Kakvi policijski radari snimaju vozače
Uređaji koje saobraćajna policija koristi za merenje brzine kretanja vozila, u narodu poznatiji kao radari, tokom prošle godine na putevima Srbije snimili su 263.024 vozača koji su prekoračili dozvoljenu brzinu, što je otprilike broj stanovnika Niša sa sve Boljevcem.
Novi laserski radari najčešće vrebaju u naselju, gde važi ograničenje brzine 50 kilometara na čas. Stoje pored puta na stalku ili se postavljaju u službeno vozilo koje nema obeležja policije. Ovi automobili parkirani su na skrivenim mestima širom gradova i prigradskih naselja kao i na putevima van naselja na različitim lokacijama. Radari „hvataju” nesavesne vozače najčešće u blizini prometnih saobraćajnica, na mostovima…
Osim što otkrivaju one koji prekoračuju brzinu ovi uređaji i psihološki deluju na vozače da poštuju ograničenja i smanje gas. Prema procenama saobraćajne policije, brzina je glavni uzročnik čak polovine saobraćajnih nesreća sa smrtnim posledicama.
Novi radari ne praštaju – snimaju i u sekundi obezbeđuju neoboriv dokaz na sudu – fotografiju i video-zapis. Na sebi imaju kameru, laserski snimač, a sve što njime uslikaju beleže na memorijskoj kartici. Nadograđeni su optikom i softverom, a policajci posle smene ubacuju u kompjuter podatke, koji se ne mogu izbrisati.
– Optika omogućava kvalitetan snimak na kojem će se jasno videti registarska oznaka vozila. A softver sve ’upakuje’ u folder. Uloženo je dosta novca u taj sistem – kaže Vladan Nikolić, pomoćnik načelnika Uprave saobraćajne policije MUP-a Srbije.
Mada ih znamo kao radare, srpska policija zapravo koristi lidarske uređaje, objašnjava pomoćnik načelnika. Lidar je optički merni instrument koji odašilje laserske zrake koji se odbijaju od predmeta i potom registruju u optičkom prijemniku. Drugi naziv za lidar je optički ili laserski radar. Policija koristi tri vrste ovih instrumenata.
– Najpoznatiji su takozvani stacionirani radari. Policajci ih nose sa sobom. Postavljaju ih na tronožac – stalak. Na taj način mere brzinu – kaže Nikolić.
On dodaje da se lokacije na kojima će radar biti postavljen određuju na osnovu analitičkih podataka bezbednosti u saobraćaju. Posebno se obraća pažnja na mesta gde su se dešavale saobraćajne nesreće.
– Lokacija se ne bira odokativno. Postoji razlog zašto je radar baš tu – priča Nikolić.
Mimo ovih, saobraćajci koriste i takozvane neprenosive stacionirane radare, kaže naš sagovornik. On dodaje da nije tajna na kom mestu u gradu su instalirani. Svako može, ako ga baš interesuje, da surfovanjem po internetu nađe njihove lokacije.
Najčešće na auto-putu i Ibarskoj magistrali bahate vozače vrebaju i policijska vozila – presretači.
– Imamo i uređaje koje koristimo u ovim automobilima. Oni mere u pokretu, najčešće na otvorenom putu. U njihovu opremu je dosta uloženo jer treba da omoguće kvalitetne snimke za vozilo koje je u pokretu, a i rezultati koje smo prošle godine postigli presretačima su odlični – kaže Nikolić.
Vlasnici vozila često i ne znaju da ih je „uhvatio” radar. Iznenade se kada im na kućnu adresu stigne dokaz u vidu slike i poziv da se u roku od osam dana izjasne o identitetu osobe koja je kritičnog dana i vremena upravljala vozilom snimljenim u prekršaju.
– Suština takvog postupanja je bezbednost u saobraćaju. Kombinujemo aktivnosti. Nekada radarsku kontrolu najavimo u medijima i građanima otkrijemo lokacije. I pored toga, imamo određene rezultate na tim mestima – kaže Nikolić.
Svi merni uređaji koje policija koristi, moraju biti odobreni, odnosno proizvođač ili distributer mora posedovati uverenje o tipu merila. Takođe, ovi uređaji se periodično moraju baždariti.
MUP Srbije striktno vodi računa o propisanim rokovima baždarenja svojih merila te se ne može desiti da ste kontrolisani uređajem koji nije propisano odobren, baždaren i neispravan, uveravaju u ovom ministarstvu.
Korupcija u saobraćajnoj policiji je stara boljka. Ali Vladan Nikolić smatra da su moderni radari, osim bolje efikasnosti i dobro antikoruptivno sredstvo.
