Ko vozi sa dva promila alkohola ostaje bez automobila?
Predlog novog zakona o bezbednosti u saobraćaju, koji predviđa oštrije kazne od sadašnjeg, naći će se pred Skupštinom Srbije u narednih mesec dana.
Jedna od predloženih mera biće oduzimanje vozila vozačima kojima se ustanovi dva promila alkohola u krvi.
„Mi ćemo uskoro u Skupštinu uputiti novi predlog zakona u kojem se predviđaju oštrije mere. Koliko god je bilo dilema, niko nije uspeo da me ubedi da mera koja spašava život može da bude pogrešna“, kazao je ministar policije Nebojša Stefanović.
Najveći broj stradalih pešaka, kazao je Stefanović, jesu građani od preko 65 godina starosti, te je istakao da represivne mere moraju da postoje.
„Kontrolisaćemo svakoga. Neće mu pomoći ni što vozi merecedes ni džip, niti ako ima bilo kakvu člansku kartu. Ništa mu neće pomoći. Svaki vozač kojeg zaustavimo biće alkotestiran“, poručio je Stefanović.
Na skupu je rečeno da su „alko-brave“ dobar mehanizam kojim se u velikim sistemima sprečava da pokrene auto svako ko sedne za volan pod dejstvom alkohola.
Stefanović je rekao da je u saobraćajnim kontrolama samo prošle godine otkriveno oko 52.000 vozača koji su upravljali vozilom pod dejstvom alkohola i da je od tog broja vozača gotovo polovina imala od 0,5 do 1,2 promila alkohola u krvi.
„Protekle godine je 128 osoba poginulo na putevima Srbije kao direktna posledica vožnje pod uticajem alkohola, a 3.200 vozača i drugih učesnika u saobraćaju zadobilo je lakše i teže povrede“, istakao je Stefanović.
Ministar policije je naglasio da je „činjenica da se broj stradalih iz godine u godinu smanjuje i da preventivne i represivne mere policije daju rezultate i da to donekle ohrabruje, ali da moramo da radimo više“.
Stefanović je rekao da podaci pokazuju da su žene znatno odgovorniji vozači, čak i kada se uračuna njihova procentualna zastupljenost u saobraćaju.
Govoreći i o alko-bravama, kao posebnoj tehničkoj inovaciji, Stefanović je rekao da su se one već pokazale kao korisne u Sjedinjenim Američkim Državama, Finskoj, Belgiji, Irskoj, Estoniji i drugim državama.
„Alko-brave su važne zato što se u velikom broju slučajeva dešavalo da vozači pod uticajem alkohola upravljaju vozilima čak i pored izrečenih zaštitnih i kaznenih mera“, naveo je Stefanović.
Dodao je da će najmlađi od iskusnih policijskih instruktora imati priliku da nauče kako da se snađu u saobraćaju kao i kako da pomognu drugima i tako zaštite živote.
„Ovog septembra počinje naš projekat, koji radimo zajedno sa Ministarstvom prosvete, u kojem će svi učenici četvrtog i šestog razreda imati po osam časova godišnje, a koji će, između ostalog, biti posvećeni i bezbednosti saobraćaja“, podsetio je Stefanović.
Vršiteljka dužnosti direktora Agencije za bezbednost saobraćaja Jasmina Milošević pomenula je značaj koji ima podrška države u povećanju bezbednosti na putevima i navela da su edukacija, kampanje i konferencije način da se građani više edukuju.
to…. udriiiiiiiiiii
Nema nista od togs.Na zalost odluka bi bila protivustavna.Ne moze se oduzimati imovina zbog saobracajnog prekrsaja posebno ako vlasnik vozila da ovlascenom licu da koristi vozilo.On vozi pijan a vlasnik vozila ostane bez auta.Pa to nema ni u Zambiji.
1- Sto vozi pijan vozilo koje nije u njegovom vlasnistvu?
2- Sto je Dao pijanom licu svojee vozilo na upravljanje?
nebih da budem pogresno shvacen,naravno da sam za ostre kazne za alkoholicare,ALI ljudi od 2009 god.svake godine se vrse izmene tog zakona-razlog losi rezultati. Hoce li iko postaviti pitanje strucnosti i odgovornosti onog bradatog sa saob.fakulteta i strucnjaka iz agencije-svake godine jedna te ista ekipa menja zakon koji je ona pisala,jer nije dobar i za to uzmu ogromne pare.kakav apsurd od drzave
Зашто возило одузимати.Па данас можеш купити траљицу са увозног отпада за пар стоја еврова,и етега опет.Него одузимање дозволе и право на поновно добијање.И што рече човек доклен ће бре професури без праксе адвокати без логике и инџењери без праксе а да спроводе војници брез љубави отаџбине.Друго питање до кад ће путеви да буду без заштите државе,ако су већ државни зашто их држава не штити и брине о њима.По ком основу и на ком тендеру су садашња приватна предузећа добила право на радове на одржавању путева.
oduzimanje dozvole!a ne vozila!
Sve je ovo prazna prica.Svake godine se donose novi zakoni a sve je opet isto.Ja jos nisam video Vozaca dzipa da ne drzi mobilni u toku voznje a naravno i nevezan pojas.Ajde da vidim policajca da napise kaznu nekome koje parkirao vozilo u traci ili na trotoaru.Cak ima i kamera koja sve to snima i nista se ne desava.Saobracajna policija dozvoljava bahato ponasanje vozaca zato sto i oni sami se tako ponasaju u saobracaju,pa se tako postavlja pitanje postojanja saobracajne policije u gradu.To sto se desava ispred Monce tako je po celom gradu.Pa vikendom makar 80% vozaca koji posecuju kafice koji rade duze od propisanog radnog vremena(a rade i do 5 sati ujtru)je u alkoholisanom stanju.Stanje moze da se popravi samo ako se salju ceste unutrasnje kontrole bez najave,pa kad se vidi stanje na terenu lose, da se smeni i kazni nacelnik,pa ce sledeci raditi kako treba ili ce i on biti smenjen.