Masovno sušenje stabala. Posađeno novo drveće u parku
Proteklih nekoliko dana po nalogu Komunalne inspekcije uklonjena su sva osušena stabla u Gradskom parku a narednih dana isti posao biće urađen i na Spomen parku, gde su se osušili skoro svi četinari.
Nakon seče drveća u Gradskom parku, posađeno je pet belih borića. Prema rečima direktorke JKP Gradsko zelenilo Jasminke Lazić iz Ekološkog fonda za ovu godinu je izdvojeno dva miliona dinara za ozelenjavanje grada, odnosno za sadnju drveća na Spomen parku i održavanje Gojkovića lipe u Trepči.
– Na Spomen parku je osušeno više od 100 stabala i ona će biti uklonjena po nalogu inspekcijskih službi jer su veoma opasna jer može doći do njihovog lomljenja i pada. Nakon uklanjanja osušenih stabala videćemo koje je vrste drveća moguće saditi na tom prostoru, šta može da preživi, vodeći računa o odnosu lišćarskih i četinarskih šuma. Iz Ekološkog fonda je za tu namenu izdvojeno dva miliona dinara, kaže direktorka Jasminka Lazić, koja je izrazila nadu da će rebalansom budžeta za ovu namena biti izdvojena dodatna sredstva.
Prema zvaničnim podacima Uprave za šume Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, sušenje je zahvatilo gotovo deset odsto četinarskih šuma Srbije. Uglavnom je reč o smrčama i jelama starim oko pola veka kao i stablima crnog bora izniklim pre 30 ili 40 godina. Oštećena stabla napadaju gljivice i potkornjak, pa je suštinski važno da se spreči prenošenje zaraze na zdrava stabla. Zato se, posle sečenja, njihovi gljivicama zaraženi panjevi premazuju odgovarajućim, dozvoljenim i ekološki bezbednim hemijskim preparatima.
Poseci drvo od 40 godina i zasadi zbun, o zivote, moze li neko bar da mucne glavom pre nego sto krene u bilo koju realizaciju!?