Meštani i vikendaši odbranili drveće
Gledana sa strane Srbija sve više liči na državu u kojoj se ne zna ko pije a ko plaća i ko je za šta nadležan. Evo i zašto.
Nekoliko dana unazad, drvoseče angažovane po nalogu direktora JP „Putevi Srbije“ Zorana Drobnjaka, seku drveće na prostoru između Međuvršja i tunela ka Ovčar Banji. Kako je u pitanju seča duž magistralnog puta koji od Čačka vodi ka Užicu, reklo bi se da tu nema ničega čudnog. To valjda nadležno javno preduzeće za održavanje magistralnih puteva radi svoj redovan posao.
Da, ali ne seče se drveće i visoko rastinje pored magistrale, koje možda smanjuje preglednost puta i ugrožava bezbednost saobraćaja. U pitanju je seča drveća u pojasu između magistralnog puta i Zapadne Morave ili da budemo precizniji drveće koje je bliže reci nego putu. Drveće koje je i po nekoliko desetina metara udaljeno od puta i koje je na pet i više metara ispod puta, pored reke.
Meštani i vikendaši na području od Pejicine krivine do tunela ka Ovčar Banji su se pobunili i zaustavili dalju seču drveća. Postavilo se i pitanje nadležnosti direktora JP „Putevi Srbije“ da izda takvo naređenje, jer područje sa koga se seče drveće ne podpada pod nadležnost tog javnog preduzeća.
Kako smo saznali oni koji imaju nadležnost za priobalje Zapadne Morave u tom prostoru, a to su javna preduzeća „Srbijavode“ i „Srbijašume“, kao i Turistička organizacija Čačak koja upravlja predelom izuzetnih prirodnih odlika Ovčarsko-kablarske klisure, nisu reagovali na pomenutu seču drveća.
Kad ne reaguju nadležni, reaguju građani koji su zahtevali da se prestane sa sečom i da ako drveće smanjuje preglednost puta, da se podkrešu grane umesto da se obavlja seča drveća koje je prirodno stanište ptica i deo biodiverziteta zaštićenog područja.
U tom smislu je i postignut dogovor sa predstavnikom JP „Putevi SDrbije“ i ekipom preduzeća Strabag koja je angažovana za seču, da meštani sami organizuju podkresivanje drveća, tako što će angažovati izvršioca tog posla i sami snositi troškove.
Rok za ispunjenje dogovora je do kraja maja.
____________________________________________________________
Bravo za akciju. Kako niko u JP Putevi Srbije ne razmislja da bez drveca tu moze danastsne klizište I da zbog nečije gluposti tu posle nastane problem koji košta stotine hiljada evra. Nekom treba drvo ili građa ili posao da uzme lake pare, pa izmislja poslove seče svuda po Srbiji. Što neko od njih ne posadi negde drvo. Sramota. Na kosini seći drvo je van pameti a ide I suša kao svskog leta.Svaka čast aktivistima. Samo sledeća je opasnost da Putevi pozovu inspektora za saobraćaj republike, a ovaj inspektora za šume ps da dsju nalog. Tako to ide… a šuma i drveća imamo sve manje.
Pojavu klizista sprecavaju koren i zile drveta koje se bukvalno granaju u zemlji i tako formiraju neku vrstu armature koja drzi zemljiste.Tako da ako ne cupaju panjeve klizista nece biti.
A ne mogu da oni potkrešu? Biće da je to zato što mora da se potkresuje redovno, a drvo kad posečeš, to je kraj. E pa ako se tako rešavaju problemi, onda nije ni čudo šta se dešava.
Vikendaši se bune za seču drveća,a oko vikendica nečiste smeće.Ono im nesmeta.