Кraljevski par odao počast sanitetskim misijama Balkanskih i Prvog svetskog rata
Njihova Кraljevska Visočanstva Prestolonaslednik Aleksandar i Princeza Кatarina odali su počast medicinskim misijama i pojedincima koji su pritekli u pomoć srpskom sanitetu tokom Balkanskih ratova 1912-1913. i tokom Prvog svetskog rata 1914-1918, položivši vence na spomen obeležja ispred zgrade Srpskog lekarskog društva.
Prof. dr Danica Grujičić, ministarka zdravlja Srbije, predstavnici diplomatskog kora, Vojske Srbije, stranih vojnih misija u Srbiji su takođe bili prisutni da zajednički odaju počast iskrenom prijateljstvu i požrtvovanju zdravstvenih radnika koji su došli da pomognu narodu Srbija u najtežim vremenima.
– Pružanje ruke prijateljstva i pomoći u najtežim vremenima, istovremeno zanemarujući sopstvenu bezbednost i brigu za život, čin je vredan svake hvale i večnog sećanja. Uvek ćemo biti zahvalni ovim herojima koji su nesebično pomagali našim precima i našoj otadžbini – rekao je NJ.К.V. Prestolonaslednik Aleksandar.
Srbija je u Balkanske oslobodilačke ratove ušla sa ukupno 370 vojnih i civilnih lekara i bez srednjeg medicinskog osoblja. To je bio nedovoljan broj čak i za mirnodopske uslove. Zato je srpskom vojnom sanitetu bila neophodna pomoć u lekarima, medicinskim sestrama i svakoj vrsti sanitetskog materijala.
Pozivu iz naše zemlje za pomoć odazvale su se medicinske misije i brojni pojedinci koji su sa sobom doneli i veliku količinu sanitetskog materijala i opreme, tako da je srpski vojni sanitet u Balkanskim ratovima na dostojan način obavio svoj zadatak.
Posle samo godinu dana od završetka Balkanskih ratova Srbija je ušla u Veliki rat sa svega oko 400 vojnih i civilnih lekara, bez srednjeg medicinskog kadra i s velikim nedostatkom sanitetskog materijala i sanitetske opreme.
Samoinicijativno i na molbu naše zemlje u pomoć srpskom vojnom i civilnom sanitetu odazvale su se brojne medicinske misije i pojedinci iz naših prijateljskih zemalja. Njihova pomoć je bila posebno dragocena u uspešnom zaustavljanju tri epidemije (pegavog, trbušnog i povratnog tifusa) koje su 1915. godine zahvatile srpsku vojsku i civilno stanovništvo i od kojih je, prema najskromnijim procenama istoričara, umrlo najmanje 135.000 srpskih vojnika.
U znak zahvalnosti ovim medicinskim misijama i pojedincima, Srpsko lekarsko društvo je 2015. godine postavilo dve spomen ploče na svojoj zgradi u Ulici Džordža Vašingtona broj 19.
___________________________________________________
Balsamovanom narodu svaka šuša može da bude faraon
Управо су нас они и гурнули у те ратове након Мајског преврата јер су послушно испуњавали све захтеве својих „британских“ и „француских“ саветника, да би на крају обезбедили и сам повод за рат.
Гаврило Принцип је био, наводно, херој. Зашто су га оставили да умре у затвору, осим ако нису желели да се реше незгодног сведока који је остао жив након што су на Солунском процесу ућуткали све који су били повезани са организацијом атентата у Сарајеву.
Zaboravio su „Ruske“ savetnike
Oni su presudno pomogli majski atentat.Ups! Ne uklapa ti se…
Neverovatno je da jos neko obraca paznju na ove artefakte.
Kraljevi, kraljice, prinčevi, prestolonaslednici i ostali ugnjetavači i usisivači narodnih para mogu samo biti u državi koja je po ustavnom uređenju monarhija. Npr Monarhija Svazilend ili Lesoto. Namerno pominjem afričke monarhije, jer ovi naši što pretenduju na presto su na njihovom nivou. Briga ih za narod, jedino ih sopstveno dupe i blagostanje zanima. Ova država kakva, takva je zauvek će biti republika, a snovi ovih Karađorđevića nikada se neće ostvariti.