Kakva je voda na javnin česmama u Užicu
U vreme letnjih vrelina, dragocene su javne česme čijom vodom, ukoliko je ona bezbedna za piće, građani mogu da se osveže.
Užice ima nekoliko javnih česama, među njima i tri iz 19. veka u centru grada koje se i dalje koriste, a podigli su ih tadašnji užički zadužbinari, bogati trgovci i zanatije.
Na užički vodovod priključeno je sedam javnih česama: Subotića česma (Beogradska ulica) Pekarsko-mehanskog esnafa (Rakijski pijac), česma kod Crkve Svetog Đorđa, Opančarskog esnafa (Mali park), Trgovinsko-zanatskog esnafa (Slanuša), kao i česme na Cvetnom trgu i Plaži.
U užičkom Zavodu za javno zdravlje navode da „redovno kontrolišu kvalitet vode iz svih sedam česama“ i ističu da je ona, prema poslednjim analizama „bezbedna za piće“.
– Redovna kontrola kvaliteta vode sa tih česama obavlja se četiri do pet puta mesečno, koliko se puta ispituje i kvalitet vode iz užičkog vodovoda – objašnjava za Ozonpress dr Katarina Ristović iz užičkog Zavoda.
Osim tih sedam česama, na području grada i njegove okoline postoje i 23 česme koje nisu priključene na javni vodovod.
– Povremena kontrola vode za piće, na javnim česmama u Užicu, koje nisu priključene na gradski vodovod, nije dovoljna za sagledavanje njihovog sanitarno-higijenskog stanja – navode u užičkom Zavodu.
Dr Katarina Ristović kaže da se voda sa tih česama „kontroliše povremeno, jednom ili dva puta godišnje, kako to nalažu propisi, po zahtevu Grada ili drugih vlasnika takvih česama“.
Ukoliko voda iz česama nije za piće, ističe naša sagovornica, „to mora da se na njima vidno obeleži“.
____________________________________________________