Na današnji dan, 11. oktobar
Ljudi i događaji u svetu i kod nas za 11. oktobar.
1303 – Umro papa Bonifacije VIII.
1335 – Rođen korejski vladar Taejo Joseon.
1347. – Umro Ludvig IV Bavarski, nemački kralj i Sveti rimski car.
1521 – Papa Lav X dodelio engleskom kralju Henriju VIII titulu „Branitelja vere“ pošto je kralj objavio knjigu u kojoj je osudio ideje verskog reformatora Martina Lutera.
1531 – Vojska švajcarskih katoličkih kantona porazila je kod Kapela snage grada Ciriha i njegovih protestantskih saveznika.
1954 – U Sarajevu rođen Vojislav Šešelj, srpski političar, predsednik Srpske radikalne stranke.
1579 – U Carigradu ubijen Mehmed – paša Sokolović (Bajo Sokolović), turski vezir.
1698 – U Hagu postignut sporazum između Engleske i Francuske.
1806 – U Toploli rođen knez Aleksandar Karađorđević.
1825 – Rođen Konrad Ferdinand Majer, švajcarski književnik.
1865 – Rođen Jovan Cvijić, osnivač Srpskog geografskog društva, predsednik Srpske kraljevske akademije, profesor i rektor Beogradskog univerziteta, počasni doktor Univerziteta Sorbone i Karlovog univerziteta u Pragu.
1882 – Ilkin atentat: Jelena-Ilka Marković pokušala, u činu lične osvete, da ubije srpskog kralja Milana Obrenovića u beogradskoj Sabornoj crkvi.
1885 – U Bordou rođen francuski književnik Fransoa Morijak.
1899 – Izbio Burski rat između Velike Britanije i burskih plemena u Južnoj Africi.
1919 – Umro Karl Gjelerup, danski književnik, nobelovac.
1930 – Rođen Dimitrije Bogdanović, istoričar, akademik.
1934 – U Skoplju rođen Zoran Josić, akademski slikar i i konzervator, muzejski savetnik, prvi direktor Narodnog muzeja u Aranđelovcu.
1939 – Grupa američkih naučnika, među kojima i Albert Einstein, obavestili su predsednika Sjedinjenih Američki Država Frenklina Ruzvelta o mogućnosti proizvodnje atomske bombe.
1941 – U Makedoniji započeo ustanak protiv okupatora.
1944 – Sovjetski Savez aneksirao državu Tanu Tuva.
1946 – Zagrebački nadbiskup Alojzije Stepinac od strane komunističkih vlasti osuđen na 16 godina zatvora zbog zločina i suradnje s ustaškim režimom.
1962 – Papa Jovan XXIII otvorio u bazilici Svetog Petra u Rimu Drugi vatikanski sabor, prvi takav skup od 1870.
1963 – U Parizu umrla francuska pevačica Edit Pjaf (Edit Đovana Gasion). Đovana Gasion je rođena u porodici cirkuskog akrobate, koji ju je nazvao Edit u spomen na jednu englesku špijunku, koja je upravo tih dana bila streljana. Njen izuzetan glas otkrio je vlasnik jednog pariskog kabarea, Luj Leple, koji joj je dao ime “Vrabac” i umetničko prezime Pjaf. Na turneji po Americi na klaviru ju je pratio Šarl Aznavur, a njena ploča “Život u ružičastom” prodata je u 700.000 primeraka za nepunih pet dana.
1963 – Umro Žak Kokto, francuski književnik, slikar i reditelj, akademik.
1976 – Pod optužbom za zaveru u Kini je uhapšena četvoročlana banda – udovica Mao Cedunga Đang Čing i tri bivša visoka funkcionera.
1980 – Sovjetska svemirska letilica “Saljut 6” okončala do tada najdužu kosmičku misiju – 185 neprekidnih dana u svemiru.
1985 – Četiri američka lovca presrela su egipatski avion sa otmičarima italijanskog putničkog broda „Akile Lauro“ i primorali ga da sleti na Siciliju, gde su uhapšeni.
1988 – U SAD održana prva “Parada ponosa”.
1993 – U atentatu u Oslu teško je ranjen Vilijam Nigard, norveški izdavač “Satanskih stihova” Salmana Rušdija, britanskog pisca indijskog porekla, kojeg je iranski verski vođa Homeini osudio na smrt.
1998 – Ni nakon sedmočasovnih razgovora u sedmoj rundi pregovora, predsednik SR Jugoslavije Slobodan Milošević i specijalni američki izaslanik Ričard Holbruk nisu postigli dogovor oko rešavanja kosovske krize na osnovu rezolucije Ujedinjenih nacija od 23. septembra.
2002 – Vojni sud u Nišu osudio je četiri pripadnika Vojske Jugoslavije na višegodišnje kazne zatvora zbog ratnih zločina nad civilnim stanovništvom tokom rata na Kosovu.
2007 – Umro Šri Činmoj, indijski književnik, kompozitor i slikar, zagovornik svetske harmonije.
2010 – Apelacioni sud u Beogradu ukinuo presudu Iliji Juršiću, koji je u prvostepenom postupku osuđen na 12 godina zatvora za ratni zločin nad kolonom pripadnika JNA.
2010 – U pucnjavi kod grada Ajka u Mađarskoj unijeno sadam, a povređeno oko 120 osoba.