———————————————————–
Visina kazni
Za prekršaje počinjene u naseljenom mestu kazne su strože. Na primer, ako u gradu vozite od 51 do 70 kilometara na čas i snimi vas radar, zaprećena kazna je do 20.000 dinara. Brzina veća od 71 kilometar šalje vas kod sudije za prekršaje i biće vam privremeno izrečena zabrana vožnje i upisani kazneni poeni.
———————————————————–
Kako vozači izbegavaju radar
Prošlo je vreme kada su vozači u Srbiji verovali da okačen ce-de o retrovizor odbija uklete zrake policijskog radara. Mnogi su često umesto krsta ili jelkice od čijeg mirisa vanile zaboli glava, kačili na retrovizor kompakt disk kako bi bacao odsjaj i „sprečavao” radar da izmeri brzinu. Kasnije se na našem tržištu pojavio antiradar uređaj „kobra” koji su mnogi vozači instalirali u svoje automobile. „Kobra” je stvarno upozoravala zvučnim signalom i lampicama vozače da nailaze na policijsku kontrolu. Međutim, promenom zakona policija je počela da kažnjava one koji imaju ovu spravu u automobilu. Ako u vozilu imate uređaj koji ometa ili upozorava na radar zaprećena kazna je od 15.000 do 30.000 dinara.
Ali i dalje neprevaziđeno antiradar i antipolicijsko upozorenje je međusobna solidarnost vozača i – ablendovanje jedni drugima.
Politika
Treba postupati po ustavu i dati obaveštenje na vidnom mestu da se vrši kontrola snimanja i slikanja. Ali u Državi Srbiji sve je moguće. Izađite malo preko granice, pa vidite ili pitajte, kako se to radi. Put je preko, rezervisan, za saobraćaj motornih vozila, kod nas vozač nije prilagodio brzinu uslovima na putu. Sramota šta nam rade.
Требало би да још спусте дозвољену брзину рецига на тридесетак км и ете среће.То што теретњаци оргијају по путевима и доставним комбићима то нема везе ко ће да се јури са тајфунима и осталом братијом.У целом свету радари се стационарно постављају и о томе се возачи обавештавају прописаним знаком.Друмови се пожелеше турака а богме ускоро ће и возача.То што су путеви веома често главни кривци ником ништа. Пешаци такође неваспитани и необавезује их закон ни на какве мере опрезности ни на поседовање било каквих знања из области сао културе.Нису обавезни чак ни ночу на неосветљеном думу да буду светлосно обележени и сл. Наравно све је у служби безбедности и наравно о трошку возача. Нико не анализира зашто је толики број казни и какве друге мере предузимати.Као рцимо забрана увоза половних возила повећање пореза на луксузна возила па одузимање возила за насилничку вожњу повећање старосне границе за добијање возачке дозволе па трајно одузимање дозволе наркоманима остали зависницима опијаната. На крају ревитализација јавног железничког и друмског превоза путника и терета.Чувајте се заседа и врзина . Мене су ономад уставили јер сам споро возио па сам био сумљив. Нисам могао брже због рупа и Чачанскиг чувениг шактова што они никако да укапирају да и путеве треба да кажњавају.
Kada je u pitanju kaznjavanje naroda, tu se ne stedi.
Svaka cast. Putevi praistoriski a kaznne evropske,a plate nikakve.
Država srbija, policija, radari, drumska hajdučija (saobraćajna policija),… sve su to instrumenti za pljačkanje ovog jadnog, napaćenog naroda koji je imao nesreću da se rodi i živi u ovoj jadnoj srbiji.
Važno da kupuju najsavremenije radare i da nafta i benzin budu najskuplji u Evropi, važno da dignu maksimalno dažbine za uvoz automobila, da oni atestiraju plinove, kako bi Okanovići, Alvirovići i ostala banda imali sigurnu lovu,..
Neka marva vozi kojekakve tralje i glumi patriotizam, a moćnici će biti pod pratnjom i „200 na sat“…njih će voziti Audiji, BMW, Mercedesi i ostala „izdajnička“ vozila sa „trulog zapada“…
Sramota, samo gledaju da narodu izbiju pare iz džepa koji je već odavno prazan. Zar im nije dovoljno što uzimaju ogromne akcize za gorivo koje je najskuplje u regionu a kvalitet katastrofalan. A o selektivnom kažnjavanju da i ne govorimo. Neka malo pogledaju svoj vozni park, koji ne znam kako prolazi tehničke preglede. Ko će njih da kažnjava kad voze bez upaljenih svetala, kad ne vezuju pojas ili pričaju na telefon a o ispravnosti njihovih vozila ne treba ni govoriti.
stefa
„On dodaje da se lokacije na kojima će radar biti postavljen određuju na osnovu analitičkih podataka bezbednosti u saobraćaju.“ Na pravcima sa isprekidanom linijom i ogranicenjem od 40 km/h!