Mirno do rešenja spora
Medijacija na lokalnom nivou, uz pomoć ombudsmana, unosi duh toleranicije, fer i korektnog odnosa, daje nove mogućnosti da se sporovi reše, ocenila je danas predstavnik Zaštitnika građana Snežana Nešić, govoreći o jednogodišnjem iskustvu Projekta Lokalni ombudsmani i medijacija, sprovedenog u pet gradova i opština Srbije.
Nešić je, na konferenciji za novinare, rekla da su građani, koji su u dugogodišnjem sporu, shvatili da su prvi put u prilici da na konstruktivan način razgovaraju, međusobno se čuju i tako nalaze zajednička rešenja.
Prema njenim rečima, prednosti ovakvog postupka u odnosu na druge formalne i sudske postupke je u tome što je prijemčljiviji za građene, kraći i efikasniji, „štedi vreme i novac“.
U okviru projekta, kako su istakli učesnici konferencije, unapređivan je kapacitet lokalnih zaštitnika građana Bačke Topole, Pančeva, Subotice, Voždovca i Vračara gde je osnovan i prvi Centar za mirno rešavanje sporova u lokalnoj zajednici.
Građani, kao rezultat ovog Projekta, mogu dobiti besplatne usluge medijacije radi mirnog rešavanja sukoba u lokalnoj zajenici, a cilj je da se to proširi i na druge lokalne zajednice u Srbiji.
Projekat Lokalni ombudsmani i medijacija realizovali su Partneri za demokratske promene Srbije u saradnji sa Udruženjem lokalnih ombudsmana, uz podršku ambasade Holandije.
___________________________________________________________________________