Nakon zatvaranja deponije Duboko, smeće iz Užica se pretovara u Sevojnu (FOTO/VIDEO)
Nakon zatvaranja regionalne deponije Duboko kod Užica, lokalna vlast traži lokaciju za izgradnju transfer stanice, a trenutno se užičko smeće prukuplja u Sevojnu i transportuje u Lapovo.
Na prilazu deponiji nadležni su postavljen znak „zabranjen pristup“, a aktivisti udruženja „Da (ne) dišemo Duboko“ poručili su da će nastaviti njenu blokadu dok ne dobiju garancije o tome da je ona i formalno zatvorena.
https://www.ozonpress.net/drustvo/zatvoren-regionalni-centar-za-upravljanje-otpadom-duboko-u-uzicu/.
Kamioni užičkog JKP Bioktoš dovoze smeće na privatnu parcelu u Sevojnu, koju je Grad zakupio, odakle se, kamionima JKP Duboko, transportuje na deponiju u Lapovu.
To je, poručila je gradonačelnica Užica dr Jelena Raković Radivojević „samo privremeno rešenje“.
U toku su, kazala je, aktivnosti za pribavljanje neophodnih dozvola i saglasnosti za formiranje transfer stanice, koja je neophodna kako bi se, istakla je, „na zakonom predviđen način otpad transportovao na deponiju u Lapovu“.
Navela je da je JKP Bioktoš sklopilo ugovor o transportu otpada na sanitarnu deponiju u Lapovu, ali da to preuzeće „nema dozvolu za transport otpada, pa se moralo naći privremeno rešenje, odnosno lokacija za pretovar otpada na privatnoj parceli“.
– Morali smo da obezbedimo lokaciju na kojoj će se vršiti pretovar otpada iz kamiona JKP Bioktoš u kamione JKP Duboko koje ima dozvolu za transport otpada. Zbog toga je sklopljen ugovor sa privatnim licem za parcelu koja se nalazi van grada. To je samo privremeno rešenje i radimo na iznalaženju lokacije koja će biti u skladu sa zakonom – kazala je gradonačelnica.
U ovom trenutku, istakla je, „prioritet je pribavljanje svih dozvola, studija i dokumentacije za transfer stanicu i, poručila da veruje da će se to, „uz podršku resornih ministarstava, pribaviti u narednih nekoliko meseci“.
– Svakodnevo se u Užicu prikupi od 70 do 100 tona komunalnog otpada i kada se tome doda 50 tona pepela mesečno u zimskom periodu i kabasti otpad, onda je potpuno jasno da ovaj problem moramo rešiti u najkraćem mogućem roku – poručila je gradonačelnica.
Ocenila je i to da „ovo nije trenutak za politička prepucavanja, već isključivo za odgovoran pristup rešavanju problema“.
– Odgovornost za nastalu sitauciju nije sporna i ne dovodi se u pitanje. Njome će se baviti nadležni organi, a na nama je da učinimo sve što je potrebno i obezbedimo komunalni red – poručila je gradonačelnica Užica u video-izjavi koja je dostavljena medijima.
Branko Nikolić iz udruženja „Da (ne) dišemo Duboko“ čiji akivisti su, dopisima nadležnima, protestima i blokadama posle velikog deponijskog požara 3. maja ove godine, tražili zatvarenje deponije, kaže za OzonPress da to udruženje nastavlja blokadu.
– Dugo samo tražili od državnih i lokalnih organa da rade svoj posao, a zatvaranje deponije je trebalo da se dogodi još pre dve godine, kada je istekla dozvola za njen rad – dodao je Nikolić.
Prečišćavanje otpadnih voda
Gradonačelnica je saopštila da je, nakon tendera koji je raspisalo JKP Duboko „izabran izvođač radova za sanaciju lagune na deponiji i da radovi kreću naredne sedmice“.
– Time će se rešiti problem otpadnih voda, a to preduzeće je u obavezi da nabavi i mobilno postrojenje za prečišćavanje deponijskih voda, čime će se sprečiti dalje zagađenje Turskog potoka – rekla je gradončelnca Užica.
Aktivisti tog udruženja, poručio je, „ostaće na blokadama, dok ne vide rešenje kojim je deponija zatvorena“.
Građani okupljeni u to uruženje su tromesečnim i danonoćnim blokadama deponije, sprečili dovoženje smeća iz osam lokalnih samouprava koje su, zajedno sa Užicem, osnivači JKP Duboko, a od 4. novembra ne dozvoljavaju da se na njoj istovara ni užičko smeće.
______________________________________________________