Krst Patrijarha Pavla
Na inicijativu prof. dr Draga Miloševića iz Čačka, cirkularnim pismom o namerama s početka 2015. godine, osnovana je kolonija „Krst patrijarha Pavla“ („Krst i štap patrijarha Pavla“). U pismu koje je uputio bivšem rukovodstvu grada Čačka, Narodnom muzeju i Turističkoj organizaciji Čačka, prof. Milošević, kao argumente za pokretanje kolonije odnosno manifestacije „Dani patrijarha Pavla“, navodi tri činjenice: da je Gojko Stojčević (svetovno ime patrijarha Pavla) boravio u manastiru Vujan kao iskušenik i da je napravio krst koji se i danas čuva u tom manastiru, da se zamonašio u manastiru Blagoveštenje u Ovčar Banji, sve to na teritoriji grada Čačka, i da nam je svojim ovozemaljski životom pokazao da se može živeti po Jevanđelju i biti čovek po meri Tvorca. Nije slučajno nastala njegova poznata izreka „…budimo ljudi…“
Turistička organizacija je prihvatila ideju i odmah je uvrstila u svoj Program za 2016. godinu pod nazivom „Krst i štap patrijarha Pavla“, kako je i predloženo.
Prva kolonija je održana na Krstovdan 2016. godine, kako veli prof. Milošević bez medija koji su nam bili preko potrebni da bi smo promovisali ideju i pozvali sve one koji hoće i žele da naprave krst za naredne godine. Nije želeo da veruje da je to bila nečija namera, s obzirom da je ovo od značaja za Čačak kako bi smo sutra ili odmah, na temeljima kolonije, napravili i manifestaciju „Dani patrijarha Pavla“ u Čačku. To bi nesumnjivo bilo od velikog značaja ne samo za Čačak već za Srbe u tri države, gde su većinski narod, kao i za one u rasejanju. Da na njegovim mislima i delima i Bogougdnom ovozemaljskom životu stvaramo nešto čime možemo da se ponosimo, da baštinimo sve vrednosti koje nam je ostavio. Tako ćemo biti mnogo bolji, brojniji, trajniji i večniji.
Za prvu godinu su dobijena tri krsta, a jedan od njih je izradio i sam prof. Milošević s obzirom da se i sam bavi drvorezom, kako kaže da bi i na taj način doprineo da ova ideja zaživi. Prvu nagradu je osvojio Zoran Koprivica, drugu Drago Milošević i treću Stojan Topalović. Na Krstovdan (27. septembar) 2016. godine je u Ovčar Banji obeleženo postojanje kolonije gde su podeljenje nagrade za prispele radove. Tom prilikom je prof. Milošević rekao da, ako zaživi ova ideja, a nema razloga da ne bude tako, da će Čačak biti, za dogledno vreme, jedino mesto u Vaseljeni sa najvećim brojem krstova, različitih po obliku i dizajnu i da će to biti veliko bogatstvo. Naglasio je da krstove treba da na adekvatan način čuva Narodni muzej u Čačku. Pohvalio je Turističku organizaciju, a posebno rukovodstvo grada Čačka što je koloniju „Krst patrijarha Pavla“ uvrstilo u manifestacije grada Čačka za 2017. godinu.
Kako ističe autor ove ideje, uputio je pismo o namerama u dva grada, dve države gde su Srbi većinski narod, Republici Srpskoj i Crnoj Gori da se i u njima osnuju kolonije „Krst i štap patrijarha Pavla“.
TOČ je uputila zahtev vrhu SPC da odobri koriščenje imena patrijarha Pavla u nazivu kolonije odnosno manifestacije, što je SPC i odobrila.
Profesor Milošević je istakao da je ovih dana i predložio i sastav Saveta kolonije gde su istaknuti i ugledni ljudi bliski ovoj ideji.
Autor ovog projekta nam je istakao da će insistirati da se napravi sajt kolonije i da se svake godine objavljuje poziv za učešće na četiri jezika, srpskom, ruskom, grčkom i engleskom. Takođe je iskoristio priliku da pozove sve one koji žele da koloniji prinove krst da to urade do kraja jula tekuće godine i da svoj rad predaju Turističkoj organizaciji, Čačak.
– Veoma sam srećan što se ostvarilo ono što sam zamislio na samom početku da se napravi manifestacija Dani patrijarha Pavla. Kada sam 2014. godine, stidljivo i bojažljivo, stavio na papir ideju za obrazovanje kolonije „Krst i štap patrijarha Pavla“, bojeći se onih koji samo gledaju svoj interes da ne stanu na put i spotaknu dobru i korisnu nameru, video sam ovo do čega smo danas došli i što će sutra biti. To je duhovno – umetničko – naučna manifestacija „Dani patrijarha Pavla“. Zato danas, kada smo dobili blagoslov Srpske pravoslavne crkve za korišćenje imena blaženopočivšeg patrijarha Pavla, vidimo sadržaj, punoću i energiju, pospešenu Ocem, Sinom i Svetim Duhom, manifestacije – kaže prof. Drago Milošević.
Nosioci manifestacije treba da budu Grad Čačak, ustanove kulture i SPC (Dom kulture, Narodni muzej, Turistička organizacija, Narodna biblioteka…). svako u svom domenu. TOČ u organizacionom i promotivnom smislu, Dom kulture će organizovati izložbe, večeri duhovne muzike, Narodni muzej izložbe i tu treba da se čuvaju predmeti i radovi, Narodna biblioteka organizator literarnih radova, simpoziona o patrijarhu Pavlu…
– Smatram da treba odmah pristupiti izradi programa manifestacije, zadužiti nosioce i sve to dati na znanje svima onima koji će se sa svojim radovima uključivati. Treba odmah napraviti i sajt manifestacije na srpskom, ruskom, grčkom i engleskom jeziku (najmanje). Ovih dana treba da razgovaram sa gradonačelnikom, da mu izložim šta sam sve zamislio, dokle smo došli i šta dalje… Raduje me činjenica da je rukovodstvo grada uvrstilo koloniju u budžet za 2017. godinu, to znači da će prihvatiti i ovaj viši nivo i kvalitet zamišljene ideje. U to ne sumnjam. Grad treba da je nosilac manifestacije sa javnim ustanovama kulture – ističe Milošević.
_____________________________________________________________