Licenca za rad u obezbeđenju
Појединци и предузећа који желе да раде у приватном сектору безбедности од 1. јануара 2017. морају да имају лиценцу. До сада је тај документ добило само око 3.600 особа и 22 фирме иако, према неким проценама, у тој области ради око 27.000 људи. И док представници радника траже померање рока, из МУП-а одговарају да се то неће догодити и подсећају да је закон донет пре три године.
Више од 20.000 радника обезбеђења могло би да остане без лиценце.
Пре него што задуже нове униформе, радници фирми за обезбеђење морају да прођу обуку, положе стручни испит, добију лиценцу и службену легитимацију. Представници радника сматрају да би пре примене закона требало детаљно регулисати радно-правне односе запослених у том сектору. Предлажу одлагање и разговор са послодавцима и МУП-ом.
Александар Стојановић из Независног синдиката радника приватног обезбеђења каже да се отвара питање да ли ће страни корпоративни системи имати монопол којим ће се угасити 80 одсто малих фирми, у којима ради 30 до 40 хиљада људи.
– Питање је и интегрисани инспекцијски надзор од стране МУП-а и инспекције рада. У односу државе према делу услужне цене, односно плаћања цене ангажоване за ову услужну грану – каже Стојановић.
У МУП-у очекују да ће сви заинтересовани спремно дочекати први јануар. Кажу да има довољно центара за обуку, а да међу заинтересованима има и бивших полицајаца, професионалних војника и припадника безбедносних служби који су ослобођени обуке и само морају да положе стручни испит.
– Рокови се неће померати. МУП је током целе 2016. апеловало на све субјекте приватне безбедности да предузму мере и активности како би се ускладили са одредбама закона. Ово је последњи апел МУП-а и последњи рок за неко усклађивање – истиче Наташа Игњатовић из Министарства.
Упозоравају сва јавна предузећа и установе које имају своје службе обезбеђења да се закон и на њих односи. На пословима обезбеђења у тим фирмама убудуће могу да раде само радници са лиценцама.
– То не могу да буду ни портири ни магационери ни домари ни неке друге врсте занимања које су они декларисали својим службеним актом. Постоје сада одређени проблеми како ће се они у одређеној ситуацији определити за друга радна места – да ли могу да прођу све ове безбедносне провере, све задатке, лекараске прегледе итд. – указује Александар Недић из Привредне коморе Србије.
По овом закону они који буду ангажовали раднике или предузећа која немају лиценцу за приватно обезбеђење могу да буду кажњени и са милион динара.
Извор: РТС Припремио: Вељко Медић
_______________________________________________________________________
Pa normalno….gledam u Tempu, klinac napućen, da duneš da ga oduvaš, preteže pištolj na desnu stranu, sav se iskrivio….. ko njemu dade dozvolu….drugi se napucao po teretani i šuška, ništa ga ne razumem, svi bi da budu sikiriki :PPP
A vojska? Nisu ni videli, kamo li služili…u USA je to definisano kao službeno lice, sa pravom da puca, ovde da neko od njih puca na nekoga??? Ma daaaaaaaaaaaaaaaaaaj
Nešto mi nije u znanju da u tempu nose naoružanje. Jako bi ružno bilo da se u marketima nosi oružije. Bar još nije došlo vreme da se osnovne životne namernice brane pištoljima.
To je generalno, jer vidjam iste napućene momke na više mesta….
Nema to veze sa obez bitna je lova od licenci za iste the koji su i smislili taj zakon.Pa svako kuce na ulici je jacim zakonom zasticeno od radnika obezbedjenja.I to bez licence