasce na 193 i tad počinjemo spašavanje, tačnije evakuaciju svih ukućana iz prostorije.
Kako postupiti u slučaju požara?
Ako je požar izbio na nekom od spratova ispod, nikako ne treba izlaziti u hodnik, već je važno zatvoriti vrata i na dnu postaviti mokre krpe, kako bi sprečili ulazak dima u prostoriju. Poželjno je da u stanu postoji i protivpožarni aparat. Ako se radi o požaru većih razmera, obavezno se napušta stan i zatvaraju sva vrata za sobom, jer u suprotnom, zbog protoka svežeg vazduha, požar može da se proširi mnogo brže. Veoma je važno da prilikom evakuacije svi ukućani budu na jednom mestu, a posebno treba voditi računa o deci, jer se ona u panici mogu sakriti. Ulaženje u lift tokom požara takođe je opasno. Ukoliko se čovek nalazi u neposrednoj blizini dima i vatrene stihije, treba da obuče kaput i veže peškire i krpe natopljene vodom preko usta i nosa. Poželjno je imati obuću sa debljim đonovima.
“ Nikako ne smete koristiti vodu da biste ugasili požar na električnim instalacijama i aparatima, jer možete biti izloženi strujnom udaru. Ne gasite vodom požar izazvan benzinom ili uljem, jer ove opasne materije plutaju po površini vode i mogu izazvati dodatno širenje požara. Disajne organe pri ilasku treba prekriti mokrim peškirom ili mokrim krpama kako bi zaštitili sebe. Ako postoje protivpožarne stepenice njih prevashodno treba koristiti. Najvažniji savet je da se slušaju saveti vatrogasaca prilikom evakuacije iz zgrade“, rekao je Bojan Vuković.
Inače, čačanski vatrogasci ne poseduju platformu za gašenje požara na velikim visinama i višespratnicama, pa se pri gašenju požara na Keju čekala platforma iz drugih gradova. Medjutim, ni ona nij emogla da se koristi jer zgrada nije imala protivpožarni koridor, kako zbog parkiranih automobila tako i zbog slabog tla koje ne bi moglo da izdrži toliki teret.