Kонференција о моделу управљања чврстим комуналним отпадом
У Центру за стручно усавршавање у Чачку, одржана је радионица под називом „Модел управљања чврстим комуналним отпадом на примеру Словеније“. Овај догађај окупио је стручњаке из области управљања отпадом из Словеније и представнике јавно комуналних предузећа из Чачка, предшколских установа, школа, Канцеларије за младе и заинтересованих грађана, са циљем размене искустава и примене успешних модела из праксе у нашој средини.
Састав публике више је личио на страначки скуп чачанских напредњака, а довођење представника предшколских установа, школа и Канцеларије за младе имало је функцију попуњавања празних столица јер су технике управљања отпадом ускостручна питања са којима предшколске установе, школе и страначка Канцеларија за младе немају додирних тачака, нити стручна тема спада у корпус тема за еколошку едукацију.
Знатно корисније би било да су у публици били градоначелник, чланови Градског већа и руководиоци из ЈКП Комуналац који би имали прилику да науче нешто о послу за који примају плате а до сада нису показали да владају практичним и ефикасним знањима из области управљања чврстим отпадом.
Учесници су имали прилику да чују презентације Алеша Габршћека из компаније „ЕКО ПЛУС“ д.о.о. о комплетном управљању токовима комуналног отпада, као и Саше Фарчника из „СИМБИО“ д.о.о., који је представио НОРД систем надземних и подземних контејнера који се користи у општини Цеље. Такође на примеру ВОКА СНАГА д.о.о. из Љубљане, представљен је одржив систем обрачуна за пружене комуналне услуге.
– Овај догађај пружа изузетну прилику да чујемо искуства наших колега из Словеније и размотримо како њихови модели могу бити примењени у нашој заједници. Примери из Цеља и Љубљане, посебно у области система надземних и подземних контејнера, као и одрживог управљања отпадом, могу нам помоћи у будућем планирању инфраструктуре и развијању система ефикаснијег управљања отпадом – рекла је помоћница градоначелника Марјана Петронијевић.
Први корак је организовање едукација, стручног усавршавања кроз квалитетне и креативне програме, рекла је директорка Центра за стручно усавршавање Чачак Тања Аћимовић.
– Када је реч о Словенији процес још траје иако већ имамо добре резултате. Почели смо пре 15 година, и у том процесу систем се мењао. На почетку спалионице отпада нису биле решење, али се испоставило да су неизбежне. Прихватање грађана је такође процес који зависи од едукација, али без обзира на све људи не воле брзе промене, а да би прихватили мора да виде јасне резултате – рекао је у име предузећа ,,ЕКО ПЛУС д.о.о.“ Алеш Габричек.– Овај догађај представља још један корак ка побољшању комуналних услуга у Чачку, ослањајући се на примере добре праксе из региона – наводи се на сајту Града Чачка, мада нису наведене чињенице на који начин и која искуства локална чачанска власт има намеру да примени користећи словеначки приимер.
Осим што је градоначелник Чачка Милун Тодоровић недавно најавио изградњу спалионице у Чачку по узору на Цеље, као једино решење за уклањање смећа, упркос чињеници да је Чачак већ град са најзагађенијим ваздухом у Србији, а спалионица би то загађење знатно повећала.
__________________________________________________________